زیباکلام: به خاطرنامه به شریعتمداری احضار شدم / با قرار وثیقه آزادم

تهران- ایرنا- صادق زیباکلام دلیل احضارش و شکایت دادستان انقلاب اسلامی از وی را نامه به حسین شریعتمداری مدیرمسوول روزنامه کیهان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر با وثیقه 50 میلیون تومانی آزاد هستم.

کد خبر: 81029479 | تاریخ خبر: 16/11/1392 - 17:14

«صادق زیباکلام» استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران روز چهارشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مهمترین دلیل شکایت دادستان دادگاه انقلاب نامه ای بود که من در پاسخ به حسین شریعتمداری مدیرمسوول روزنامه کیهان منتشر کرده بودم .علاوه براین، به خاطر اظهاراتم درباره نحوه دادرسی به پرونده متهمان فساد مالی سه هزار میلیاردی به شعبه 12 توضیحاتی ارائه کردم.

این استاد دانشگاه تهران درباره احضار و بازداشت چندساعته اش توضیح داد: روز دوشنبه 14 بهمن ماه احضاریه ای از دادستانی تهران به در منزلم ارسال شد که به خاطر عدم حضورم در منزل از آن مطلع نشدم، تا اینکه دیروز این نامه به دستم رسید و امروز (چهارشنبه) با تعطیل کردن کلاس های درسم در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برای ادای پاره ای توضیحات به شعبه 12 دادسرای فرهنگ و رسانه رفتم.

وی افزود: صبح امروز ساعت 8 و 30 دقیقه در دادسرا بودم و در این مدت درباره دو موضوع تفهیم اتهام شدم.

این تحلیلگر مسائل سیاسی اضافه کرد: اتهامات مرا افترا و توهین به قوه قضاییه ، نشراکاذیب ، تشویق اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام عنوان کرده اند. این اتهامات به این دلیل وارد شد که من نزدیک به 10 روز پیش نامه سرگشاده ای با موضوع هسته ای به شریعتمداری نوشتم که وی جواب داد و من برای بار دوم به وی پاسخ دادم. در واقع مبنای شکایت دادستان از من، نامه سرگشاده دوم بود.

زیباکلام اضافه کرد : در بخشی از نامه خود به مدیرمسوول کیهان عنوان کرده بودم که هسته ای شدن به لحاظ اقتصادی، توسعه، پیشرفت، صادرات و اشتغال هیچ منفعتی برای ما نخواهد داشت. این گفته ، مبنای شکایت دادستان از من بود.

وی افزود: علاوه بر این، به شیوه دادرسی و محاکمه مه آفرید خسروی و سایر متهمان پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی انتقاد کرده بودم ، چرا که معتقدم این امر به صورت صحیح انجام نشده است.

این استاد دانشگاه توضیح داد: بعد از تفهیم اتهام و ارائه توضیحات با قرار وثیقه 50 میلیون تومانی که یکی از همکاران دانشگاهی امضا کردند ، آزاد شدم.

به گفته زیباکلام، یک احتمال این است که با توجه به دفاعیات و توضیحاتم قرار منع تعقیب صادر شود.

وی عنوان کرد: البته احتمال قوی تر این است که دادستان بر مواضع خود پافشاری کند و در آن صورت باید منتظر اعلام زمان حضور در دادگاه باشم.

وی یادآور شد: البته لازم است اشاره کنم که برخورد آقای قطبی معاون دادستان و شفیعی بازپرس شعبه 12 دادسرای فرهنگ و رسانه بسیار خوب و احترام آمیز بود.

به گزارش ایرنا، دومین نامه سرگشاده صادق زیباکلام به حسین شریعتمداری در خصوص فعالیت های هسته ای ایران روز شنبه 12 بهمن ماه منتشر شده بود.

سیام(4)9173**1449

انتهای پیام /*