مأذون با الهام از مفاهیم قرآن گنجینه بی بدیل قوم لر و ترک است

شیراز- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: مأذون این شاعر بزرگ عشایر جنوب، در فارس و در بین مردم ایل قشقایی رشد کرد و با الهام از مفاهیم قرآن و عرفان شعر سرود و به گنجینه بی بدیل برای قوم لر و ترک تبدیل شد.

کد خبر: 81023243 | تاریخ خبر: 13/11/1392 - 16:32

به گزارش ایرنا آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی روز یکشنبه در پیش کنگره ماذون شاعر و عارف عشایر جنوب افزود: مأذون از مقتدرترین شاعران ناشناخته است که اشعار زیبایی از خود بر جای گذاشته است بطوری که محتوای شعر این شاعر بزرگ، برگرفته ازاحساسات و روح معنوی انسان ها است.

وی با بیان اینکه دنیای شعر سحر آمیز است و بدون محدودیت روح انسان ها را با خواندن آن آلایش می دهد بیان کرد: برگزاری مکان کنگره شعر مأذون چندان مهم نیست زیرا مردم عشایر به ماذون این شاعر بزرگ علاقمندند و احساس غرور و شخصیت می کنند.

ملک حسینی با اشاره به نوع اشعار و محتوای غنی شعرهای ماذون اظهارداشت: مأذون گاهی مانند قآنی قصاید بلند و گاهی مانند حافظ و سعدی غزل می سراییده و این در حالی است که این شاعرعشایر جنوب، سعدی قشقایی خوانده می شود که این موضوع برای ترک زبان ها بسیار مهم است.

نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: عشایر شخصیت ها و مفاخر ارزشمند را به جامعه ارائه کرده است که برگزاری کنگره شعرماذون، گام مهمی درجهت معرفی و رشد استعدادهای این بخش از جامعه است.

وی ادامه داد: می طلبد متولیان برگزاری کنگره بزرگداشت یکصد و بیستمین سال درگذشت ماذون این شاعر بزرگ عشایر، این ذخیره بزرگ معنوی و ادبی را به نسل جدید معرفی کنند.

این مراسم با گل افشانی آرامگاه این شاعر در بقعه شاهزاده منصور همراه بود.

محمد ابراهیم فرزند سیدعلیرضا متخلص به مأذون مشهورترین شاعر ایل قشقایی است که از او با نام میرزا مأذون قشقایی نیز یاد می شود. مأذون اشعار عارفانه وعاشقانه فراوانی دارد و شهباز شهبازی (نخستین گردآورنده اشعار شعرای قشقایی) او را بزرگترین شاعر قشقایی می داند.

این شاعر نامدار عشایر ایرانی که به زبان فارسی و ترکی سروده های فراوانی دارد و در سال های اخیر به فراموشی سپرده شده بود، در سال 1246هجری قمری از مادری از طایفه عمله (تیره قادرلوی بوربور) به دنیا آمده است و در سال 1313هجری قمری در شهر شیراز درگذشته و در بقعه شاهزاده منصور در یکی از محلات مرکزی شهر شیراز مدفون است.ک/2

7382/ 667

انتهای پیام /*