سینمایی ترین روز مشهد

مشهد- ایرنا - پس از سال ها جدایی از هنر هفتم، زمان آشتی مردم با سینما فرا رسید، روزی که سینماهای کشور برای نخستین بار میزبان میهمانان پرشمار شدند و در این میان مشهد سینمایی ترین روز خود را می گذراند.

کد خبر: 81018432 | تاریخ خبر: 10/11/1392 - 16:4

این بار سازمان سینمایی طرحی نو در انداخت تا هم بهانه ای برای دوستی و آشتی دوباره با سینما و هم مقدمه ای بر جشن های سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باشد.

سلام سینما...

آری بعد از بی مهری های بسیار و غفلت های عمدی و سهوی باز ˈسلام سینما، سلام هنر هفتم ، سلام یار قدیمی و ...

امروز سینماهای کشور بعد از سال های طولانی غربت با اقبال غیر منتظره تماشاگران روبرو گشت؛ گویی جانی دوباره در آنها دمیده شده است.

در قالب طرح سلام سینما همزمان با دهم بهمن ماه امسال، تمامی سینماهای کشور به طور رایگان مردم را به تماشای فیلم ها اکران شده بر پرده های نقره ای خود دعوت کرده اند.

این طرح با هدف آشتی دوباره مخاطبان با سینما و ایجاد فرهنگ سازی برای حضور در سالن های سینماها به همت سازمان سینمایی کشور اجرا شده است.

از لحظه اجرای این طرح تاکنون خبرها از شلوغی و ازدحام مردم برای ورود به سینماهای کشورمان و تماشای فیلم های اکران شده حکایت دارد، چنانکه در خراسان رضوی بوی‍ژه کلانشهر مشهد هم این استقبال بی نظیر است.

گزارش خبرنگار ایرنا حاکی از آن است که طرح آشتی با سینما در مشهد صحنه های دیدنی را خلق کرده و صف های طولانی و جمعیت گسترده برای تماشای فیلم در مقابل سینماهای مشهد بی سابقه است.

گفت وگوی خبرنگاران ما با مدیران و متصدیان سینماها در مشهد از شلوغی و تکمیل ظرفیت سالن های سینماها در این شهر حتی در نخستین سئانس که پیش از این تماشاگران اندکی را به خود جذب می کرد، خبر می دهد.

چهار شهر مشهد، نیشابور، سبزوار و گناباد از سالن سینما بر خوردار هستند که 12 سالن آن در شهر مشهد دایر می باشد.

مرتضی. م یکی از شهروندان مشهدی که در صف ورود برای ورود به سینما آفریقا منتظر است در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: از روزی که خبر رایگان بودن بلیت سینما را دیدم به بچه هایم قول دادم که روز پنجشنبه به سینما می برمتان و امروز زودتر از سرکار آمدم تا به اتفاق خانواده به سینما برویم.

علی رضایی یکی دیگر از شهروندان مشهدی که فیلم عملیات مهد کودک را امروز در سینما سیمرغ مشهد به اتفاق خانواده اش تماشا کرده است نیز به خبرنگار ما گفت: صف ورود به سینما خیلی طولانی بود و استقبال مردم بی نظیر است.

وی خاطر نشان کرد: اگر چنین طرح هایی در سال اجرا شود، نقش مهمی در فرهنگ سازی و گرایش مردم برای تماشای فیلم در سینما خواهد داشت.

مدیر سینما قدس مشهد نیز در این خصوص به ایرنا گفت: سینما قدس که دارای دو سالن سینما است، سئانس صبح ندارد ولی امروز به ما اعلام کردند که در شیفت صبح هم اکران داشته باشیم.

اکبر شاهسوند افزود: سالن های این سینما که در مجموع افزون بر یک هزار نفر جمعیت را در خود جای می دهد، امروز تکمیل بود و مردم استقبال بی نظیری را از این طرح داشتند.

وی با بیان اینکه تقاضای مردم برای تماشای فیلم در بعد از ظهر امروز افزایش می یابد، افزود: با همکارانم در سینماهای آفریقا و هویزه مشهد لحظاتی پیش صحبت می کردم، آنان نیز از شلوغی و ازدحام انبوه جمعیت در مقابل این سینماها خبر می دادند.

مدیر سینما سیمرغ مشهد نیز به خبرنگار ما گفت: از ساعت 30/7 امروز تا الان حدود چهار هزار نفر در سالن های این سینما برای تماشای فیلم های مختلف حضور یافته اند.

امیرحسین دبیرزاده عناوین فیلم های اکران شده امروز در مجموعه سینمایی سیمرغ را شامل ˈعملیات مهد کودک، نازنین، خسته نباشید، سر به مهر و اختاپوسˈ عنوان کرد.

وی با بیان اینکه چهار سئانس دیگر تا پایان وقت امروز پذیرای تماشاگران است، افزود: مجموعه سینمایی سیمرغ واقع در منطقه قاسم آباد مشهد با پنج سالن سینما و جمعا با ظرفیت افزون بر یک هزار و 200 نفر در سال 1377 فعالیت خود را آغاز کرد.

وی گفت: از زمان افتتاح این مجموعه سینمایی،حضور انبوه تماشاگران مشابه امروز را تنها در فیلم اخراجی های 2 شاهد بوده ایم.

وی همچنین از سخنرانی هنرمند کشورمان ˈایرج نوذریˈ در یکی از فیلم های اکران شده عصر امروز در این مجموعه سینمایی خبر داد.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این زمینه به ایرنا می گوید: طرح ˈسلام سینما ˈ با هدف آشتی مردم با سینما و رونق دوباره این هنر است.

سید وحید طباطبایی افزود : امروز این طرح همزمان با کشور در سطح سینماهای خراسان رضوی بویژه شهر مشهد اجرایی شده و از همان نخستین سئانس ، سینماها با استقبال گسترده ای مردم برای تماشای فیلم ها مواجه شده اند.

وی اظهار داشت : استقبال به قدری خوب است که سینماها با ظرفیت کامل اکران فیلم های خود را آغاز کرده اند و همچنان بر جمعیت منتظر در صف ها برای ورود به سینما افزوده می شود.

وی با بیان اینکه امروز فروش بلیت نداریم،گفت : در انتهای روز بر اساس جمعیت ورودی به سینماها مشخص خواهد شد، تماشاگران فیلم ها چه تعداد بوده اند اما آنچه از شواهد تا این زمان بر می آید استقبال، بی نظیر است.

طباطبایی با اشاره به اینکه این طرح در شهرهای دارای سینما از جمله مشهد ، نیشابور ، سبزوار و گناباد به اجرا در آمده است، افزود: در شهر مشهد پنج سینمای موجود در 12 سالن خود فیلم های بر پرده را بصورت رایگان برای علاقه مندان اکران می کنند.

به گفته وی ،12 سالن سینمای فعال مشهد شامل پنج سالن در پردیس سینمای سیمرغ،پنج سالن در سینمای هویزه، یک سالن در سینما قدس و یک سالن در سینما آفریقا است.

وی فیلم های اکران شده بر پرده این سینماها را شامل ˈنازنین، بوی گندم، عملیات مهد کودک، استرداد، خسته نباشید ، جیب برهای خیابان جنوبی ، روز روشن ، سر به مهر و سگ های پوشالیˈ عنوان کرد.

وی با بیان اینکه چنین طرح هایی تاثیر مثبتی بر اقبال دوباره مردم به سینما دارد، افزود: چه بسیار افرادی که به علل مختلف مالی و یا مشغله به سراغ سینما نمی روند اما چنین طرح هایی و ایجاد هیجان و شور در بین مردم موجب سوق دادن این گروه نیز به سمت سینما می شود.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در ادامه گفت: در راستای جلب مخاطب سینمایی و نزدیک کردن ارتباط مردم با سینما و مراکز فرهنگی مورد تایید اجرای طرح هایی چون سلام سینما و تداوم آن می تواند نقش موثری داشته باشد.

وی اظهار داشت: ضمن آنکه پیش از این هم طرح فروش بلیت نیمه بهای سینماها در روزهای سه شنبه هر هفته خود بخشی از طرح هایی اینگونه ای است که اقبال مردم را نیز در پی داشته است.

وی در پایان گفت:در پی آن هستیم در صورتی که استقبال مردم از این روز و طرح خوب باشد حداقل در ماه یک روز را به طرح آشتی مردم با سینما اختصاص داده و تماشای فیلم در سینما را برای مردم رایگان کنیم تا همه علاقه مندان بتوانند با سینما ارتباط خوبی برقرار کنند و در این جهت فرهنگ سازی شود.

حضور گسترده مردم در صف ورود به سینماها در کلانشهر مشهد نشان دهنده این است که هنوز هنر هفتم جایگاه خود را به رغم پیشرفت های شگرف فضای مجازی و راه اندازی شبکه های مختلف تلویزیونی حفظ کرده و می تواند در فرهنگ سازی مبتنی بر ارزش های اسلامی، نقش ایفا کند.

7487/2713/508

انتهای پیام /*