زلزله بستک آزمونی که به خیر گذشت

بستک- بندرعباس -زلزله 5/5ریشتری بستک در غرب استان هرمزگان آزمونی بود که یکبار دیگر توجه همه را به موضوع زلزله جلب کرد وبرنامه ریزان به تکاپو افتادند تا این پدیده را جدی بگیرند وبه سادگی نباید از کنار آن بگذرند.

کد خبر: 80979197 | تاریخ خبر: 14/10/1392 - 14:57

به گزارش ایرنا،هرچند پس از وقوع زلزله برای امداد رسانی ازاستان واستانهای همجوار صادقانه آمدند و حس نوعدوستی و کمک به همنوعان بالا بود اما این موضوع باید جدی گرفت که زلزله خبر نمی کند و بایستی زمینه های پیشگیری و کاهش هزینه های مالی وجانی مد نظر قرار گیرد.

هرمزگان هم از استانهایی است که هرسال یکی دو زلزله بالای پنج ریشتری دارد و نمونه آن در اردیبهشت ماه سالجاری شاهد زلزله در بشاگرد بودیم که یک نفر کشته وچندین نفر زخمی شدند ودر12دیماه هم در شهر بستک این زلزله رخ داد.

این وضعیت نشان دهنده آن است که بحث مقاوم سازی و پیشگیری بایستی جدی گرفته شود تا در برابر زلزله های بالا تلفات انسانی وخسارت مادی مردم را کمتر شاهد باشیم.

دولت با ارایه تسهیلات و کمک به مردم تلاش می کند آلام آنان را کاهش دهد اما بایستی توجه داشت که پس از زلزله مشکلاتی برای مردم بویژه در زمینه سرپناه بوجود می آید که به سادگی جبران پذیر نیست.

درجریان زلزله بستک نیز از شخص رییس جمهوری تا معاونان وزرا واستاندارو مسوولان استان وشهرستان پیگیر حل این مشکل بودند ودرحال حاضر اسکان موقت زلزله زدگان به پایان رسیده است.

به گفته مسوولان وضعیت در شهرستان زلزله زده بستک به حالت عادی برگشته است و خانواده های آسیب دیده در 70 کمپ و اردوگاه به صورت موقت اسکان یافته اند.

با این حال کمک رسانی به آسیب دیدگان زلزله شهرستان بستک توسط امدادگران جمعیت هلال احمر که از نخستین ساعات وقوع حادثه آغاز شد ، همچنان ادامه دارد.

استاندار هرمزگان پس از اسکان موقت زلزله زدگان گفت:درحال برآورد خسارت از همه بخش ها هستیم و از همه مسوولان می خواهیم هرچه سریعتر خسارت های صورت گرفته را بصورت گزارش ارایه دهند تا بتوانیم از طریق دولت اعتبار لازم برای بازسازی منطقه زلزله زده اقدام کنیم.

جاسم جادری با اشاره به اینکه شخص رییس جمهوری، معاون اول و هیأت وزیران پیگیر مسایل منطقه زلزله زده بستک هستند گفت: در همین راستا مدیران دستگاه های اجرایی و امدادی استان تا اتمام عملیات امداد و خدمات رسانی در منطقه زلزله زده بستک می مانند و بر تمام مراحل اجرایی و عملیاتی نظارت می کنند.

وی افزود: نیروهای امدادی از استان های فارس، سیستان و بلوچستان و کرمان در منطقه زلزله زده بستک مستقر شده اند.

جادری با بیان اینکه ، کمبودهایی در زمینه تامین چادر و لوازم گرمایی وجود دارد که پیگیری ها برای رفع این کمبودها در حال انجام است افزود: مدیران دستگاه های اجرایی و امدادی استان تا اتمام عملیات امداد و خدمات رسانی در منطقه زلزله زده بستک می مانند و بر تمام مراحل اجرایی و عملیاتی نظارت می کنند.

معاون برنامه ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهوری نیز که روز جمعه از منطقه زلزله زده بستک بازدید کرد گفت:با توجه به غیرقابل استفاده بودن بخش هایی ازبیمارستان فکری این شهرستان، دستور استقرار فوری بیمارستان صحرایی و تامین دارو و نیروی انسانی موردنیاز برای این بیمارستان صادر کرد.

بیمارستان فکری تنها بیمارستان شهرستان بستک است که در جریان زلزله بخش قدیمی آن به طور کامل تخریب شده است.

محمد باقر نوبخت افزود: خبر این رخداد شخص رییس جمهوری و هیات دولت را بسیار متاثر کرد و تمام راهکارهای کمک به آسیب دیدگان در اولین نشست هیات دولت بررسی خواهد شد.

وی اظهارکرد: مسوولان بنیاد مسکن هم اینک درحال برآورد زیان های منطقه زلزله ده بستک هستند و به محض اعلام اولیه میزان این خسارت ها، مبالغی با تصویب هیات وزیران به صورت کمک در اختیار آسیب دیدگان قرار می گیرد.

معاون برنامه ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهوری، با اشاره به روند خدمات رسانی و توزیع چادر در میان زلزله زدگان است، گفت: با حضور بموقع استاندار هرمزگان و تلاش دستگاههای خدماتی و امدادی زمینه اسکان موقت آسیب دیدگان در چادر فراهم شده است.

نوبخت افزود: همچنین نیازهایی در زمینه چادر، پتو، لوازم گرمازا و مواد غذایی وجود دارد که برای تامین فوری آنها دستورات لازم صادر شده است.

قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، هم از آمادگی این جمعیت برای جمع آوری کمک های نقدی مردم برای زلزله زدگان بستک استان هرمزگان خبر داد.

مجتبی سیف افزود: در راستای کمک رسانی به مردم زلزله زده شهرستان بستک شماره حساب 99999 جمعیت هلال احمر برای دریافت کمک های نقدی مردم اعلام می شود وهموطنان نوع دوست در سراسر ایران اسلامی می توانند کمک های نقدی خود را به این شماره حساب نزد بانک های ملت، ملی و مسکن واریز کنند.

رییس اداره امور انبارهای امدادی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، از ارسال چهار هزار و 200 بسته غذایی یکماه ویژه شرایط اضطراری عمومی برای توزیع در میان زلزله زدگان بستک استان هرمزگان خبر داد.

کرم رمضانی افزود: در شرایط اضطراری و به هنگام وقوع حوادث و سوانح، شاخص وزن بر قد، بهترین شاخص برای ارزیابی و پایش وضعیت تغذیه و غربالگری گروه های آسیب پذیر محسوب می شود.

وی اضافه کرد: در این هنگام دو راهکار اصلی برای مدیریت وضعیت تغذیه ای افراد متاثر از وقوع زلزله توزیع عمومی غذا و توزیع بسته های غذای آماده است که ارسال بسته های غذایی یکماه به همین علت در دستور کار نیروهای امدادی قرار گرفت و به منطقه زلزله زده بستک استان هرمزگان ارسال شده است.

وی گفت: ارسال این تعداد بسته غذایی یکماه به منطقه زلزله زده بستک با توجه به وجود بیماری های احتمالی، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی انجام شده است.

رمضانی اضافه کرد: همچنین به منظور ارایه سایر خدمات امدادی و حمایتی شامل اسکان و تغذیه اضطراری به زلزله زدگان منطقه یاده شده، اقلام زیستی، حمایتی و غذایی، از استان های بوشهر، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، فارس، کرمان، اصفهان و سازمان امداد ونجات به منطقه زلزله زده ارسال شده است.

مدیر کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از برپایی هفت اردوگاه اسکان اضطراری و موقت با استقرار 820 دستگاه چادر امدادی برای زلزله زدگان شهر بستک، در استان هرمزگان سخن گفت.

مرتضی مرادی پور گفت: هم اکنون 14 گروه امدادی، از امدادگران زبده جمعیت هلال احمر استان هرمزگان، در منطقه زلزله زده مشغول امدادرسانی می باشند.

وی گفت: با تلاش نیروهای امدادرسان 30مصدوم این زمین لرزه از خدمات امداد و کمک های اولیه بهره مند شدند، که 16 نفر از آن ها به دلیل شدت جراحات به مراکز درمانی و بیمارستانی، شهر بستک منتقل و 14 نفر دیگر نیز در محل، درمان سرپایی شدند.

ی، آخرین وضعیت منطقه را تشریح کرد وگفت: طبق ارزیابی های انجام شده از سوی گروه های امداد ونجات مشخص شد که این زمین لرزه، 10 تا 60 درصد خسارت در بافت های فرسوده روستایی داشته و تاکنون یک مرد 55 ساله دراثر ریزش آوار جان باخته است.

مدیربخش زلزله شناسی، مهندسی زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی معتقد است: فشار تکتونیکی در حوزه جنوبی پوسته ایران پیامد زلزله های متعدد را دربر دارد و سازمانهای مدیریت بحران برای مقابله با آثار رخدادهای زلزله در جنوب کشور باید آماده باشند.

علی بیت اللهی اظهارداشت: شهرهای ساحلی کشور به ویژه در مناطق جنوبی از نظر زلزله شناسی مهندسی و کیفیت ساخت وساز وضعیت مطلوبی ندارند و آسیب پذیرند.

وی اضافه کرد: واحد های مسکونی در شهرهای ساحلی جنوب کشور به دلیل قرار گرفتن بر روی زمین های نرم موجب بزرگنمایی امواج زلزله و پیامد تکانهای بیشتر و تخریب افزونترمی شود.

بیت اللهی بیان کرد: رخداد زلزله در کشور به ویژه در مناطق جنوبی همواره از سوی متخصصان مربوطه رصد می شود و در دستگاه های مربوطه نیز به ثبت می رسد، اما به دلیل قدرت پایین و متوسط بسیاری از این زلزله ها، اطلاع رسانی و بازتاب رسانه ای ندارند.

وی بیان کرد: وقوع زلزله در جنوب ایران ظرف یک تا دو سال اخیر افزایش یافته و انتظار این است که سازمانهای مدیریت بحران در منطقه بیش از پیش آمادگی لازم را داشته باشند و ساخت و ساز نامطلوب مسکونی نیز به عنوان مساله جدی از سوی دستگاه های مربوطه باید مورد توجه قرار گیرد.

این مقام مسئول تاکید کرد: مساله زلزله هیچگاه نباید مورد غفلت دستگاه های اجرایی قرار گیرد ، زیرا انتظار این است که هموطنان در مناطق شهری و روستایی در اماکن ایمن زندگی کنند و وقوع زلزله به عنوان یک رخداد طبیعی نباید به آنها کوچکترین آسیبی وارد سازد.

وی بیان کرد: مناطق جنوبی کشور از نظر جمعیتی مشخصه متراکم ندارند ، اما ساخت وسازهای نامطلوب مسکونی همواره دغدغه اصلی مردم محسوب می شود.

فرماندار بستک با تشریح جدیدترین اطلاعات اعلام شده از سوی تیم های ارزیاب در مناطق زلزله زده گفت: چهار هزار دستگاه چادر گروهی و 12هزار تخته پتو بین خانوارهای زلزله زده این شهرستان توزیع شده است.

محمد مشتاق زاده، روز شنبه، با اشاره به ارسال 24 هزار قوطی مواد غذایی کنسرو شده و 32 تن برنج و حبوبات افزود: در 24 ساعت گذشته تاکنون بخش زیادی از آنها بین مردم زلزله زده توزیع شده است.

وی گفت: با تلاش همه جانبه تیم های اعزامی، برق و آب شهر بستک وصل شد و مشترکین نیز در حال استفاده از تلفن های ثابت و همراه خود هستند.

مشتاق زاده گفت : با توجه به کمک های مردمی در زمینه تامین مواد غذایی تنها در صورت تامین و ارسال وسایل گرمایشی بیشتر شامل چادرهای گروهی و انفرادی، پتو، لباس و بخاری های برقی مشکلات زلزله زدگان این شهرستان به حداقل می رسد.

مشتاق زاده اضافه کرد: تخریب ساختمان های واقع در بافت های فرسوده و پس لرزه های زیاد موجب شده تا شمار زیادی از مردم شهرهای بستک، هرنگ و کوخرد از ترس زلزله خارج از خانه های خود و در فضاهای عمومی از جمله پارکها، معابر و حتی داخل چادرهای گروهی و انفرادی زندگی کنند.

وی ادامه داد: با هدف ساماندهی و کمک رسانی بیشتر به زلزله زدگان افرادی که خانه های آنان تخریب شده در چند فضای آموزشی و چادرهای برپا شده و شش محله شهر بستک اسکان داده شده اند.

فرمانده انتظامی بستک هرمزگان نیز گفت: با استقرار نیروهای انتظامی در محله های زلزله زده و مبادی ورودی و خروجی شهر بستک ، هم اینک امنیت و ترافیک این شهر تحت کنترل است.

سرهنگ علیرضا ضربت بیان داشت: همچنین برای پوشش هر چه بهتر منطقه زلزله زده بستک و افزایش ضریب امنیت در این منطقه ، نیروهای کمکی از بندرلنگه ، بندرعباس و بندر خمیر وارد بستک شده اند.

وی به افرادی که بستگانشان در این شهرستان زندگی می کنند، توصیه کرد: برای روان سازی حرکت خودروهای امداد رسان در جاده ، از حرکت به سمت شهر بستک خودداری و برای اطلاع از حال بستگان خود از تلفن استفاده کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی هرمزگان گفت: مشکلی در تامین امکانات و نیازمندی های بهداشتی و درمانی زلزله زدگان بستک نداریم و بیمارستان و اورژانس بستک با همکاری نیروهای امدادی اعزامی از سایر نقاط استان در دقایق اولیه حادثه به کمک حادثه دیدگان شتافتند.

محمد شکاری افزود: با توجه این که در فصل سرما هستیم و در منطقه زلزله زده باران در حال باریدن است ، مردم نیاز جدی به چادر و پتو دارند.

وی بیان کرد: اکیپ های بهداشت محیطی نیز از مرکز بهداشت استان به بستک اعزام شده اند تا وضع بهداشتی عمومی و همچنین وضعیت آسیب دیدگی در سیستم آب شرب شهرستان را از لحاظ بهداشتی مورد بررسی قرار دهند.

زمین لرزه ای به بزرگی 5.5 درجه ریشتر روز پنجشنبه حوالی ˈکوخردˈ در استان ˈهرمزگان را لرزاند که یک نفرکشته شد و29 نفر زخمی شدند.ک/4

7195/668 /675

انتهای پیام /*