خبرهای کوتاه موسیقی

تهران - ایرنا - مدیر یک شرکت موسیقایی گفت: نبود تبلیغ در رسانه ملی ، یکی از عمده ترین عوامل شرایط نامساعد وضع اقتصادی حاکم بر محصولات فرهنگی از جمله آثار شنیداری است.

کد خبر: 80954092 | تاریخ خبر: 25/09/1392 - 15:37

به گزارش روز دوشنبه ایرنا ، رضا مهدوی درباره وضعیت نامساعد حاکم بر اقتصاد موسیقی گفت: شرایط نامساعد محصولات فرهنگی هنری از جمله تولیدات شنیداری به چهار عامل «نبود تبلیغ در رسانه ملی»، «نبود قانون کپی رایت»، «متعهد نبودن مراکز پخش سراسری» و «سلیقه ای برخورد کردن فروشندگان و فروشگاه های آثار شنیداری» باز می گردد.

مدیرعامل شرکت راوی آذرکیمیا در عین حال گفت: این موسسه فرهنگی تا پایان امسال 11 عنوان آلبوم موسیقی آماده انتشار خواهد داد که با احتساب این عدد، تعداد آلبوم هایی که این موسسه در سال 92 منتشر کرده به 20 عنوان آلبوم موسیقی خواهد رسید.** کتاب «ویلن» روح الله خالقی بازنگری شد

کتاب اول هنرستان موسیقی (ویولن) تالیف روح الله خالقی با تصحیح و بازنگری آزاده شمس و بهرنگ آزاده منتشر شد.

این کتاب که تالیف روح الله خالقی بوده و برای مقطع هنرستان موسیقی تدریس می شده هم اکنون توسط بهرنگ آزاده و آزاده شمس تصحیح و بازنگری شده است.

در این اثر بهرنگ آزاده نوازنده ویلن در همراهی با پویان آزاده نوازنده پیانو قطعات درس های این کتاب را اجرا کرده اند.

تمامی درس ها با ویولن و پیانو اجرا شده و علاوه بر آن فایل آکمپایمان (همراهی) پیانو نیز برای تقویت حس همنوازی هنرجویان نیز در مجموعه به چشم می خورد.

این اثر هم اکنون توسط انتشارات تصنیف در بازار منتشر شده است.

بهرنگ آزاده چندی پیش نیز کتاب «آثار برگزیده علی تجویدی برای ویلن»را که شامل قطعاتی است که استاد تجویدی طی سال ها در برنامه هایی چون گلها، سلوی رادیو، ضبط های خصوصی و کلاس ها می نواخت و تا به حال به خط نت در نیامده بود را منتشر کرده است.**استاد کالج موسیقی اتریش به ایران می آید

فیروزه نوایی نوازنده برجسته فلوت و استاد کالج موسیقی اتریش به منظور برگاری مستر کلاس فلوت نوازی به ایران می آیند.

در این مستر کلاس آموزشی که به همت آموزشگاه «کوشا» و به صورت دوره ای در تهران برگزار می شود مواردی چون آموزش نوازندگی فلوت، تکنیک تنفس و گروه نوازی فلوت زیر نظر فیروزه نوایی برگزار می شود که علاقمندان می توانند جهت اطلاعات بیشتر از نحوه برگزاری کلاسها با شماره های 77620774 و 77620753 تماس حاصل نمایند.

فیروزه نوایی پس از اتمام تحصیلات در هنرستان عالی موسیقی تهران با اخذ بورس تحصیلی وارد دانشگاه موسیقی وین شد و تحت نظر پروفسور هانس رزنی چک Hans Reznicek مدرک کارشناسی ارشد را با رتبه ممتاز را اخذ کرد.

وی پس از اتمام تحصیلات به ایران بازگشت و فعالیت هایی نظیر نوازندگی فلوت با ارکستر های رادیو و تلویزیون و سمفونیک تهران داشت همچنین در مدت حضورش در ایران مدرس مدرسه ایران آلمان در تهران بود.

او هم اکنون در سوئیس اقامت داشته و در کالج موسیقی دولتی در شهر دورن بیرن اتریش مشغول تدریس در رشته فلوت نوازی و موسیقی مجلسی است.**راه اندازی سایت موزیکانه

سایت موزیکانه با نگاه به جمع آوری اطلاعات آلبوم های منتشرشده در ایران و هدف آسان کردن انتخاب علاقه مندان به موسیقی راه اندازی شده است.

به گفتۀ مدیران این پایگاه مجازی، سعی بر این است تا با پیشنهاد، دسته بندی سَبک ها، معرفی آلبوم های مشابه و گردآوری آثار هنرمندان، انتخاب موسیقی ساده تر شود.

در حال حاضر موزیکانه با اطلاعات بیش از 6800 هنرمند و 36000 قطعه راه اندازی شده است و اطلاعات دیگری نیز مانند ترانه سرا، آهنگ ساز، نوازنده، خواننده، سال انتشار و ناشر آلبوم از طریق این سایت قابل دسترس است.** برگزاری سمیناربررسی تطبیقی تاثیر موسیقی غرب بر موسیقی ایران و آسیا

سمینارپژوهشی «بررسی تطبیقی تاثیر موسیقی غرب بر موسیقی ایران و آسیا» با ارائه پژوهشی از میثم میریان 26 آذر در فرهنگسرای خورشید شهر اصفهان برگزار می شود.

میثم میریان بااعلام این خبر گفت: این پژوهش درباره مقوله امتزاج فرهنگی بین دو فرهنگ غربی و ایرانی است که طی آن به بررسی علل و عواملی از جمله غربی شدن ،مدرن شدن وتلفیق شدن خواهم پرداخت.

این پژوهشگر موسیقی و استاد دانشگاه در ادامه افزود: در این نشست همچنین به بررسی شیوه های این تاثیر پذیری که در نحوه اجرا، ارکستراسیون، نوتاسیون و اثر گذاری موسیقی غربی بر ساختار موسیقی ایرانی از طریق هارمونیزاسیون و چند صدایی پرداخته می شود.

این سمینار در پنج فصل مجزا از هم شامل تاریخچه اجمالی شعبه موزیک و ارکستر در ایران و تشکیل ارکسترهای غربی در ایران، بررسی شیوه های آموزش موسیقی و مسئله حفظ و اشاعه آن در ایران، تاثیر انقلاب مشروطه و لزوم تغییر و تحول در موسیقی ایران و بدنبال آن گرایش های تجدد طلبانه در موسیقی ایرانی و مفاهیم تازه ای چون نوگرایی و مدرنیسم در موسیقی ، مقوله فرهنگ پذیری موسیقایی و دگر فرهنگی از منظر جامعه شناسی و فرایند های این دگرگونی و همچنین تاثیرات فرهنگی موسیقی غربی بر موسیقی ایران و بررسی حوزه های تاثیر پذیری موسیقی از منظر تکنیک وهارومنی و مفهوم بداهه در فرهنگ های موسیقایی دیگر ملل و تاثیر دورگه سازی بر موسیقی برگزار می شود.

فراهنگ(1)**9266 **1418

انتهای پیام /*