توسعه بازارچه های مرزی ایلام، یک تیر و چند هدف

ایلام - ایرنا - توسعه بازارچه های مرزی به عنوان یکی از مزیت ها و ظرفیت های استان های حاشیه ای در زمره مهم ترین ابزارها برای گسترش صادرات و فعالیت های اقتصادی با کشورهای همسایه و هدف به شمار می رود.

کد خبر: 80951250 | تاریخ خبر: 24/09/1392 - 1:28

به گزارش ایرنا، نگاهی به صفحه های کتاب های تاریخ نشان می دهد که استان ایلام به سبب پیوندهای خویشاوندی و فامیلی و نیز نزدیکی به بغداد و شهرهای مختلف این کشور از جمله کوت، کربلا، نجف، کاظمین و العماره از دیرباز کانون رفت و آمد و توجه بازرگانان بوده است.

بازرگانان ایلامی که در گذشته و تا پیش از روی کار آمدن صدام حسین دیکتاتور حاکم بر عراق با مرزنشینان عراقی به صورت سنتی مراوده های تجاری داشتند به دنبال سرنگونی رژیم بعث به شکل امروزی و جدید فعالیت های تجاری و اقتصادی خود را در پایانه مرزی مهران دوباره سر و سامان و گسترش داده و به یکی از مهمترین تامین کنندگان کالاهای مورد نیاز بازار کشور همسایه تبدیل شدند.

این وضعیت در یک دهه گذشته تاکنون باعث شده که استان ایلام در زمره مهمترین کانون تردد زائران عتبات عالیات و صدور کالای ایرانی به عراق قرار گیرد و همه این ها در حالی است که در دوران رژیم بعث مرزهای استان ایلام به سبب شرایط بحرانی و جنگ تحمیلی تهدید قلمداد شود اما اکنون با رونق چشمگیر فعالیت های اقتصادی و تجاری در مرز رسمی مهران این استان تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده است.

مرز بین المللی مهران که از اهمیت راهبردی اقتصادی و جغرافیایی برای ایران و عراق برخوردار است از همان نخستین روزهای سقوط صدام بیش از هر سرحد رسمی دیگری مورد توجه فعالان اقتصادی و بازرگانی قرار گرفت و از همان زمان تاکنون به نقطه ای تثبیت شده در مرکز توجه بخش خصوصی و دولت برای صادرات کالا و اعزام گردشگران مذهبی به عراق قرار گرفته است.

امنیت بالا و مطلوب مرز رسمی مهران به سبب پیوندهای قومی، فرهنگی و اشتراک مذهبی میان ایرانیان و عراقی های ساکن در دو سوی مرز، نزدیکی به پایتخت (بغداد) و شهرهای مذهبی کشور همسایه و آسان سازی رویه های گمرکی و کارهای مربوط به ترخیص کالا و روادید سفر در پایانه های بازرگانی و مسافری مرز بین المللی مهران باعث شده در کنار صادرات هزاران تن کالای ایرانی روزانه شش هزار زائر ایرانی و عراقی و زوار کشورهای پاکستان، افغانستان و جمهوری آذربایجان از این مسیر راهی شهرهای مقدس کشور همسایه شوند.

این عوامل نشان دهنده مزیت بالا و ظرفیت های منحصر به فرد مرزهای ایلام در مقایسه با دیگر مناطق مرزی استان های سرحدی ایران و عراق است که همه این ها ضرورت سرمایه گذاری دولت در توسعه بازارچه های مرزی استان را دو چندان می کند.

توسعه و افزایش بازارچه های مرزی ایلام از آن رو قابل تامل و توجه است که می تواند افزون بر رونق بخشی به اقتصاد ملی و ارزآوری سبب ایجاد اشتغال پایدار، رشد صادرات کالا، رفع معضل بیکاری جوانان و به گردش درآمدن چرخ های صنعتی و تولیدی و سرانجام رفاه و توسعه اقتصادی استان شود.

برخی فعالان بازرگانی و صادراتی مرز مهران معتقدند که توسعه بازارچه های مرزی با توجه به شرایط و وضعیت منحصر به فرد حاکم بر دو سوی سرحدهای ایران و عراق در استان می تواند در توسعه فضای کسب و کار و بهبود اقتصاد کمتر برخوردار ایلام انقلابی بزرگ ایجاد کند.

ˈجلال الدین محمدیˈ یکی از بازرگانان ایلامی می گوید: وجود امنیت کامل در 430 کیلومتر مرز مشترک میان ایلام و عراق و نزدیکی به شهرهای مختلف این کشور در کنار استقبال چشمگیر واردکنندگان عراقی از پایانه مهران راه اندازی و افزایش تعداد بازارچه های مرزی را در استان مرزی ایلام بسیار ضروری کرده است.

وی ادامه داد: ایلام با وجود برخورداری از طولانی ترین مرز مشترک با عراق اکنون تنها یک بازارچه مرزی در شهرستان مهران دارد که می طلبد به منظور توسعه صادرات و مراوده های تجاری با کشور همسایه بازارچه های دیگری در این استان راه اندازی و دایر شود.

محمدی تاکید کرد: بدون تردید توسعه بازارچه های مرزی ایلام در همسایگی کشور عراق می تواند در توسعه اقتصاد و بهبود زندگانی مردم استان تاثیر و نقش ممتازی داشته باشد.

مدیرکل گمرکات ایلام نیز می گوید: این استان که دارای بیشترین مرز مشترک با عراق است تنها یک مرز بین المللی و بازارچه در شهر مرزی مهران دارد.

ˈخلیل حیدریˈ بیان کرد: دیگر استان های سرحدی ایران و عراق اکنون دو تا سه بازارچه مرزی رسمی دارند اما ایلام با وجودی که در مقایسه با آنها از بهترین شرایط امنیتی و جغرافیایی برخوردار است شایسته نیست تنها یک بازارچه مرزی داشته باشد.

وی ادامه داد: تمام دستگاه های اقتصادی و اجرایی ایلام از جمله اداره کل گمرکات استان در صورت اعلام و سرمایه گذاری دولت از آمادگی لازم برای توسعه و راه اندازی بازارچه های جدید رسمی با کشور عراق برخوردارند.

وی به بررسی های کارشناسی برای راه اندازی بازارچه مرزی ˈچم سریˈ دهلران در همسایگی استان میسان عراق اشاره کرد و افزود: گمرکات استان ایلام از این کار استقبال می کند و در صورت ایجاد بازارچه مرزی دهلران از آمادگی کامل برای ساخت دفتر اداری و گمرک برخوردار است.

حیدری تاکید کرد: به طور قطع توسعه بازارچه های مرزی بین استان ایلام و عراق به سبب وجود امنیت کامل و نزدیکی به مرکز کشور همسایه و عتبات عالیات دارای توجیه اقتصادی و فنی است.

فرماندار دهلران نیز از آمادگی این شهرستان برای ایجاد بازارچه مرزی در نزدیکی شهر ˈالعمارهˈ مرکز استان میسان عراق خبر داد.

ˈبهزاد علیزادهˈ گفت: منطقه ˈچم سریˈ دهلران به عنوان بازارچه دوم استان ایلام در گذشته با مقام های عراقی به بحث و بررسی کارشناسی گذاشته شده و مسوولان کشور همسایه موافقت خود را در این زمینه اعلام کرده اند.

وی ادامه داد: قرار است بزودی استاندار میسان عراق و استاندار ایلام در این زمینه راه های گسترش همکاری و راه اندازی بازارچه مرزی دهلران را پیگیری کنند.

وی اظهار کرد: پنج هکتار زمین برای ساخت بازارچه در منطقه چم سری فنس کشی شده و به امکاناتی چون آب و برق مجهز شده است.

فرماندار دهلران تاکید کرد: راه اندازی این بازارچه مرزی در اشتغالزایی، رونق کسب و کار، افزایش درآمد و فعالیت های اقتصادی مردم منطقه نقش موثری دارد.

علیزاده گفت: منطقه چم سری دهلران با العماره مرکز استان میسان عراق تنها 60 کیلومتر فاصله دارد که با این مزیت می توان کارهای بزرگی را به منظور گسترش فعالیت های اقتصادی مردمان دو سوی مرز انجام داد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز می گوید: توسعه بازارچه های مرزی ایلام می تواند به عنوان ابزاری کارآمد در نزدیکی و گسترش بیشتر پیوندهای اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی جمهوری اسلامی ایران و عراق بسیار اثربخش باشد.

ˈشعبان فروتنˈ بیان کرد: استان ایلام به سبب دارا بودن طولانی ترین مرز مشترک و حجم بالای مراوده های قومی و تبادل فرهنگی مردم بومی منطقه با عراقی های ساکن مناطق مرزی حتی بغداد از بهترین شرایط برای فعالیت تجاری- اقتصادی و راه اندازی بازارچه های مرزی جدید بهره مند است.

وی ادامه داد: نگاه به حجم و گستره فعالیت های صادراتی در پایانه مرز بین المللی مهران گویای این واقعیت است که در صورت افزایش تعداد بازارچه ها می توان کالاهای بیشتری را به کشور عراق صادر کرد.

فروتن افزود: نزدیک به یک هزار دستگاه کامیون بار حامل انواع کالا از جمله مصالح ساختمانی، میوه و تره بار، ساخته های پلاستیکی، مواد شیمیایی و لوازم خانگی روزانه به ارزش اقتصادی 2.5 میلیون دلار از بازارچه مرزی مهران به عراق صادر می شود.

وی اظهار کرد: با توجه به استقبال چشمگیر بازرگانان عراقی و رونق صادرات کالا در پایانه مرز مهران ضروری است که برای استفاده بهینه از ظرفیت های مرزی استان، بازارچه های دیگری به منظور ارزآوری و کمک به اقتصاد ایلام و نیز تامین کالاهای مورد نیاز بازار کشور همسایه راه اندازی و فعال شود.

فروتن تاکید کرد: بخش خصوصی ایلام که به درستی از مزیت های منحصر به فرد مرزی و سودآوری فعالیت های بازرگانی خارجی در منطقه آگاهی دارد به طور یقین از گسترش و افزایش تعداد بازارچه های مرزی استان در همسایگی عراق استقبال می کند.

به گزارش ایرنا، مهران تنها بازارچه مرزی و رسمی جمهوری اسلامی ایران در ایلام در فاصله 85 کیلومتری جنوب باختری مرکز استان قرار دارد.

این بازارچه که در دو حوزه بازرگانی و مسافری فعال است، سال 1382 به دنبال سقوط

ˈصدام حسینˈ دیکتاتور حاکم بر عراق راه اندازی و فعال شد.

پایانه مسافری مرز بین المللی مهران که اکنون در نوع خود بزرگترین و پر رفت و آمدترین پایانه مرزی کشور است روزانه گنجایش 20 هزار مسافر دارد.

ایلام به عنوان طولانی ترین استان مرزی ایران در همسایگی عراق با استان های دیالی، واسط و العماره این کشور مرز مشترک دارد. ک/4

7173/565

انتهای پیام /*