18 اثر تاریخی بیجار قربانی سد تالوار

سنندج - ایرنا - با احداث سد تالوار در شهرستان بیجار که توسط شرکت آب منطقه ای استان زنجان در حال اجرا است، 10 اثر ملی ثبت شده و هشت اثر تاریخی شناسایی شده زیر آب می رود.

کد خبر: 80935719 | تاریخ خبر: 13/09/1392 - 14:44

به گزارش خبرنگار ایرنا، سد تالوار در 50 کیلومتری شهر بیجار و در بخش چنگ الماس این شهرستان واقع است و توسط شرکت آب منطقه ای زنجان احداث و مدیریت می شود.

قرار است بخشی از آب این سد برای آبیاری دشت های خورخوره شهرستان بیجار به وسعت هفت هزار و 500 هکتار اختصاص یابد.

سد تالوار از نوع خاکی سنگ ریزه ای با هسته رسی است و پیش بینی گنجایش مخزن آن 270 میلیون مترمکعب است.

اما با بهره برداری از این سد 18 اثر تاریخی استان کردستان که 10مورد آن جزو آثار ثبت شده ملی است و هشت اثر دیگر نیز که قابلیت ثبت ملی را دارد زیر آب می رود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان با تایید این مطلب که حدود 10 اثر ثبتی و هشت اثر تاریخی در حوضه سد نزدیک به این تپه غرق آب می شود، گفت: با توجه به اینکه محدوده آبگیر سد در خاک کردستان و مدیریت سد در حوزه آب منطقه ای زنجان واقع شده میراث فرهنگی برای حفظ این تپه باستانی تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.

علیرضا آذر شب روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به پیگیری های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان در ارتباط با تبعات منفی ساخت این سد برای میراث تاریخی استان، افزود: تاکنون به نتیجه ای برای تعیین تکلیف این آثار نرسیده ایم.

وی با اشاره به اینکه بیجار یکی از مناطق تاریخی استان کردستان است، اضافه کرد: آثار تاریخی فراوان در این منطقه وجود دارد و دستگاههایی که اقدام به ساخت و ساز و عملیات عمرانی می کنند باید این آثار را مد نظر داشته باشند.

آذر شب به اجرای طرح کاوش های باستان شناسی تپه قشلاق روستای چهل امیران شهرستان بیجار به سرپرستی دکتر مترجم اشاره و اظهار کرد: این دومین فصل کاوش های باستان شناسی بعد از سال 89 در این تپه است که در راستای نجات بخشی این اثر تاریخی انجام شده است.

وی تصریح کرد: کاوش های انجام شده در دوره قبل اعلام می کند این تپه مربوط به دوره مس و سنگ است.

وی اظهار کرد: در سال 89 سه اثر از آثار تاریخی این منطقه کاوش و کار ثبت اطلاعات آن توسط پژوهشکده باستان شناسی انجام شد ولی برای نجات بخشی کاوش و ثبت اطلاعات آثار تاریخی دیگر باید تلاش کنیم و آب منطقه ای استان زنجان باید برای حفظ این آثار به جامانده از گذشتگان با پژوهشکده باستان شناسی و اداره کل میراث فرهنگی کردستان همکاری کند.ک/3

7346/533/ 607

انتهای پیام /*