75 هکتار از جنگل های ملایر مجهز به سیستم آبیاری قطره ای شدند

ملایر، همدان-ایرنا-مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز ملایر گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی، 75 هکتار از جنگل های شهر ملایر مجهز به سیستم آبیاری قطره ای شدند.

کد خبر: 80907032 | تاریخ خبر: 26/08/1392 - 11:6

ˈمجتبی داوریˈ روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اجرای آبیاری قطره ای در جنگل های ملایر، علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، موجب بالا رفتن میزان بهره وری سیستم آبیاری می شود.

وی اظهار داشت: حدود چهار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح پیش بینی شد و همه اکنون لوله های آبیاری در زمین مستقر شده است.

داوری وسعت جنگل های ملایر را یک میلیون و 265 هزار مترمربع عنوان کرد و افزود: ملایر دارای چهار جنگل میرزا کوچک خان، کوثر، پارک جنگلی خلبان و عرصه جنگلی شمس آباد است که هم اکنون در 75 هکتار آن آبیاری قطره ای در حال اجرا است.

وی ادامه داد: مابقی طرح نیز سال آینده اجرا می شود که به طور حتم، تحول بزرگی در عرصه های جنگلی ملایر ایجاد خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، با توجه به محدود بودن منابع آبی، هیچکدام از ارگان ها و نهادهای مرتبط، حاضر به همکاری با ما در زمینه تامین آب فضای سبز شهری نیستند.

مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری ملایر بیان داشت: این در حالیست که آب 64 نقطه از عرصه های فضای سبز ملایر به دلیل استفاده از آب شرب قطع شده و با تانکر آبیاری می شوند که این موضوع برای مسوولان بسیار آزار دهنده است.

وی تصریح کرد: هم اکنون حجم آبی که در اختیار ما است برای این میزان فضای سبز بسیار کم و ناچیز است و در برخی عرصه ها سهمیه بندی آب را در دستور کار قرار داده ایم.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر اکثر چاه های آب در مناطق جنوبی شهر ملایر واقع شده و برای آبرسانی فضای سبز باید مقدار آب مورد نیاز را از منطقه جنوبی به مناطق شمالی شهر منتقل کنیم.

داوری با بیان اینکه شهر ملایر با وجود سه میلیون و 114 هزار مترمربع فضای سبز، وضعیت بسیار مطلوبی را دارد، افزود: این میزان فضای سبز متناسب با جمعیت شهر ملایر ایجاد شده و حاصل تلاش شهرداری از ابتدا تاکنون بوده است.

مدیرعامل پارک ها و فضای سبز شهرداری ملایر گفت: در حال حاضر، ملایر با دارا بودن 19.6 سرانه فضای سبز شهری، نسبت به سایر شهرهای همجوار خود از سرانه بسیار بالا برخوردار و به استاندارد جهانی و کشوری نزدیک است.

داوری خطاب به مردم و کارگران شهرداری تاکید کرد: با رسیدن فصل پاییز و شروع برگ ریزان، از سوزاندن و آتش زدن شاخ و برگ های درختان به طور جد خوداری کنند که در صورت مشاهده برخوردهای لازم انجام می شود.

وی افزود: سازمان فضای سبز شهرداری ملایر در مدت 25 روز برگ ریزان همت خود را برای جمع آوری برگ های درختان از سطح معابر و خیابان ها متمرکز کرده و همشهریان باید مراقبت باشند که آتش زدن هر نوع پسماند از جمله برگ درختان ممنوع است.

داوری همچنین با انتقاد از بالا بودن تخریب فضای سبز و مبلمان شهر ملایر اظهار داشت: نصب بنر، داربست، پرچم، کوبیدن میخ و سایر وسایل به درختان، ضربه های جبران ناپذیری را به فضای سبز وارد می کند که از این نظر مردم به شدت متضرر می شوند.

وی در عین حال فضای سبز را میراث جاودان شهر ملایر دانست و تصریح کرد: چنانچه صدمه ای به فضای سبز وارد شود، میراث این شهر که طی سال های طولانی به دست آمده، تخریب خواهد شد.

داوری با اشاره به تنوع بالای کار در حوزه فضای سبز خاطرنشان کرد: هدف ما از توسعه فضای سبز در کنار حفظ آن، زیبا سازی شهر، کاهش هوای آلوده، ایجاد نشاط زیست محیطی و استفاده عموم از این فضا است که نیازمند مشارکت و همیاری مردم و نهادهای اجرایی است.

7528/576

انتهای پیام /*