رونمایی از پوئم سمفونی «کوروش کبیر» چکناواریان

تهران -پوئم سمفونی «کوروش کبیر» لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر در مراسمی که صبح امروز - یکشنبه - با حضور این استاد جهانی در دانشکده هنر دانشگاه آزاد انجام شد، رونمایی گردید.

کد خبر: 80857746 | تاریخ خبر: 21/07/1392 - 12:16

چکناواریان در گفت و گو با خبرنگار موسیقی ایرنا درباره این پوئم سمفونی گفت: مبنای این کار بر تاریخ نویسی یونانیان از کوروش است و مبنای 2500 ساله دارد.

وی افزود: در این سمفونی از آثار تاریخ نویسانی چون گزنفون و هرودوت بهره گرفته شده است و کل داستان کوروش در ده قعطه و سه قسمت بیان می شود.



** پوئم سمفونی از خواب پدر بزرگ کوروش آغاز و با صدور منشور حقوق بشر پایان می یابد

چکناواریان در باره خصوصیات این سمفونی گفت: این کار می تواند با راوی و بدون راوی اجرا شود و در صورت اجرا با راوی ، کسی که داستان را روایت می کند در نقش کوروش است.

وی افزود: سمفونی از خواب پدربزرگ کوروش شروع می شود که خواب او درباره تولد ، دزدیدن طفل و کشتنش می شود.

این استاد جهانی رهبری ارکستر گفت: سمفونی با روند بزرگ شدن کوروش و کارهایی که برای اعتلای ایران و کرامت انسانی انجام داده ادامه می یابد و بخش پایانی آن صدور منشور حقوق بشر از سوی این پادشاه است که 28 شاه از وی اطاعت می کردند.



** به عنوان یک ایرانی اصیل خود را موظف به ساخت اثری درباره کوروش می دانستم

لوریس چکناواریان در بخشی دیگر از این گفت و گو درباره انگیزه اش از ساخت این پوئم سمفونی گفت: خیلی وقت است که می خواستم اثری درباره کوروش بسازم اما به طور جدی حدود سه سال برای ساخت این پوئم سمفونی وقت گذاشتم.

وی افزود: وقتی به تخت جمشید می رویم بر روی تصاویر دیوارهای این اثر باستانی نقش عید نوروز را می بینیم که 28 شاه ایران زمین به نشانه پیروی از کوروش با هدایایی به نزد وی آمده اند.

چکناواریان گفت: یکی از این 28 شاه ایران ، شاه ارامنه است و این نشان دهنده آن است که ارامنه از همان زمان جزیی از ایران بوده اند.

وی افزود: مشخص است که من به عنوان یک ایرانی اصیل با این قدمت تاریخی جزو کشور بزرگ ایران بودن، خود را موظف به ساخت اثری درباره کوروش می دانستم.



** پوئم سمفونی کوروش کبیر اول بار همزمان با آمدن منشور حقوق بشر به آمریکا در سانفرانسیسکو اجرا شد

لوریس چکناواریان ، اجرای امروز را نخستین اجرای پوئم سمفونی کوروش کبیر در ایران عنوان کرد و گفت: این پوئم سمفونی اول بار دهم اوت سال گذشته همزمان با آوردن لوح منشور حقوق بشر کوروش به آمریکا که از سوی بریتیش موزیوم انجام شد، در سانفرانسیسکو به صحنه رفت.

وی افزود: منشور تاریخی حقوق بشر کوروش در شهرهای مختلف آمریکا به نمایش عمومی در آمد و همزمان با نمایش آن در سانفرانسیسکو ، پوئم سمفونی نیز اجرا شد.

فراهنگ ** 1418

انتهای پیام /*