امامزاده سید صالح کانون محبان اهل بیت در خوانسار

خوانسار، اصفهان- امامزاده سید صالح قصیر واقع در بیدهند خوانسار از نوادگان امام هفتم شیعیان حضرت امام موسی بن جعفر (ع) و کانونی برای محبان اهل بیت (ع) در منطقه است.

کد خبر: 80772460 | تاریخ خبر: 22/05/1392 - 15:40

نسب این امامزاده با هفت نسل به امام هفتم شیعیان می رسد و لقب قصیر را به سبب کوتاه قد بودن به او و فرزندانش داده اند.

سید صالح قصیر مدفون در بیدهند خوانسار به سید صالح قصیر اول و سید صالح قصیر مدفون در پشتکوه فریدن به سید صالح قصیر دوم ملقب است.

برخی از اولاد سید صالح قصیر در اصفهان، فریدونشهر و کوهرنگ در روستاهای صالح کوتاه، زرگ، چین، حیران، سوه و در الیگودرز، قم، تهران، اهواز و اندیکا ساکن هستند.

از علمای زیادی به عنوان نسل این امامزاده یاد می شود که عمر خود را صرف ترویج دین مبین اسلام کرده اند.

در شجره نامه ای قدیمی که در سال 1256 قمری تنظیم و ممهور به مهر علمای آن زمان شده، آمده است که سید صالح علیه الرحمه صاحب حالات صوری و معنوی بوده و مریدان او در لرستان و بختیاری بسیارند.

بسیاری از سادات موسوی و سید صالحی در گلپایگان، خوانسار، فریدن، فریدونشهر و الیگودرز از نوادگان این امامزاده هستند.

شرح حال این امامزاده بزرگوار در کتب مختلفی مانندˈالنهدیهˈ، رجال شیخ طوسی، ˈرجال مامقانیˈ، اثبات الوصیه مسعودی وˈعلماء الاسرهˈ آمده است.

قبر مطهر جدشان سید عیسی در استان چهارمحال و بختیاری دارای صحن، بارگاه و ضریح است.

با توجه به سابقه تاریخی شهرستان خوانسار و قرار گرفتن در مسیر عبور و مرور شهرستانهای اطراف، فرزندان و نوادگان سید صالح به شهرهای اطراف مهاجرت کرده و هم این امر موجب پراکندگی فرزندان و خاندان این امامزاده جلیل القدر در شهرها و استانهای اطراف شده است.

ضریح مطهر این امامزاده شریف در سال 1377 توسط یکی از خیرین ساخته و بر روی سنگ مزار داخل بقعه قرار گرفته است.

دور تا دور ضریح، چهار ستون قرار گرفته که استادانه آینه کاری شده است.

گنبد حرم از کف تا بالا 20 متر ارتفاع دارد. در تزیینات داخل حرم سوره هایی از قرآن کریم بر روی کاشیکاری های زیبای آن در اضلاع و دیوارها هنر نمایی می کند.

گنبد زیبای کاشیکاری شده زیارتگاه همچنین دو منار کاشیکاری شده آن بر اهمیت و جلال این مکان افزوده است.

حرم امامزاده سید صالح خوانسار در سال 1351 به سبک نوین تعمیر و نوسازی شد و با توجه به کمبود فضای رواق در ضلع شمالی، کارنوسازی و افزایش فضای صحن و رواق در حال انجام است.

در زیر صحن این امامزاده قناتی وجود دارد که سال گذشته به همت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خوانسار ترمیم و بازسازی شد.

هم اکنون تملیک زمینها و منازل اطراف برای آستان مقدس امامزاده سید صالح در دست انجام است که نیاز به همکاری بیشتری از طرف اهالی دارد.

حرم این امامزاده جلیل القدر از دیرباز تاکنون زیارتگاه دوستداران و علاقه مندان اهل بیت (ع) بوده است و توسعه صحن و رواق آن ضروری به نظر می رسد.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار در این باره توضیح داد: تاکنون بالغ بر 700 میلیون ریال از کمک خیرین و وام 500 میلیون ریالی صندوق راسخون هزینه عملیات توسعه آستان امامزاده سید صالح شده و برای تکمیل آن مبلغی بالغ بر دو میلیارد ریال نیاز است.

حجت الاسلام عباس نصیرالاسلامی اظهار کرد: صحن و رواق های اطراف امامزاده سیدصالح از 200 متر مربع به یک هزار متر مربع افزایش می یابد.

تعداد 12بقاع متبرکه از قبیل امامزاده، آرامگاه عارف و عالم در خوانسار وجود دارد.

خوانسار در 160 کیلومتری غرب اصفهان واقع است.

7142/گ/ 607

انتهای پیام /*