مسجد جامع خوانسار بازسازی و مرمت شد

خوانسار، اصفهان - رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری خوانسار گفت: مسجد جامع خوانسار با هزینه ای بالغ بر دو میلیارد ریال بازسازی و مرمت شد و از خطر تخریب نجات یافت.

کد خبر: 80769876 | تاریخ خبر: 20/05/1392 - 18:39

ˈمحمد حسین ریاضتˈ روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: مسجد جامع خوانسار با اضافه شدن مسجد چهارراه به آن توسط مرحوم صانع احداث و در سال 1354 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی گفت: این مسجد و مسجد جامع ابیانه تنها مساجد سقف تیر پوش استان اصفهان هستند.

وی با اشاره به آغاز بازسازی مسجد جامع از سال 85 اضافه کرد: احداث کانال رفع رطوبت که در برخی از محلهای آن از 1 تا 5 متر عمق دارد مرحله نخست عملیات مرمت این مسجد بود.

ریاضت افزود: قبلا زیر مسجد محل عبور قنات بوده و فاضلاب چاههای منازل از طریق مسیر قنات به پی و دیواره های ساختمان نفوذ می کرد و آسیب جدی به مسجد وارد شده بود که دیوار حائلی با بتون و میلگرد جهت جلوگیری از رانش شبستان احداث شد.

ربیس میراث فرهنگی خوانسار با تشریح عملیات دفع این آب و خالی نمودن خاک های نمناک به عمق 5/1 متر و کانال کشی در مراحل بعدی کار، اظهار داشت: در سال 89 برداشتن سنگ فرش کف حیاط آغاز و با برداشتن خاک کف و شفته ریزی مجددا این سنگ ها نصب شد.

ریاضت گفت: مرمت سقف توام با تعویض تیرهای پوسیده، اصلاح، بهسازی و تعمیر زیر زمین مسجد که زمانی محل اقامه نماز آیت الله خوانساری بوده است از دیگر مراحل عملیات بازسازی و مرمت است.

وی تصریح کرد: بازسازی مسجد جامع از بزرگترین اقدامات عمرانی میراث فرهنگی است که موجب شد از نابودی بزرگترین بنای تاریخی خوانسار جلوگیری به عمل آید و این میراث گرانبها در اختیار نسل های آینده قرار گیرد.

وی افزود: اعتبارات تعمیر و بازسازی مسجد جامع خوانسار از محل منابع ملی، تملک دارایی و سرمایه ای استان تامین شده است.

7142/ت/ 607

انتهای پیام /*