ˈ شیخان قم ˈ دومین قبرستان تاریخی جهان اسلام

قم - قبرستان شیخان قم قدمتی هزار و چندصد ساله دارد که به عنوان دومین قبرستان تاریخی جهان اسلام مطرح شده است.

کد خبر: 80766193 | تاریخ خبر: 16/05/1392 - 13:11

به گزارش ایرنا، قبرستان وادی السلام در عراق، شیخان در قم و تخت فولاد در اصفهان به ترتیب سه قبرستان بزرگ و مهم در سطح جهان اسلام است و مدفن چهار تن از اصحاب بزرگ معصومین (ع) و محدثین برجسته شیعی است.

تاریخ شهر قم مملو از نام عالمان و محدثان، فقها و مفسرانی است که سرآمد روزگار بودند و تقوا و پاکی‎شان به همراه خدمات عظیم علمی و تلاش پیرامون حفظ و نشر علوم اهل بیت (ع) آن بزرگان هنوز هم در آسمان علم و تمدن و فرهنگ می‎درخشند و یاد و آثار آنان هدایت‎گر انسان‎ها و اندیشه هاست.

عظمت و بزرگی شهر قم نیز مرهون وجود با برکت این افراد و عالمان بزرگ است که نام قم را در دنیا و سطح جهان اسلامی و تشیع پرآوازه ساخته است.

قبرستان شیخان قم قسمت کوچکی است که از قبرستان تاریخی بابلان قدیم باقی مانده است، این مکان نزدیک حرم حضرت معصومه(س) و متصل به میدان آستانه است و اکنون بر اثر گذشت زمان و پدیده فرسایش، سنگ های بسیاری از قبور این قبرستان از بین رفته است.

در این قبرستان ˈ زکریا بن ادریس ˈ، ˈ زکریا بن آدم ˈ، ˈ آدم بن اسحاق ˈ وˈ آدم بن اسحاق ˈ مدفونند و که از محدثان بزرگ شیعی هستند.

همچنین بسیاری از بزرگان دینی نیز از جمله ˈ ملامحمد طاهر قمی ˈ و ˈ میرزای قمی ˈ در کنار آنها در این مزار آرمیده اند.

در شیخان کبیر یا گلزار شیخان بسیاری از بزرگان علوم دینی دفن شده اند و در قسمتی آن دو تن از محدثان بزرگ به نام های زکریا بن ادریس، ابوجریر قمی و زکریا بن آدم از اصحاب، شاگردان و راویان امام صادق تا امام جواد (ع) دفن شده اند.

این قبرستان به نام دو تن از این بزرگان (زکریا بن ادریس و زکریا بن آدم) به شیخان معروف شده است و این دو تن از وجاهت خاصی در نزد ائمه (ع) برخوردار بودند.

در این قبرستان در حال حاضر شش مقبره وجود دارد که ظاهرا قدیمی ترین مقبره ها از آن زکریا بن آدم اشعری و میرزای قمی است ولی هنوز در خصوص اینکه کدامیک از این دو مقبره قدمت بیشتری دارد، تاکنون اطلاع خاصی به دست نیامده است.

بر اساس گزارشی از میرزا عباس فیض، نخستین بار فتحعلی شاه قاجار بر مزار میرزای قمی بقعه و گنبدی با کاشیکاری بنا نمود که بعدها مرمت شد.

در مقبره زکریا بن آدم، علمایی چون ملا محمد طاهر قمی، از علما و متکلمین بزرگ در عصر شاه سلیمان صفوی و آیت الله میرزا ابوطالب حسینی قمی، داماد میرزای قمی، آیت الله سید محمد تقی جواد قمی، قاضی القضات میر سید محمد فاطمی قمی و آیت الله حاج سید مرتضی علوی فریدونی، مدرس حوزه علمیه و داماد آیت الله گلپایگانی، حاج سید جواد حسینی طاهری و آیت الله حاج سید حسن سیدی مدفون هستند.

مقبره آیت الله کبیر در کنار مقبره زکریا بن آدم قرار دارد و در این مقبره آیت الله العظمی میرزا محمد کبیر و دو فرزندش به نام های حاج حسین کبیر و حاج شیخ احمد کبیر مدفونند.

مقبره میرزای قمی تقریبا در وسط قبرستان قرار گرفته و دارای گنبد است و بسیار مورد احترام است و مردم به آن اعتقاد فراوان دارند و به زیارتش می روند.

در این مقبره علاوه بر میرزای قمی، نواده اش آیت الله نجم الدین شیخ میرزا ابوالقاسم نراقی فرزند ملا محمد نراقی نیز مدفون است.

در سمت شمال شرق دو مقبره به صورت دو اتاق در کنار هم قرار دارند که اولی مقبره فاضل تونی است و دومی مقبره حاج شیخ عباسعلی شاهرودی است.

در مقبره فاضل تونی سه تن از علمای بزرگ اسلام آیت الله حاج محمد حسین فاضل تونی و حجت الاسلام شیخ قاسم اسلامی و آیت الله حاج سید محمد کاظم موسوی گلپایگانی مدفون هستند.

در مقبره حاج شیخ عباسعلی شاهرودی، خود آیت الله حاج شیخ و فرزندش حجت الاسلام حسینعلی مظفری شاهرودی و آیت الله میرزا محمد مجاهدی تبریزی مدفون هستند.

مقبره سید علی فرش فروش حسینی اردهالی و خاندان که در مقابل مقابر فاضل تونی و حاج شیخ عباسعلی شاهرودی و در نزدیکی مقبره زکریا بن آدم واقع است. در این مقبره علاوه بر حاج سید علی حسینی اردهالی، آیت الله حاج سید محمد علی حایری طبسی نیز سید یحیی برقعی از شعرای عارف مسلک مدفون است.

مسوول روابط عمومی اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: کلیه برنامه ها و فعالیت های فرهنگی، بازسازی و اجتماعی در این قبرستان زیر نظر این اداره کل است.

ˈ مهدی قائم پناه ˈ در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا با اشاره به وجود مدفن ˈزکریا ابن آدم ˈ به عنوان یکی از اصحاب خاصه ائمه معصومین(ع) در این قبرستان افزود: زکریا ابن آدم محضر سه امام معصوم؛ امام موسی کاظم(ع)، امام رضا(ع) و امام جواد(ع) را درک کرده است و بر اساس آیات و روایات از جایگاه مهمی برخوردار است.

وی بیان داشت: در گذشته این قبرستان بسیار وسیع بوده است ولی به دلیل توسعه های شهری و شهرسازی این قبرستان به اندازه فعلی درآمده است.

وی با اشاره به وجود مدفن جمعیت زیادی از علمای اسلام در این قبرستان یادآور شد: بیش از 600 نفر از علما و بزرگان در این قبرستان به خاک سپرده شدند.

قائم پناه با تاکید بر اهمیت این قبرستان افزود: هیچ گونه برنامه ای برای معرفی دقیق این قبرستان به مردم تهیه نشده است در حالی که بزرگان و اهل فضل بر درجه اهمیت قبرستان شیخان صحه گذاشته اند. ک/4

/7402/ 380/

انتهای پیام /*