فردوسی نام ایران زمین را شهره آفاق کرد

تهران بزرگ-مولف کتاب ˈبه پاکی خورشیدˈ گفت: فردوسی هرگز عظمت نهفته در دل تاریخ ایران زمین را از یاد نبرد و در زمان خود و زمان های آینده ایران را شهره آفاق کرد.

کد خبر: 80657767 | تاریخ خبر: 25/02/1392 - 9:31

استاد امیر صادقی شاهنامه خوان و شاهنامه پژوه و برگزیده ترین روایتگر شاهنامه فردوسی در کشور متولد ۱۳۳۰ در اصفهان است. وی از دوران کودکی با زمزمه های شاهنامه فردوسی توسط مادرش که از نسل ایلات بختیاری، آشنا شد.

وی بیش از 30 سال است که به نقالی می پردازد، به همین دلیل به پسر فردوسی معروف شده و تاکنون صدها لوح تقدیر از مراکز علمی و پژوهشی و ادبی از داخل و خارج کشور دریافت کرده است.

صادقی در سال۸۱ به پیشنهاد جمعی از اساتید دانشگاه و بزرگان شعر و ادب فارسی از سوی معاونت پژوهشی ریاست محترم جمهوری وقت، به دریافت حکم استادی شاهنامه خوانی ایران نایل آمد و در سال 87از وزارت فرهنگ و ارشاد و سازمان میراث فرهنگی دکترای شاهنامه خوانی دریافت کرده است.

همکاری با بسیاری از مراکز معتبر علمی و فرهنگی از جمله سازمان میراث فرهنگی، دائره المعارف بزرگ اسلامی، کتابخانه ملی ایران، خانه هنرمندان ایران و فرهنگسراهای متفاوت در کارنامه هنری صادقی ثبت شده است.

همچنین صادقی به کشورهای آمریکا، فرانسه، آلمان، هندوستان، تاجیکستان و چند کشور عربی برای معرفی شاهنامه و فرهنگ ایرانی سفر کرده و از تمامی این کشورها دیپلم افتخار دریافت کرده است.

وی مشاور فرهنگی برجسته آکادمی نخبگان ایرانیان بوده و برنامه های متعددی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با اجرای برنامه شاهنامه خوانی برای هموطنان داخل و خارج کشور داشته است، صادقی بنیانگذار و مدیر مسئول موسسه پیام سرای فردوسی است و ˈازخاک تا خاکˈ و ˈبه پاکی خورشیدˈ از جمله آثار مکتوب این شاهنامه خوان و شاهنامه پژوه است.

همچنین استاد امیر صادقی با گروه موسیقی میراث به عنوان شاهنامه خوان همکاری می کند.

به بهانه روز بزرگداشت فردوسی(25 اردیبهشت ماه) خبرنگار ایرنا درباره شخصیت فرهنگی و ادبی فردوسی، ضرورت مطالعه شاهنامه و نقش فردوسی در زنده کردن نام ایران و زبان فارسی گفت و گویی با استاد امیر صادقی شاهنامه خوان و شاهنامه پژوه داشته است که این گفت وگو برای مخاطبان بازگو می شود.*شخصیت ادبی فردوسی زبانزد عالمیان است

استاد امیر صادقی درباره شخصیت فرهنگی و ادبی فردوسی گفت:حکیم ابوالقاسم فردوسی از خانواده ای بزرگ از اهالی طوس خراسان بود که در 329 بعد از هجرت پیام آور اسلام همچون خورشیدی روشنگر طلوع کرد و در سال 411 بعد از هجرت رخ در نقاب خاک کشید، دستاورد با ارزش این بزرگ مرد 65 هزار بیت از ناب ترین اشعار با ارزش در قالب مثنوی و حماسی است که در دفتر روزگاران به یادگار مانده است.

وی افزود:بر تمامی جهان و فرهنگ و ادب و گیتی بالاترین نام، نام حکیم ابوالقاسم فردوسی است، شخصیت ادبی ایشان زبانزد عالمیان و خرد و کلان است، از بزرگ ترین اجتماعات ادبی و فرهنگی گرفته تا زیرین طبقات و به طور کلی همه اقوام از آن بهره گرفته اند.

صادقی ادامه داد: در یکصدو یک هزار سال پیش قهوه خانه داران در اشاعه و حفظ و نگهداری شاهنامه کوشیده اند و نقالانی گمنام آن را سینه به سینه انتقال داده اند و نقاشان قهوه خانه ای به آنان پیوستند، این آزادمردان توانستند که شاهنامه را در ذهن مردمان زمین جای دهند، لیک امروز باید با بوسیدن دست قهوه خانه داران و نقاشان قهوه خانه ای و نقالان شاهنامه را به عرصه دانشگاه ها و مدارس و رادیو و تلویزیون کشاند تا همگان از آن بهره ببرند بفرمایش حکیم:

بر این نامه بر عمرها بگذرد

بخواند هر آنکس که دارد خرد

هر آنکس که شعر مرا کرد پست

نگیردش گردون گردنده دست

وی بیان کرد:شاهنامه و سراینده اش به شدت از پراکندگی جهان بیزارند و بشر را به آرامش فرا می خوانند و اگر از جنگ سخن می گوید برای بدست آوردن صلح است.

در شاهنامه از زبان یکی از سرداران ایران زمین منوچهر شاه حسین می گوید:

همه مهر جویید و افسون کنید

زتن آلت جنگ بیرون کنید

بَدان را ز بد دست کوته کنید

همه موبدان بر خرد ره کنید

بنابراین شخصیت ادبی فردوسی بزرگ از همین گفتار نمایان می شود.**فردوسی ایران و ایرانی را به تمامی جهان معرفی کرد

این شاهنامه خوان خاطر نشان کرد:فردوسی بزرگ با شاهنامه و سرایش 65 هزار بیت از ناب ترین اشعار که در هر ورق شاهنامه به جهان یادگار مانده است از هویت انسان و منش و خرد بشر سخن می گوید، حال این انسان در هر کجای زمین که باشد برای فردوسی فرق نمی کند، به عبارتی اگر ما فردوسی را فقط با ایران زمین بشناسیم او را کوچک و حقیر کرده ایم که خورشید به تمامی جهان می تابد و برایش فرق نمی کند زیرا فردوسی از جمله بزرگان جهانی است.

صادقی گفت:فردوسی از هویت ایرانی نیز سخن رانده است و ایران و ایرانی را به تمامی جهان شناسانده است، هویتی که سپیده دم تاریخ در منش و رفتار و کردار و گفتار هر ایرانی موج می زد، هر پهلوانی در شاهنامه و هر پادشاهی هویت ساز بودند. چنانچه پادشاه از کهن روزگاران تا به امروز در یاد و خاطر نوع بشر مانده و از این روی پیشگامان و آموزگاران اهالی زمین بوده اند. فردوسی خود نیز هویت ساز بوده است.***شاهنامه سرمایه بشر است

صادقی درباره ضرورت مطالعه شاهنامه گفت:مشکلات زمینیان در طول هزاره ها مادر همه اختراعات و اکتشافات بوده است و هر کس در طول تاریخ بنا به ضرورت کار چیزی به دست می آورد آن را در نوشته هایش برای نسل های آینده به جای می گذارد، پس تمامی دستاوردهای انسان تاکنون ضروری می نماید و اگر نبود البته سرنوشت به سوی دیگری می رفت،نوشته ها در کتب مختلف و اشعار شاعران نیز مورد نیاز هر جامعه ای بوده است.

وی یادآور شد:حکیم ابوالقاسم فردوسی 35 سال رنج کشید و شاهنامه اش را به زیور سخنان آراسته کرد و تاریخ چندین هزار سال ایران را به نظم کشید که امروزه در تمامی جهان و در همه محافل این کتاب ارزشمند نقل مجلس است و ضرورت آن احساس می شود. بدین منظور که انسان باید از گذشته خود بداند تا آینده را بسازد. شاهنامه ابزار زندگی است و خود سرمایه بشر است که هر کس به کار برد سرانجامی نیکو خواهد داشت.

نویسنده کتاب ˈاز خاک تا خاکˈ افزود:شاهنامه یک ضرورت واقعی است و چگونه زیستن را به ما می آموزد تا خود، چگونه مردن را انتخاب کنیم، پس ضرورت آن در تمامی جهان احساس می شود.

هر آنکو خرد را ندارد ز پیش

دلش گردد از کرده خویش ریش

خرد ره گشای و خرد دل گشای

خرد دست گیرد به هر دو سرای

وی با تاکید بر مطالعه شاهنامه گفت: ضرورت دارد که هر انسان یک بار یا بیشتر شاهنامه را بخواند، ضرورت دارد هر ارگانی و اداره ای، حتی نمایندگان مجلس بخشی از ساعات روز را به کاوش در شاهنامه سپری کنند و راهکارهای مختلفی از آن بیاموزند تا ضرورت معنا پیدا کند و خانه،کوچه،شهر و کشور و جهان ساخته شود که این نیز یک ضرورت است.

وی ایجاد کلاس های شاهنامه خوانی و روایتگری را از جمله راه های ترغیب مردم به مطالعه شاهنامه دانست و افزود:این اقدامات هم بخشی از وظیفه دولت هاست که مردم را با گذشته خود آشنا کنند، چه اگر گذشته ای وجود نداشته باشد آینده ای هم در کار نیست. جهان از بی نهایت اذل تا بی نهایت ادب امتداد دارد.

انسان چه در گذشته و چه در حال و آینده بایستد وقت خود را به بطالت گذرانده است باید تجربیات گذشتگان را در حال و آینده بکار گیریم. باید دورخیز کرد تا بتوان به آینده پرید.

گوشی که از نصیحت پیران نه پند برد

روزی رسد که چرخ می دهدش مالشی

صادقی درباره فعالیت خود در توسعه شاهنامه خوانی گفت:اینجانب با مخارج شخصی خود فردوسی سرایی در چهار طبقه در خیابان نظام آباد ایجاد نموده ام و در هر هفته چندین کلاس شاهنامه خوانی و روایتگری برقرار کرده ام که شاگردان بسیاری پا به عرصه گذارده اند که بیشترین آنها بانوان هستند و در تمامی انجمن های ادبی و دانشگاه ها و سر تا سر ایران زمین و خارج از کشور این جریان را دنبال می نماییم.****فردوسی نام ایران زمین را شهره آفاق کرد

صادقی بیان کرد:فردوسی بزرگ حقی بر گردن همه جهان به ویژه ایران زمین دارد چرا که همه عمر خود را صرف جمع آوری و سرایش شاهنامه کرد و آنچنان که گفتم در خانواده ای بزرگ پرورش یافت. در جوانی همه علوم را آموخت و حتما به زبان های دیگری هم تسلط داشته است و کتاب های زیادی از نظر گذرانده است. کتاب هایی که همه دست نویس و خطی بوده است و خواندن آنها دانشی بسیار را طلب می کرده.

وی ادامه داد:در چهل سالگی که همه علوم در جان پاک فردوسی جای گرفت،وی اقدام به سرودن شاهنامه کرد و سی و پنج سال رنج برد تا این اثر ارزشمند در یاد جهان باقی بماند فردوسی هرگز عظمت نهفته در دل تاریخ ایران زمین را از یاد نبرد و همواره کوشید گذشته ایران را خاطر نشان سازد و می شود گفت در زمان خود و زمان های آینده ایران را شهره آفاق کرد.

این شاهنامه پژوه گفت:در گذشته و آن روزگاران که فردوسی اقدام به سرایش شاهنامه کرد زبان عرب رایج بود و این فردوسی بزرگ بود که زبان دری و پهلوانی که در کهن روزگاران ایرانیان با آن تکلم می کردند را یادآور می شد، چرا که هر کس زبان عرب نمی دانست عجم خوانده می شد یعنی زبان نفهم و این فردوسی بود که فرمود:

بسی رنج بردم در این سال سی

عجم زنده کردم بدین فارسی

او زنده کننده زبان فارسی است.

وی افزود:بزرگی از رییس دانشگاه مصر سووال کرد چرا شما با این همه تاریخ و این همه آثار به جای مانده از روزگاران پیش به عربی سخن می گویید؟ که ریاست دانشگاه جواب می دهد:برای اینکه ما فردوسی نداشتیم.فردوسی می گوید:

دریغ است ایران که ویران شود

کنام پلنگان و شیران شود

همه سر به سر تن به کشتن دهیم

از آن به که کشور به دشمن دهیم

امیر صادقی روایتگر شاهنامه سخن خود را این چنین به پایان برد:

به هر جای گیتی خروش آورید

جهنده جهان را به جوش آورید

همه یک به یک مهربانی کنید

به کل جهان پاسبانی کنید

به صلح جهانی بکوشید سخت

به فر جهان داور نیک بخت

جهان را بسازید همچون بهشت

مگویید هرگز سخن های زشت

بگویید این جمله در گوش باد

که یک تن به گیتی پریشان مباد

و دیگر که این جمله آرید یاد

چو ایران نباشد تن من مباد

تهرام/7245/

انتهای پیام /*