شاهرود با جاذبه های تاریخی و طبیعی پذیرای مسافران نوروزی است

شاهرود - شاهرود شهری با آب هوای بسیار دلپذیر در ایام تعطیلات نوروزی ،اماکن تاریخی،جاذبه طبیعی بی نظیر مانند جنگل ابر ،دشت و کویر در یک قدمی کوهستان و مناطق معتدل شمالی و کویر به روی مسافران نوروزی و زائران امام هشتم (ع) آغوش گشوده است.

کد خبر: 80588587 | تاریخ خبر: 28/12/1391 - 12:30

بر اساس آمار و اطلاعات اعلام شده از سوی مرکز گردشگری ،راه ترابری و پلیس راه محور تهران - مشهد از مسیر سمنان یکی از پرترددترین مسیرهای مسافران در تمام ایام سال به خصوص در تعطیلات نوروزی است و بسیاری از هموطنان و زائران امام رضا (ع ) به قصد زیارت این امام همام از این مسیر عبور می کنند و یکی از بهترین خاطرات آنها عبور از شاهرود است.

شاهرود سالانه و در ایام نوروز پذیرای خیل عظیمی از هموطنان است و آنها اوقات بسیار خوب و مفرحی را در این شهر سپری می کنند و حاصل آن خاطرات خوشی است که با خود به یادگار می برند.

مجموعه تاریخی و برج کاشانه بسطام در 6 کیلومتری شمال شاهرود ،مسجد جامع فرومد واقع در روستایی به همین نام در 200 کیلومتری شرق شاهرود ، این بنا یکی از دو مسجد دو ایوانه کشور محسوب می شود، بازار و موزه شاهرود ،بافت تاریخی با ارزش مجن ،کاروانسرای

با عظمت میاندشت که بزرگترین کاروانسرای ایران و 12 باب کاروانسرا دیگر در مسیر عبور زائران امام رضا (ع) از جمله دیدنی های شاهرود است.

آنچه در میان انواع روش های توسعه گردشگری در این شهرستان بیشتر از دیگر موارد جلوه گری می کند ،جاذبه های بکر طبیعی است.

پارکهای ملی، پناهگاهای حیات وحش، مناطق حفاظت شده و آثار طبیعی ملی یا به عبارت دیگر مناطق چهارگانه طبیعی و منطقه شکار ممنوع تپال در شهرستان شاهرود قرار گرفته است.

این توانمندی ها و مناطق حفاظت شده شهرستان شاهرود را از دیگر شهرهای کشور متمایز و ممتاز کرده، بدین لحاظ که حدود یک چهارم مناطق حفاظت شده کشور در شهرستان شاهرود واقع شده است.

اگر بخواهیم شهرستان شاهرود را از نظر طبیعی بررسی کنیم ،شاهرود را قاره کوچک نام نهاده اند و از آن به عنوان عروس کویر نام می برند و این تفاوت در اقلیم ،مدیون اختلاف های شگفت انگیر شرایط اقلیمی در بلندترین منطقه کوهستانی شهرستان به عنوان قله شاهوار با ارتفاع چهار هزار متری و پست ترین منطقه شهرستان با نام اسب کشان با ارتفاع 850 متر است.

در این بحث نیز به دلیل کثرت مناطق گردشگری طبیعی تنها به معرفی چند نمونه شاخص مانند جنگل ابر،اوج مناظر طبیعی شاهرود در کوههای مناطق ابر و قطری مشاهده می شود

،بسنده می کنیم.

ˈجنگل ابر ˈ

این جنگل در حدود 45 کیلومتر با شاهرود فاصله دارد طبیعت را گویا در این نقطه به طور اعجاب انگیزی نقاشی کرده اند.

تصویری از رنگ های بی بدیل که در هر فصل از زیبایی خاصی برخوردار است و انسان نمی تواند آن را بیان کند ، بهار با لکه های برف به جای مانده بر شیار دره ها و چمن های سبز شده همچون ماهوت و مخمل و گلهای زرد و قرمز و بنفش و آبی و چاله های پر آب حاصل از برف و پرندگانی که در اطراف نشسته و پر می کشند.

آبشار آلوچال و اطراق کردن بر بالای بلندی ها در شب و به نظاره نشستن ماه و ستارگان و سوسوی چراغهای دور دست آبادی ها و تماشای منظره اقیانوس مه در روز ،هنگامی که در زیر پا همچون دریایی بیکران دیده می شود و چه زیباست قله صخره ای قلعه موران (قلعه ماران) چون کشتی در آن دریا.

مجن ،آبشار تنگه داستان ،منطقه خوش آب و هوا فرح زاد ، چشمه هفت رنگ از جاذبه های طبیعی شهر مجن است که خود به تنهایی می تواند یک مقصد گردشگری ملی و بین المللی باشد.

این شهر از مناطق نمونه گردشگری است ،آبشار تنگه داستان مجن به صورت طبقاتی و بسیار زیبا که در داخل شکاف کوه ها واقع شده یکی از مناظر بدیعی است که هرساله گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند.

جنگل اولنگ ،این جنگل در 80 کیلومتری شمال شرق شاهرود واقع شده و همانند مجن از مناطق نمونه گردشگری مصوب شهرستان شاهرود محسوب می شود.

کالپوش و دشت شقایق های این منطقه ،دشت شاد ، جنگل نام نیک نیز از دیگر نقاط دینی این سرزمین است.

طرود شهرستان شاهرود علاوه بر داشتن ظرفیت های بسیار بالا در مناطق و گردشگاه های طبیعی اعم از جنگل و کوه و دشت بیابان و آب و هوای منحصر به فرد برای جذب گردشگر ، در بخش کویر نیز از پتانسیل های بسیاری برخوردار است.

منطقه کویری طرود برعکس سایر مناطق مشابه مثل کویر مرنجاب که فاصله دوری با مرکز داشته ،دارای جاده آسفالته است و دسترسی به آن و دیگر مناطق کویر مرکزی ایران برای گردشگران و کویر نوردان کشور به لحاظ وجود فرودگاه شاهرود و خطوط ریلی بسیار راحت تر و آسان است.

روستای طرود در 120 کیلومتری جنوب شاهرود واقع شده و از جاذبه های گردشگری آن می توان به گستره کویر و شن های روان ، نخلستان های زیبا ، شترسواری ، آرامگاه پیرمردان و هنر ارزشمند بانوان طرودی که بافت قالی و پارچه است اشاره کرد.

یکی از شاخصه های گردشگری شاهرود وجود قله چهار هزارمتری شاهوار و دامنه های برف گیر سلسله جبال البرز در مجاورت شهر مجن است که از نظر ارتفاع در ایران رتبه بیست و چهارم را داراست.

روستاهای امیریه و نگارمن و ییلاق های زیبا و خوش آب و هوای قطار زرشک ، دهی ، پیر میشی و ... در کوهپایه های شاهوار قرار گرفته و از این جهت در توریسم ورزشی اهمیت ویژه ای دارد.

قله شاهوار تقریبا در طول سال پوشیده از برف است به طوری که برخی از نواحی این قله برای اسکی ، صخره نوردی و همچنین برای آشنایی با ارتفاع مناسب است .

از دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان می توان به گستره دشت های منتهی به کویر ، غارهای آهکی ناروان ( در 40 کیلومتری جنوب شاهرود) و غار ملهد و در بخش بیارجمند برای غارنوردی و نیز راهپیمایی در مسیرهای خوش منظره جنگل ابر ،جنگل النگ و مسیر شاهرود گرگان ( شاهکوه و چهارباغ) اشاره کرد.

منطقه حفاظت شده خوارتوران ،این منطقه واقع در جنوب شرقی شهرستان شاهرود دارای شهرت جهانی است وبا وسعتی زیاد از مناطق حفاظت شده کشور به تنهایی قابلیت برپایی تور علمی و تفریحی متفاوت را دارد.

از خوارتوران تحت عنوان بزرگترین منطقه حفاظت شده در خاورمیانه نیز در مباحث گردشگری اشاره شده است .

در این منطقه گردشگران به راحتی می توانند پوشش گیاهی منحصر به فرد را مطالعه و با کمی دقت و تامل گله های گورخر آسیایی را مشاهده کنند.

از جمله گونه های گیاهی این منطقه می توان انواع دم روباه، کاروان کش، افدرا،شور،تاغ ، نوعی سیف،گز،قیچ،اسپند،جارو،گون،درمنه،کما،فرفیون،چوبک،اسکنبیل و خارشتر را نام برد که هر کدام به نوعی دارای مصارف داروئی، علوفه و غیره هستند.

از جمله زیبایی های دیگر این منطقه می توان به تپه های شن روان اشاره کرد که بسیار زیبا و جالب توجه است.

در گوشه شرقی توران یک توده دست نخورده از بنه ( پسته وحشی ) وجود دارد، این گونه در بسیاری از نقاط استان سمنان به صورت انبوه پراکنش داشته که عمدتا از بین رفته و یا به صورت تک درخت هایی در ارتفاعات باقی مانده لیکن در قطار بنه گرماب جنگل شاداب و نسبتا انبوه آن موجود است.

زیستگاههای ماجراد،نعلو،پروبال،شترکوه،تیرکوه،غریبه،اشنگ،کوه پیغمبر،شورآب الکالم ، گورخان و چشمه اسب مناطقی بسیار غنی از انواع وحوش و پرندگان است و به خصوص در فصل بهار و تابستان مناظر زیبایی از حضور حیوانات در محل آبشخورهای طبیعی را می توان مشاهده کرد.

منطقه حفاظت شده خوش ییلاق ،این منطقه در شمال شهرستان شاهرودواقع شده است.

گوناگونی پوشش گیاهی آن از جمله ویژگی های این منطقه به شمار می رود،این تنوع به صورت جنگل های راش،بلوط،اورس در شیب های شمال و شمال غربی منطقه شروع و به جوامع استپی خشک درمنه و اسپند در جنوب ختم می شود.

منطقه خوش و به لحاظ گونه های جانوری شامل انواع قوچ،میش،کل،بز،آهو،خرس،پلنگ و بازشکاری است.

منطقه شکار ممنوع تپال،این منطقه در حاشیه شمال غربی شهر شاهرود واقع شده است.

دره های طولانی و عمیق،صخره های بلند و ارتفاعات ممتد و به هم پیوسته از جذابیت های آن است.

قله بلند یخدان با دوهزار900 متر ارتفاع و دره های افسانه ای خانه سوخته و خانه سید ابهتی از آن جمله است.

اهمیت این منطقه در زیست بوم گونه های حیات وحش است، بر این اساس در گذشته تا کنون به عنوان شکارگاهی معروف شناخته می شود.

زیبایی سنگها،صخره ها و فرم زمین شناسی منطقه،وجود چندین قلاده پلنگ،پرندگان کمیاب ،کبک دری،گله های قوچ و میش و کل و بز این کوهستان را به ذخیره گاه بسیار پرارزشی تبدیل کرده است.

منطقه چهارباغ و شاهکو ،این منطقه دارای گسترده ترین جنگل درختان ارس در ایران است و یک محدوده 600 هکتاری از این جنگل به عنوان ذخیره گاه انتخاب شده است.

شهر شاهرود به لحاظ قرار گرفتن در مسیر جاده تهران - مشهد همه ساله پذیرای تعداد زیادی از زائرین آقا علی ابن موسی الرضا(ع) است.

از دیدگاه برخی از کارشناسان ایرانگردی و جهانگردی به دلیل وجود مدفن بایزید بسطامی ، شیخ ابوالحسن خرقانی ،شیخ حسن جوری و شاعر قطعه سرای پارسی ابن یمین فرومدی ، شاهرود به شهرستان عرفان مشهور شده است.

از سوی دیگر وجود مقبره های دانیال نبی در کالپوش جرجیس پیغمبر در خوارتوران و ارمیای نبی در روستای ارمیان و نیز کسب فیض از وجود چندین امامزاده و پیر در این شهرستان قابلیت گردشگری مذهبی را دوچندان می کند.

شاهرود با انواع جاذبه های طبیعی زیبا،مناطق حفاظت شده،اماکن تاریخی ،اماکن مذهبی ، غارها ،چشمه ها،دشت ها ،کوهها و گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فرد و علاوه بر آن با وجود عرفایی همچون شیخ ابوالحسن خرقانی،بایزید بسطامی ،ابن یمین فریومدی و شیخ حسن جوری با مردمانی خونگرم و مهمان نواز ،پذیرای زائران امام هشتم و مسافران نوروزی است .ک/4

7265/1496/608

انتهای پیام /*