مدرسه دیابت با پنج مقطع تحصیلی و 72 هزارعضو،آموزشگاهی منحصر به فرد

تهران بزرگ - مدرسه دیابت گابریک با داشتن پنج مقطع تحصیلی، 15 برنامه آموزشی و 72 هزار عضو در ایران که حدود 3 میلیون بیمار شناخته شده مبتلا به دیابت دارد، آموزشگاهی منحصر به فرد است.

کد خبر: 80572997 | تاریخ خبر: 16/12/1391 - 12:52

این مدرسه برای گروه های مختلف کودکان، پزشکان و والدین برنامه هایی با هدف کنترل صحیح مرض قند خون از طریق آموزش ، اطلاع رسانی و ایجاد انگیزه در افراد مبتلا به دیابت تشکیل شده است و ماموریتش این است که هیچ بیماری به علت نداشتن آگاهی، دچار عوارض دیابت نشود.

مدرسه دیابت با برگزاری بیش از 15 برنامه آموزشی متفاوت برای تمام گروه ها های مختلف جامعه شامل: افراد در معرض خطر دیابت، افراد دیابتی نوع یک و نوع 2 ، نوع دو قرص، نوع دو انسولین و جامعه پزشکی و پیراپزشکی در پنج سطح مقدماتی، متوسطه، پیشرفته، تکمیلی و خاص فعالیت دارد.

این مدرسه منحصر به فرد، حاصل تلاش ˈانجمن دیابت گابریکˈ که یک سازمان مردم نهاد غیر انتفاقی است می باشد.

مدرسه دیابت در ساختمان انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک واقع در تهران، خیابان خالد اسلامبولی، خیابان شانزدهم قرار دارد.اما برگزاری کلاس های آموزشی منحصر به این مکان نیست بلکه می تواند در هرجای کشور برپا شود.

انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک یک انجمن مردم نهاد با ساختار هیئت امنایی است که در نیمه نخست سال 1385 شروع به فعالیت کرد. کسانی که عضو انجمن شوند ابتدا از یک دوره کلاس رایگان مدرسه دیابت برخوردار می شوند و در صورت تمایل به شرکت در سطوح بالاتر لازم است مبلغی به عنوان حق عضویت پرداخت کنند.

مدیر عامل انجمن گابریک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار می دارد: مدرسه دیابت توسط انجمن ایجاد شده و اداره می شود که هزینه های انجمن خود از سه منبع تامین می شود.

هرمز کیخان زاده می افزاید: منبع نخست و اصلی تامین مالی، خیرین هستند و حق عضویت اعضا و شرکت های حمایت کننده دو منبع مالی دیگر هستند.

وی تصریح می کند: عضویت بیماران بی بضاعت و کودکان زیر 12 سال رایگان است.* مقاطع دوره های آموزشی مدرسه

مقطع ˈمقدماتیˈ آموزش ها به ایجاد انگیزه در بیماران برای کنترل بیماری، بهبود یا اصلاح تصورات غلط ،آشنایی با عوامل موثر در گلوکوز خون و تاکید بر کنترل تحت نظر پزشک اختصاص دارد.

در همین مرحله، کلاس ماجراهای کیپو - شخصیت عروسکی مبتلا به دیابت- به ایجاد مهارت های مراقبتی توسط کودکان می پردازد.

مقطع بعدی ˈمتوسطهˈ است که در آن شناخت دیابت، کنترل گلوکز، اصول تغذیه، درمان و شمارش کربوهیدرات ها آموزش داده می شود.همچنین کاهش وزن ، ممانعت از عوارض بیماری و تزریق انسولین با روش های جدید و انواع انسولین تشریح می شود.

در مقطع سوم یا ˈپیشرفتهˈ برنامه ریزی برای وعده های غذایی، آموزش شمارش کربوهیدرات به صورت عملی، ورزش، تنظیم انسولین و پیشگیری از هیپوگلیسمی در ورزش

مد نظر است.

دوره ˈمکملˈ که آخرین مقطع است به مدیریت استرس و تمدد اعصاب با تکنیک های روانشناختی، مدیریت وزن ،کنترل فشار خون ، کلسترل در دیابت بطور فراگیر مطرح می شود.

در مرحله مکمل والدین کودکان مبتلا به بیماری قند به اشتراک گذاری تجارب، ارائه تمرینات عملی روش های روانشناختی برای مدیریت آثار فرزندان دیابتی در خانواده را دنبال می کنند.

دوست من انسولین برنامه ای است که در همین مقطع گنجانده شده و هدف آن دیابت های نوع یک و مربیان دیابتی است.

پرورش مربی برای آشنایی با آموزش ها و چالش های بیماری قند بخش دیگری از مقطع مکمل یا نهایی است.* ایران برترین در خاورمیانه و شمال آفریقا

مدیر انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک به موفقیت انجمن در سال 2010 در مجمع جهانی رهبری دیابت که در کشور امارات برگزار شد اشاره کرده و می افزاید: انجمن ما که به نمایندگی از ایران در این مجمع شرکت کرده بود به عنوان نمونه آموزشی در خاورمیانه و شمال آفریقا از میان 22 کشور شرکت کننده معرفی شد.

کیخان زاده معنی کلمه گابریک را نیز چنین توضیح می دهد: گابریک نام یک رود در جنوب کشورمان است که بخاطر صفت جاری و زندگی بخش بودن رود، این نام برای انجمن انتخاب شد تا پیامی برای بیماران دیابتی باشد که خود را ناتوان و دور از اجتماع ندانند.* دوست من انسولین

مدیر روابط عمومی انجمن دیابت گابریک نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از برنامه ملی ˈدوست من انسولینˈ به عنوان یکی از مهمترین برنامه های این سازمان مردم نهاد و مدرسه دیابت نام می برد.

سحر دوخایی می افزاید: کودکان، کارکنان مراکز درمانی مرتبط و خانواده های مبتلایان به دیابت آموزه های لازم در ارتباط با کنترل و پیشگیری از عوارض دیابت را با روش های آموزشی بسیار متنوع و نوین دریافت می کنند.

وی می گوید: این برنامه در سال 1390 با هدف آموزش در شهر ها و استان های غیر از تهران بنیان گذارده شد تا بعد مسافت مانعی برای بهره وری افراد از آموزش ها و برنامه های انجمن گابریک نباشد.

وی پیش زمینه حضور مربیان و تشکیل کلاس های مدرسه دیابت در شهرهای مختلف را ارسال درخواست یکی از دانشگاه های علوم پزشکی یا پزشکان فوق تخصص غدد یا انجمن های دیابت محلی برای انجمن گابریک ذکر کرده می افزاید: پس از دریافت درخواست، اعضای انجمن و مدرسان مدرسه دیابت در اولین فرصت ممکن و با کمال میل به شهر آنها سفر می کنند.

به گفته دوخایی تا به امروز در هفت شهر فسا ، تبریز ، شهر کرد ، مشهد ، زنجان ، شیراز و اراک کلاس دوست من انسولین با موفقیت برگزار شده است.

وی اضافه می کند: این برنامه، جامعه پزشکی ، کارشناسان تغذیه ، پرستاران و افراد مبتلا به بیماری قند خون را به عنوان دو گروه هدف در نظر دارد.

مدیر روابط عمومی این انجمن مردم نهاد می گوید: مدرسان مدرسه دیابت گابریک را پزشکان فوق تخصص غدد به همراه جوانان دیابتی آموزش دیده تشکیل می دهند.

دوخایی از دیگر فعالیت های مدرسه دیابت را کلاس ماجرا های کیپو (ویژه کودکان مبتلا به دیابت زیر 12 سال) و کلاس در کنار فرزندم (ویژه والدین) برشمرد و می افزاید: کیپو ،نامی ایرانی به معنای شاپرک است که با شخصیتی متناسب شرایط سنی کودکان طراحی شده است او از سرزمین قندی ها برای کنترل قند خون خود به مدرسه دیابت آمده است و بچه ها با تغییرات به وجود آمده در کیپو شرایط مختلف زندگی با این بیماری را می آموزند.

وی ادامه می دهد: والدین هم در کلاسی دیگر شرکت می کنند و مدرس کلاس از لحاظ روانشناسی به بررسی ابعاد مختلف دیابت در کودکان و چالش های موجود برای خانواده های این افراد می پردازد.

تهرام/ر.ر/3377/1823

انتهای پیام /*