طشت گذاری سریش آباد ثبت ملی شد

نگاهی به آیین معنوی طشت گذاری در سریش آباد قروه

سنندج - فرزاد نویدی: آیین ˈ طشت گذاری ˈ در ششمین اجلاس سراسری شورای سیاست گذاری ثبت با محوریت آیین های عاشورایی از سریش اباد استان کردستان به ثبت رسید.

کد خبر: 80462685 | تاریخ خبر: 29/09/1391 - 8:24

به گزارش ایرنا، در این آیین که در شهر سریش آباد شهرستان قروه برگزار می شود، در روز نخست ماه محرم در داخل یک طشت بزرگ، آب ریخته می شود و سپس 72 سیب به نماد 72 یار امام حسین (ع) در کربلا، درون این طشت ریخته می شوند و روی آن با یک پارچه سبز پوشانده می شود، این طشت در همه مراسم عزاداری های این منطقه وجود دارد و در روز هفتم، این سیب ها برای تبرک بین مردم پخش می شود.

شهر سریش آباد در شمال شهر قروه در استان کردستان واقع شده و براساس سرشماری جمعیتی در حدود هفت هزار نفر دارد، مردم این شهر اهل تشییع و آذری زبان هستند.

مردم مسلمان استان کردستان هر ساله در ایام محرم با برگزاری آیین ها و مراسم های دینی و سنتی، عشق خود را به سالار شهیدان نشان می دهند و در این میان آیین طشت گذاری در نزد مردم شهرستان قروه بویژه اهالی شهر سریش آباد جایگاه خاصی دارد.

در این استان مردم اهل تسنن و تشییع در مراسم های ویژه ایام ماه محرم و عاشورا و تاسوعای حسینی دوشادوش هم به عزاداری می پردازند.

مردم اهل سنت منطقه بر اساس اعتقادات خود در این ایام نذری می دهند و روزه می گیرند و در مناطق اهل تشییع نیز مراسم هایی از جمله طشت گذاری در قروه و گل گیران در بیجار انجام می شود.

آیین طشت گذاری مردم سریش آباد اکنون به عنوان یکی از میراث های معنوی در میان آیین عاشورایی کشورمان به ثبت ملی رسیده است.

عشق و ارادت مردم شهرستان قروه به اهل بیت (ع) به خصوص حسین بن علی(ع) زبانزد خاص و عام است و روی این اصل، مردم این دیار در طول ماه محرم و به خصوص در دهه اول آن با برگزاری مراسم مختلف و راه اندازی دستجات عزاداری، یاد و خاطره شهدای کربلا را گرامی داشته و در سوگ آن عزیزان بر سر و سینه زده و اشک از چشمانشان جاری می کنند.

مردم قروه نگاه خاصی به مراسم تشت گذاری داشته و این امر در بین ساکنان این منطقه از یک تقدس خاص برخوردار است و در ماه محرم این مراسم را برگزار می کنند و شروع عزاداری سالار شهیدان را به طور رسمی اعلام می نمایند.

عاشقان سرور و سالار شهیدان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در این آیین با قرار دادن طشت آب در مساجد، تکایا و حسینیه ها و مدیحه سرایی به استقبال ماه محرم می روند.

روشن کردن شمع، نوشیدن آب متبرک از این طشت ها، صحنه سازی حالات طفلان لب تشنه دشت نینوا و مداحی و سوگواری از اعمال این مراسم است.

آیین طشت گذاری یکی از قدیمی ترین سنت ها و مناسک ایرانی است که جمع کثیری از مردم آذری زبان ایران، با این آیین به پیشواز عزاداری های محرم می روند؛ آیینی که به وسعت فرات و آب و به یاد لبان تشنه امام حسین(ع) و یاران باوفایش است.

این سنت، با الهام از اقدام سالار شهیدان و یادآور رفتار جوانمردانه امام حسین(ع) است؛ بر اساس روایت ها عزاداران در روز 27 ذیحجه آب مشک ها را در طشت ها ریخته و لشکر حر و اسبان سپاه او را سیراب می کنند.

در این آیین، طشت ها و تعدادی مشک پر از آب بر دوش ریش سفیدان و عاشقان حسینی وارد مسجد شده و در حالی که به احترام طشت ها همه حاضران در مسجد بپا می خیزند و در جلو آنها دسته سینه زنی با شور و شوق خاص و با شعار ˈالدخیل یا اباالفضلˈ سینه زده و حرکت می نمایند بعد از دور زدن مسجد، طشت ها در جای مخصوص خود قرار داده می شوند و بلافاصله از آبی که در مشک ها است پر می شوند و دعای مخصوص طشت گذاری در میان حزن و اندوه حاضران قرائت می شود.

همزمان با برگزاری مراسم طشت گذاری، شهرستان چهره دیگری به خود می گیرد و در تمامی شهر بیرق های سیاه و مشکی برافراشته می شود و بر سردر مغازه ها و منازل پارچه سیاه کشیده می شود و همه این دیار از کوچک و بزرگ و زن و مردم رخت سیاه بر تن می کنند و از آغاز مراسم طشت گذاری خود را عزادار حسین(ع) به حساب می آورند و حضور در مجالس عزاداری را افتخاری بزرگ برای خود محسوب می نمایند.ک/4

7346/533

انتهای پیام /*