پنجمین کنفرانس بودجه ریزی بر مبنای عملکرد ششم دی ماه برگزار می شود

تهران - پنجمین ˈکنفرانس بین المللی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد(PBB) ˈبا تاکید بر مدل های استقرار و پیاده سازی ، ششم و هفتم دی ماه سال جاری در سالن همایش های برج میلاد در تهران برگزار می شود.

کد خبر: 80450484 | تاریخ خبر: 21/09/1391 - 8:14

به گزارش ایرنا، ˈ کریم بیات ˈ ،دبیر اجرایی این کنفرانس، شامگاه روز دوشنبه در یک نشست خبری ، ضمن اعلام این خبر، هدف از برگزاری این همایش را گردآوری تجارب مربوط به بودجه ریزی عملیاتی در داخل و خارج از کشور و همچنین فراهم کردن زمینه تحقق بند 32 سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و ماده 219 قانون برنامه پنجم توسعه عنوان کرد.

وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در بند 32 سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه بر تغییر نظام بودجه ریزی کشور به بودجه ریزی عملیاتی یا بودجه ریزی بر مبنای عملکرد ، تاکید کرده اند .

بیات در ادامه افزود: بر اساس ماده 219 قانون برنامه پنجم توسعه نیز به منظور استقرار نظام بودجه ریزی عملیاتی، دولت موظف است تا پایان سال دوم برنامه به تدریج زمینه های لازم را برای تهیه بودجه به روش عملیاتی در کلیه دستگاه های اجرائی فراهم آورد، به نحوی که لایحه بودجه سال سوم برنامه باید به روش مذکور تهیه، تدوین و تقدیم مجلس شورای اسلامی شود.

دبیر پنجمین کنفرانس بین المللی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد گفت : بر اساس دو قانون یاد شده ، امسال همزمان با ابلاغ بخشنامه بودجه سال 1392 ، دستورالعمل بودجه عملیاتی برای نخستین بار از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی به دستگاه ها ابلاغ شد .

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در مورد نتایج این کنفرانس اظهار داشت : انتظار داریم در پایان این کنفرانس ، مدیران و کارشناسان مرتبط با بودجه ریزی و امور مالی با روش بودجه ریزی جدید که بر مبنای عملکرد است ، آشنا شوند .

بیات از اهداف دیگر این کنفرانس مستند سازی مجموعه تجربیات کسب شده در کشور عنوان کرد تا از دوباره کاری ها جلوگیری شود.

به گفته ی وی ،برای پیاده سازی بودجه ریزی عملیاتی ، روش حسابداری باید از روش نقدی به تعهدی و نوع حسابرسی نیز از حسابرسی بر مبنای رعایت مقررات به حسابرسی بر مبنای عملکرد تغییر یابد.

بیات محورهای این همایش را مدلها ، چارچوب ها و تکنیک های بودجه ریزی بر مبنای عملکرد ، الزامات پیاده سازی این نوع بودجه ریزی ، تجربیات ایران و تجربیات بین المللی در استقرار بودجه ریزی عملیاتی و چالش ها و راهکارهای استقرار نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد عنوان کرد .

این استاد دانشگاه همچنین بر ضرورت تغییر مقررات و قوانین مربوط به حقوق و استخدام تاکید کرد و گفت: برای اجرای بودجه ریزی عملیاتی نظام پرداخت حقوق نیز باید بر مبنای عملکرد باشد.

وی افزود: برای تشویق دستگاه های دولتی به پیاده سازی نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد ، طرح اعطای جایزه ملی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد توسط دانشگاه تربیت مدرس پیشنهاد شده که برای اجرای آن باید یک هماهنگی بین این دانشگاه و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی صورت گیرد.

بیات یادآور شد که اعطای جایزه ملی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد ، پس از اجرای مدل ارزیابی پیشنهادی از سوی دانشگاه تربیت مدرس و همکاری معاونت برنامه ریزی از سال آینده شروع خواهد شد .

وی با اشاره به اینکه مرکز مطالعات مدیریت و بهره وری ایران وابسته به دانشگاه تربیت مدرس ، برگزار کننده این کنفرانس است،اظهار داشت: بسیاری از دستگاه های دولتی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از حامیان این کنفرانس هستند.

اقتصام (3) ** 1579 **1561

انتهای پیام /*