آیین ˈقالی شویان مشهد اردهالˈ ثبت جهانی شد

تهران - آیین ˈقالی شویان مشهد اردهالˈ به عنوان دهمین میراث معنوی جمهوری اسلامی ایران در فهرست میراث ناملموس سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به ثبت جهانی رسید.

کد خبر: 80444718 | تاریخ خبر: 16/09/1391 - 19:25

به گزارش ایرنا، مراسم قالیشویان در مشهد اردهال از آیین های سنتی و مذهبی مردم کاشان به شمار می رود که همزمان با سالروز شهادت حضرت سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) در دومین جمعه مهرماه هر سال در منطقه مشهد اردهال کاشان برگزار می شود.

براساس داستان های قدیمی، پیکر ˈسلطان علیˈ در حالی که در یک قالی پیچیده شده بود، برای غسل دادن به رودخانه برده شد. مراسم قالیشویان مشهد اردهال در کاشان در بقعه ˈسلطان علیˈ برگزار می شود و در آن، یک فرش در میان ازدحام جمعیت در یک رودخانه مقدس شسته می شود. مردم کاشان برای پاشیدن گلاب روی این فرش شسته شده جمع می شوند و پس از آن، فرش به مردم شهر فین تحویل داده می شود و آن ها فرش را دوباره در رودخانه جاری می شویند و آن را گلاب ا فشانی می کنند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری روز پنج شنبه پس از ثبت این آیین مذهبی در فهرست یونسکو در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: پرونده قالی شویان مشهد اردهال در هفتمین اجلاس کمیته میراث معنوی یونسکو که در پاریس برگزار شده است، ثبت شد.

ˈسیدمسعود علویان صدرˈ با بیان اینکه پرونده قالی شویان مشهد اردهال چندی پیش برای ثبت جهانی به کمیته میراث معنوی یونسکو ارایه شده بود، اظهار داشت: در هفتمین اجلاس این کمیته نمایندگانی از کشورهای عضو حضور داشتند و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با ارایه یک پرونده جامع توانست این اثر را به ثبت بین المللی برساند.

وی با بیان اینکه مراسم قالی شویان مشهد اردهال دهمین اثر ایران در فهرست جهانی میراث ناملموس یونسکو است، افزود: در هفتمین اجلاس کمیته میراث ناملموس 36 اثر فرهنگی برای ثبت جهانی پیشنهاد شده بود و ایران پرونده قالیشویان مشهد اردهال را به این اجلاس ارایه کرد.

علویان صدر یادآور شد: ثبت جهانی پرونده قالی شویان مشهد اردهال یک موفقیت بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران در حوزه میراث فرهنگی خصوصا میراث فرهنگی معنوی به شمار می رود.

هفتمین اجلاس کمیته میراث معنوی از سوم دسامبر(13 آذر) در یونسکو آغاز و تا هفتم دسامبر (آذرماه جاری) در پاریس ادامه خواهد داشت و ˈیداله پرمونˈ مدیر مرکز منطقه ای میراث معنوی یونسکو در آسیای مرکزی و غربی و ˈمحمدحسن طالبیانˈ مدیر دفتر تدوین پرونده های ثبت جهانی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس حضور دارند.

فهرست میراث ناملموس یونسکو با هدف محافظت بهتر میراث فرهنگی معنوی جهان و ایجاد آگاهی درباره آنها به ابتکار این سازمان بین المللی راه اندازی شده است تا نشان دهنده بخش های مهم و میراث شفاهی و معنوی ملل مختلف باشد.

کمیته میراث ناملموس یونسکو در هفتمین اجلاس خود 16 آیین جدید از کشورهای مختلف از جمله ایران را به فهرست خود افزوده است.

بجز آیین نوروز که به صورت پرونده مشترک به نام کشورهای حوزه نوروز از جمله ایران در فهرست میراث معنوی یونسکو به ثبت جهانی رسید، ردیف های موسیقی سنتی ایرانی، هنر و مراسم نمایش تعزیه، موسیقی بخش های خراسان، آیین پهلولنی و رقص پهلولنی، روش سنتی قالی بافی در استان فارس، روش های سنتی بافت قالی در کاشان، هنر نقالی و قصه گویی ایرانیان و دانش سنتی ساخت و دریانوردی با لنج سنتی خلج فارس هشت اثر معنوی ایران هستند که به ثبت جهانی رسیده اند.

فراهنگ(4)2025

انتهای پیام /*