نامزد انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی وعده تعامل با پیونگ یانگ را داد

تهران- ˈ پارک گئون هیوˈ نامزد انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی روز دوشنبه وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات، سیاست جدیدی را در تعامل با پیونگ یانگ اتخاذ خواهد کرد و نسبت به دیدار با ˈ کیم جونگ اونˈ رهبر کره شمالی ابراز تمایل کرد.

کد خبر: 80400859 | تاریخ خبر: 15/08/1391 - 10:24

به گزارش خبرگزاری فرانسه از سئول، این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در تلاش آشکار برای فاصله گرفتن از سیاست های افراطی ˈ لی میونگ باکˈ رییس جمهور کنونی کره جنوبی هم چنین اظهار داشت که وی به دنبال اتخاذ سیاست ˈ متوازن ˈ تری در مقابل پیونگ یانگ است.

پارک خطاب به خبرنگاران گفت: باید به منظور اعتماد سازی راههای مختلف مذاکره را باز گذاشت و در صورتی که دیدار با رهبر کره شمالی برای توسعه روابط دو کره ضرورت داشته باشد، این کار را خواهم کرد.

نامزد حزب حاکم کره جنوبی با تاکید بر این که پیونگ یانگ باید از هر گونه اقدام تحریک آمیز نظامی دست برداشته و برنامه هسته ای اش را متوقف کند، اظهار داشت: دو کشور باید از یک دوره اختلاف و درگیری چشم پوشی کنند تا فرصتی برای ایجاد دوره صلح و هماهنگی حاصل آید.

وی که دختر ˈ پارک چانگ هیˈ از مقام های نظامی قدرتمند پیشین سئول است ،هم چنین پیشنهاد گشایش دفاتر رابط را در سئول و پیونگ یانگ به منظور توسعه ارتباطات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دو کره داده است.

پارک هم چنین تاکید کرد همکاری انسان دوستانه بین دو کره باید موضوعی جداگانه از سیاست باشد.

رییس جمهور کنونی کره جنوبی با به قدرت رسیدن در سال 2008، هر گونه کمک به کره شمالی را قطع کرد و ارائه کمک های غذایی و غیره را مشروط به پیشرفت در اختلافات دو کشور بر سر مساله هسته ای کره شمالی دانست.

روابط دو کره به دنبال اتهام سئول به پیونگ یانگ درباره حمله به ناو جنگی این کشور در مارس 2010 که 46 کشته بر جای گذاشت، به سردی گرایید.

انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی 19 دسامبر ( 29 آذر) برگزار خواهد شد و پارک به عنوان نامزد حزب حاکم در این انتخابات شرکت خواهد کرد.

وی هم چنین گفته است که در صورت پیروزی با جدیت به اختلافات ارضی در منطقه آسیای شمال شرقی رسیدگی خواهد کرد.

این اظهارات وی آشکارا به اختلافات چند دهه گذشته این کشور با ژاپن بر سر مجمع الجزایر ˈ دکوˈ در کره جنوبی اشاره دارد که در ژاپن به ˈ تاکشیماˈ مشهور است.

این جزایر تحت کنترل کره جنوبی است اما توکیو و سئول هر دو ادعای مالکیت آن را دارند.

اختلافات دو کشور بر سر این جزایر، آگوست گذشته زمانی که رییس جمهور کره جنوبی به صورت غیرمترقبه از این جزایر دیدن کرد، به اوج خود رسید.

توکیو این اقدام را عمدی و تحریک آمیز خواند و آن را محکوم کرد.

مترجمام**9158**5981

انتهای پیام /*