معاون وزیر ارتباطات خبر داد:

اتصال تمام دستگاه های اجرایی به شبکه ملی اطلاعات تا پایان مهرماه

تهران - رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: تا پایان امسال تمام دستگاه های اجرایی کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهند شد.

کد خبر: 80346184 | تاریخ خبر: 08/07/1391 - 13:47

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، ˈعلی حکیم جوادیˈ روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: تاکنون بیش از 47 هزار بخش از دستگاه های اجرایی به این شبکه متصل شدند و براساس بخشنامه های ابلاغ شده مابقی دستگاه ها نیز تا پایان سال 91 باید به این شبکه متصل شوند.

وی سپس از شبکه ملی اطلاعات به عنوان یکی از اصلی ترین زیرساخت های مورد نیاز در پیاده سازی دولت الکترونیک یاد کرد و گفت: در برنامه پنجم توسعه ایجاد، راه اندازی و توسعه شبکه ملی اطلاعات به عنوان یک ضرورت اصلی در حوزه فناوری اطلاعات مورد تاکید قرار گرفته است.

یادآوری می شود، شبکه ملی اطلاعات شبکه ای گسترده، چند لایه و ابری است که به صورت توزیع شده، به هم پیوسته و توسعه پذیر طراحی شده است.

این شبکه، مشتمل بر شبکه های ارتباطی پرسرعت نسل جدید عمومی و اختصاصی و نیز مراکز داده امن دولتی و غیردولتی است که وظیه تامین زیرساخت های لازم به منظور ذخیره سازی، اشتراک گذاری، پردازش اطلاعات، برقراری تمام تعاملات و مبادلات الکترونیکی بین تمام دستگاههای دولتی و بنگاه های خصوصی را به عهده دارد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه تصریح کرد: یکسری شبکه ها به دلیل ابعاد و گستردگی به عنوان شبکه های اختصاصی مطرح هستند که براین اساس شبکه سلامت با 10 هزار نقطه و همچنین شبکه امور مالیاتی تا پایان مهرماه به بهره برداری می رسد.

حکیم جوادی سپس از شبکه مدرسه به عنوان یکی دیگر از شبکه های اختصاصی یاد کرد و گفت: تاکنون به این شبکه بیش از بیش از 46 هزار مدرسه متصل شده است ضمن اینکه از این تعداد بیش از 15 هزار مدرسه دارای پهنای باند 2 مگابایت هستند.

وی افزود: شبکه ملی اطلاعات قادر است امکان دسترسی پرسرعت تمام دستگاههای دولتی، بنگاه های خصوصی و مردم به سامانه های اطلاعاتی و خدمات الکترونیکی را فراهم کند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اتصال کاربران خانگی به شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: براساس قانون برنامه پنجم باید 60 درصد کاربران خانگی تا پایان این برنامه به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.

حکیم جوادی سپس با بیان اینکه تا پایان سال جاری 15 درصد کاربران خانگی به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهند شد، افزود: این سازمان به عنوان مجری این شبکه آمادگی را دارد تا تعهدات خود مبنی بر اتصال کاربران خانگی به شبکه ملی اطلاعات را محقق سازد اما اولویت با اتصال دستگاههای اجرای به این شبکه است.

وی همچنین در مورد مسدود شدن پست الکترونیکی جی میل و محدودیت در ارایه خدمات موتور جستجوگر گوگل در کشور نیز گفت: این محدودیت ها به هیچ عنوان خاص کشور ما نیست و امکان بروز آن در سایر کشورهای دنیا وجود دارد هرچند باید بدنبال جایگزین های مناسب برای ارایه این سرویس ها در کشور باشیم.

حکیم جوادی افزود: در این مورد سازمان فناوری اطلاعات طی سال گذشته فعالیتهایی را در خصوص ارایه خدمات پست الکترونیک (ایمیل) و موتور جستجوگر با عنوان پروژه های فخر و فجر انجام داده است.

وی اضافه کرد: براساس این دو پروژه، پروانه هایی به ارایه دهندگان این گونه سرویس ها داده می شود که در قالب این پروانه ها هم استانداردهای مورد نیاز تدوین خواهد شد و هم نحوه ارایه خدمات و سرویس ها رصد می شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه در مرحله نخست تاکنون حدود پنج پروانه صادر شده است، گفت: باید تفاوتی بین مجموعه هایی که با مجوز اقدام به ارایه سرویس در کشور می کنند با مجموعه هایی که بدون مجوز در این خصوص فعال هستند، وجود داشته باشد.

وی در ادامه قطع موتور جستجوگر گوگل و جی میل را در این راستا دانست اما تاکید کرد این اقدام هیچ ربطی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ندارد.

حکیم جوادی سپس از اقدام ایران مبنی بر مذاکره با گوگل برای ارایه خدمات در کشور خبر داد و گفت: وقتی سرویس دهنده ای با این حجم در کشور فعالیت می کند باید ضمن کسب مجوز، یکسری مسایل را نیز رعایت کند.

وی افزود: برای ارایه سرویس ایمیل و موتور جستجوگر در حال تعریف مدلهای کسب و کار با همکاری مجموعه دانشگاهی کشور هستیم که پس از آن با مشارکت وسیع بخش خصوصی، ارایه این سرویسها در کشور صورت پذیرد.

به گفته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، این وزارتخانه به لحاظ فنی هیچ گونه مشکلی برای ارایه سرویس و خدمات الکترونیکی ندارد و مذاکراتی نیز در این خصوص صورت گرفته است که بزودی اعلام می شود.

وی سپس از عملیاتی کردن پروتکل اینترنت نسخه شش (IPv6)خبر داد و گفت: با گذشت زمان و با توجه به رشد سریع کاربران اینترنت و بروز مشکلات حاضر در IPv4 ، پروتکل مذکور پاسخگوی نیاز رو به رشد کاربران نیست و این جریان باعث طراحی پروتکل اینترنت IPv6 شد.

حکیم جوادی افزود: در همین راستا سازمان فناوری اطلاعات با توجه به ضرورت مهاجرت به پروتکل جدید اینترنتی با تشکیل گروه ضربت IPv6 ایران، برنامه ریزی، تدوین و پیاده سازی مکانیزم های گذر از پروتکل قدیمی به نسخه جدید را آغاز کرد.

وی با اظهار امیدواری از اینکه ایران جزء نخستین کشورهایی باشد که نسخه جدید پروتکل اینترنتی را عملیاتی می سازد، گفت: سازمان فناوری اطلاعات ایران به لحاظ فنی هیچ گونه مشکلی ندارد و بخش عمده زیرمجموعه های این سازمان امکان ارایه سرویس با نسخه جدید را دارند.

معاون وزیر ارتباطات افزود: از ابتدای سال جاری طرح مهاجرت از IPv4 به IPv6 آغاز شده است اما از پایان مهرماه مرحله فرایند گذر سرعت بیشتری خواهد گرفت.

اقتصام ** 1574**1601

انتهای پیام /*