حرم حبقوق نبی(ع) نیمه اول مهرماه در تویسرکان باز گشایی می شود

تویسرکان- مدیر اداره میراث فرهنگی تویسرکان گفت: حرم مطهر حبقوق نبی(ع) با پایان یافتن عملیات مرمت و استحکام بخشی، نیمه اول مهرماه سال جاری در تویسرکان باز گشایی می شود.

کد خبر: 80331216 | تاریخ خبر: 30/06/1391 - 8:23

ˈمحمد جواد فتحیˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: طرح مرمت فضای درونی حرم حبقوق نبی(ع) با توجه به اهمیت حفظ و حراست از این بنای تاریخی و مدیریت زمان در سال جاری در دستور کار قرار گرفت.

وی بیان داشت: مراحل اجرایی طرح مرمت بقعه متبرکه حبقوق نبی(ع) بر اساس برنامه فنی کارشناسی شده و تحت نظارت مهندسین تخصصی پیش رفته است.

فتحی اجرای مرحله رطوبت زدایی ریشه ای و جلوگیری از گسترش نم در فضای داخلی حرم را مهمترین عامل طولانی شدن زمان مرمت دانست و ادامه داد: این مرحله شامل لایه برداری داخلی، حذف الحاقیات سازه ای، مرمت و بازسازی دیوار بیرونی، مستند نگاری و کف سازی می شود که برای دست یابی به اهداف مطلوب به زمان بیشتری نسبت به مراحل دیگر نیاز داشت.

وی اظهار داشت: طی مراحل اجرایی طرح مرمت و استحکام بخشی حرم مطهر، آثار و نوشته های تاریخی در لایه های زیرین دیوار داخلی کشف شد که حفظ آن ها توسط انجام مستند نگاری در اولویت قرار گرفت.

فتحی اضافه کرد: در حال حاضر بازه زمانی مورد نیاز برای کاهش رطوبت داخلی بنا طی شده و مرحله تکمیلی طرح مرمت حرم به زودی آغاز می شود.

وی ابراز داشت: در سال جاری همچنین مرمت نمای بیرونی حرم این پیامبر بزرگ الهی به مرحله اجرا در آمده است.

فتحی با بیان اینکه اجرای طرح جامع میراث فرهنگی در فضای اطراف حرم حبقوق نبی(ع) به اعتبارات ملی نیاز دارد خاطر نشان کرد: تخصیص و جذب اعتبارات ملی در این زمینه از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان در حال پیگیری است.

7531/576

انتهای پیام /*