بخشدار گهواره:

به دلیل کاهش منابع آبی حدود 40 درصد محصولات باغی گهواره خسارت دیده است

کرمانشاه - بخشدار گهواره با اشاره به کاهش 20 تا 80 درصدی آبدهی منابع آبی این بخش گفت: هرچند با توجه به کاهش منابع آبی حدود 30 تا 40 درصد محصولات باغی منطقه بویژه سیب درختی خسارت دیده است اما در منطقه خشکسالی مطلق یعنی خشک شدن درختان روی نداده است.

کد خبر: 80253377 | تاریخ خبر: 09/05/1391 - 14:15

ˈمسعود محنتیˈ روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: بحث خشکسالی تنها مختص به منطقه ای خاص مانند گهواره نیست و متاسفانه بیشتر نقاط استان کرمانشاه با مشکل کمبود آب مواجه شده است.

وی در خصوص اقدامات انجام گرفته برای کاهش مشکل باغداران بخش گهواره ابراز داشت: جهاد کشاورزی شهرستان دالاهو از ابتدای سال جاری دو هزار و 470 متر لوله میان باغداران توزیع کرده و همچنین اعتباری بالغ بر 140 میلیون ریال برای آب رسانی سیار به باغات منطقه اختصاص یافته است.

محنتی آب رسانی سیار را یکی از راههای کاهش آسیب به محصولات باغداران دانست و افزود: در دالاهو دو تانکر برای آب رسانی سیار وجود دارد که یکی از این دو تانکر به باغداران گهواره اختصاص یافته است و باغداران می توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان ثبت نام کرده و در نوبت تعیین شده با تانکر به باغ آنها آب رسانی می شود.

بخشدار گهواره راه حل قطعی حل مشکل کمبود آب منطقه را آبگیری سد زمکان عنوان کرد و ابراز داشت: با تاکید مکرر استاندار مبنی بر آبگیری سریع این سد، آبگیری اولیه سد زمکان در مهر ماه سالجاری و آبگیری نهایی آن در اردیبهشت سال 92 انجام می شود و با آبگیری این سد 100 درصد باغات منطقه احیا می شوند.

محنتی در خصوص بیمه بودن باغات در برابر خشکسالی گفت: در سال های گذشته بیمه ها به تعهدات خود عمل نکردند و عدم تعهد بیمه ها موجب بی انگیزه شدن باغداران برای بیمه کردن محصولاتشان شد و هم اکنون تنها نزدیک به 10 تا 15 درصد باغات منطقه بیمه شده اند.

بخشدار گهواره با اشاره به تلاش برای حل مشکل باغداران اظهار داشت: باید باغداران نیز برای حل مشکل خود همکاری کنند و یکی از بهترین کمک های آنها به حل مشکل، رعایت نوبت حقآبه است.ک/3

7459/567

انتهای پیام /*