با مرور آثار فرامرز پایور در فرهنگسرای ارسباران؛

دستان هنرمند "سعید ثابت" شور عشق را به یاد پایور نواخت

تهران- سعید ثابت به عنوان شاگرد شهیر فرامرز پایور در سنتور نوازی با همراهی محمد اسماعیلی از بزرگان تنبک نوازی در ایران، شامگاه پنج شنبه قطعاتی از آثار پایور را در فرهنگسرای ارسباران اجرا کردند.

کد خبر: 30782797 | تاریخ خبر: 07/11/1390 - 10:41

به گزارش خبرنگار ایرنا استان تهران، "علیرضا پورامید" به عنوان کارشناس و پژوهشگر موسیقی در ابتدای این ویژه برنامه، گفت: فرامرز پایور از نظر جامعه شناسی، "فرد منتشر" بود، او همچون آینه بزرگی است که اکنون با ادامه یافتن شیوه آموزش وی و نواخته شدن آثارش، به آینه های کوچک مبدل شده است.

وی افزود: هنرمندان جوان در تمام ایران کتاب شیوه سنتورنوازی پایور را در دست دارند و سنتور می آموزند، بدین ترتیب اگرچه او در میان ما نیست اما شیوه های آموزشی و اخلاق و نظم وی هنوز هم در میان سنتورنوازان این مرز و بوم زنده است.

پورامید همچنین گفت: به مناسبت هشتادمین سالروز تولد پایور دو آلبوم با عناوین "به یاد استاد فرامرز پایور" و "بوی مهر؛ یادمان فرامرز پایور" به آهنگسازی "سیاوش آریا منش" منتشر شده است که خوانندگی اولین آلبوم بر عهده "بهرام سارنگ" و خوانندگی دومین آلبوم برعهده "سینا سرلک" بوده است.

در این برنامه تعدادی از شاگردان سعید ثابت در طی پنج دو نوازی به اجرای قطعات و آثار فرامرز پایور پرداختند.

قطعه "فانوس" به شکل دونوازی سنتور توسط "فرزانه اجاق نژاد" و "پوریا طلاکوب" در بیات اصفهان نواخته شد، پس از آن قطعه "گفت وگو" با دو نوازی کمانچه و سنتور توسط "بهنوش بهنام نیا" و "سعید معرف" در دستگاه شور به اجرا در آمد.

در ادامه این برنامه قطعه "رهگذر" در بیات اصفهان با دو نوازی نی و سنتور توسط "مجید رهنما" و "همایون مدینه ای" اجرا شد و قطعه "پرنیان" نیز در چهارگاه با دو نوازی سنتور و تار توسط "بنفشه بختیاری" و "فرهاد احمدی" گوش ها را نوازش کرد.

پس از این چهار اجرا، بار دیگر قطعه "فانوس" توسط "شقایق گنجه ای" و "آتیه حیدری" به اجرا درآمد و سپس سعید و ثابت و محمد اسماعیلی به عنوان بزرگان و اساتید سنتور و تنبک برای اجرا به روی صحنه آمدند.

هنگام اجرای این دو استاد، سالن اجتماعات فرهنگسرای ارسباران مملو از جمعیت بود و تعداد کثیری از علاقمندان در اطراف صندلی ها ایستاده و یا بر روی زمین نشسته بودند.

سعید ثابت پیش از اجرای برنامه از روح استاد پایور و سپس "هوشنگ ظریف" به عنوان دوست و یار همیشگی فرامرز پایور کسب اجازه کرد و دستان هنرمند این استاد با همراهی محمد اسماعیلی پیشکسوت تنبک نوازی که از سال ها پیش اساتید بزرگی را با نوازندگی تنبک در اجرای آثار همراهی کرده بود، قطعات زیبایی را در میان شور تماشاچیان به اجرا درآورد.

فرامز پایور موسیقی دان، آهنگساز و نوازنده سنتور از تاثیرگذارترین چهرهای هنری پنج دهه اخیر است که در طول زندگی پر ثمر خود خدمات شایانی را به جامعه موسیقی تقدیم کرده است.

ویژه برنامه "نقش عشق" به مناسبت هشتادمین سالروز تولد فرامرز پایدار شامگاه پنج‌شنبه (6 بهمن) در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

تهرام/م.ل/1396

انتهای پیام /*