150 سکّه باستانی و پاکت نامه های پستی دوره های قاجار و پهلوی به آستان قدس اهدا شد

مشهد_ 150 سکه باستانی ایران و چین و پاکت نامه های پستی دوره های قاجار و پهلوی اوّل توسط عبدالحسین زعفرانی، مجموعه دار و کارشناس سکّه های ایران، به گنجینه تمبر، اسکناس و مسکوکات موزه آستان قدس رضوی اهداء شد.

کد خبر: 30745257 | تاریخ خبر: 12/10/1390 - 14:41

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی و امور بین الملل سازمان کتابخانه ها، موزه ها ومرکز اسناد آستان قدس رضوی مسوول گنجینه تمبر، اسکناس ومسکوکات این سازمان گفت: مجموعه مسکوکات اهدایی شامل سکّه های نقره ایران باستان در دوره ساسانی، سکّه های نقره قرا قویونلوها، سکّه های مسی (فلوس) ضرب مشهد در دوره صفوی و سکّه های چین باستان بوده که از نظرتاریخی و باستانشناسی حائز اهمیّت می باشند.

محمد حسین یزدی نژاد عنوان کرد: علاوه بر مسکوکات، ژتون‌هایی(Token) از جنس سرامیک نیز در این مجموعه موجود است که از قرن هجدهم تا سال 1870 میلادی در مراکز تفریحی چین در بانکوک (پایتخت سیام (تایلند کنونی)) و مدّتی هم به عنوان پول خُرد مورد استفاده قرار می گرفته است.

وی یاد آورشد: سکّه های ساسانی موجود در این مجموعه دراخم های شاهپور اوّل، یزدگرد اوّل، دوم و سوم، پیروز، هرمز چهارم و خسرو پرویز را در بر می گیرند که بین سال های 240 تا 651 میلادی در شهرهای آس (آسپانور در نزدیکی تیسفون) ، رام (رامهرمز)، ری، می (میبد یا میشان) و نار (نرماشیر در اطراف کرمان) ضرب شده اند.

وی به قدیمی ترین سکّه اهدایی این مجموعه، که متعلق به شاهپور اوّل، فرزند اردشیر بابکان (بنیانگذار سلسله ساسانی) است، اشاره کرد و افزود: شاهپور اوّل در فاصله سال های 240 تا 273 میلادی بر ایران فرمانروایی می کرد و در طول حکومت خود همواره با امپراتوران متجاوز روم باستان مبارزه نمود و سرانجام پس از 14 سال پیکار با رومیان، والریانوس (امپراتور مقتدر روم، 253-260 م) را به دست خود اسیر نموده و به ایران آورد.

وی گفت: روی این سکّه نیم تنه شاه ساسانی با تاج و زیورآلات، مو و محاسن بلند و در پشت آن نقش آتشدان زرتشتی با دو نگهبان آتش دیده می شود. یزدی نژاد با اشاره به اینکه مجموعه پاکت نامه های پستی اهدایی نیز گویای بخشی از تاریخچه پستی کشورمان می باشد عنوان کرد: در این مجموعه پاکت نامه های تمبردار دوره های قاجار و پهلوی اوّل که مهر پستخانه شهرهای مختلف ایران نظیر اصفهان، تبریز، تویسرکان، تهران، دولت آباد ملایر، رشت، شاهرود، قم و غیره روی آن قرار دارد موجود می باشند.

یزدی نژاد اظهار داشت: همچنین بر روی این پاکت هامهرهای مختلفی مانند ˈکرایه دریافت شدˈ و ˈاز پس انداز غفلت نکنید – صندوق پس انداز ملّیˈ روی آنها به چشم می خورد.

وی از قدیمی ترین پاکت نامه اهدایی این مجموعه که پاکت نامه ای با یک قطعه تمبر شش شاهی احمد شاه قاجار، از مبدأ قزوین (22/1/1921) به مقصد یزد (12/2/1921) است یاد کرده و عنوان کرد: این پاکت نامه در تهران توسط نیروی های نظامی در دوران جنگ جهانی اوّل باز شده و روی آن مهر ˈاز طرف سانسور ملاحظه شدˈ به چشم می خورد.

مسوول گنجینه تمبر، اسکناس و مسکوکات افزود: در میان این پاکت نامه ها، پاکت نامه هایی هم موجودند که از شهر بمبئی (در زمان استعمار انگلیس) به شهرهای یزد و اصفهان پست شده اند و از بین آنها می توان به پاکت نامه ای اشاره کرد که حدود 90 سال پیش از بمبئی به هتل چهارباغ اصفهان فرستاده شده است.

وی گفت :گنجینه تمبر، اسکناس و مسکوکات موزه مرکزی آستان قدس رضوی با دارا بودن حدود 600 هزار قطعه انواع تمبر و دیگر اقلام پستی از ایران و بیش از 240کشور و مستعمرات سابق جهان، بیش از شانزده هزار برگ اسکناس و 31هزار عدد مسکوکات از ایران و سایر کشورهای جهان، یکی از غنی ترین موزه های تمبر، اسکناس و مسکوکات کشور و منطقه محسوب می شود.

یزدی نژاد اعلام کرد: این موزه سالانه پذیرای صدها هزار نفر از زائران حرم مطهر رضوی، گردشگران داخلی و خارجی، مجموعه داران تمبر، اسکناس و مسکوکات از ایران و سایر کشورهای جهان و محققان و پژوهشگران می باشد. ک/1

7491

انتهای پیام /*