علامه مهدی محقق: با ادبیات و شعر می توانیم فرهنگ خود را صادر کنیم

شهرری- دکتر علامه مهدی محقق با انتقاد از عدم توجه دانشگاهها به ادبیات گفت: ما با ادبیات، شعر و نوشته های خود می توانیم فرهنگ خود را صادر و معرفی کنیم.

کد خبر: 30197205 | تاریخ خبر: 30/10/1389 - 10:25

به گزارش ایرنا، علامه محقق شب گذشته در نخستین یادواره ادبی علامه سید مرتضی عسگری با عنوان ˈمرزدار بیدارˈ که در محل دانشگاه آزاد اسلامی یادگار امام شهرری برپا شد با بیان اینکه باید به ادبیات خود احترام بگذاریم، افزود: اگر واقعا در عمق ادبیات برویم، هر شاعر کشورمان امتیاز و ویژگی های خاص خود را دارد.

وی با اشاره به توجه کشورهای اروپایی و آمریکایی به کتب مولانا و شمس تبریزی تصریح کرد: این از افتخارات کشور ما است.

علامه محقق با اشاره به امتیازات شعر فارسی گفت: در فهم شعر به زبان عربی کافی است که به صرف و نحو آشنایی و کتاب لغت داشته باشیم اما برای فهم شعر فارسی باید با صنایع ادبی هم آشنا بود تا به عمق آن دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد:شعر فارسی اشاره و تلمیح به داستان پیغمبران و تاریخ دارد و از علوم اسلامی نیز در این اشعار استفاده شده است.

این استاد زبان فارسی با بیان اینکه حکایات سعدی مستقیما برگرفته از قرآن است خاطر نشان کرد: بیشتر شاعران احادیث پیامبر (ص) را ترجمه شده به دست ما دادند و حتی آنچه از کتب آسمانی دیگر وجود دارد در ادبیات فارسی نهفته شده است.

وی تصریح کرد: شعر فارسی در حقیقت نشان دهنده یک فرهنگ عظیم از فلسفه و عرفان تا ضرب المثل است.

علامه محقق با بیان این نکته که برخی می گویند شعر در قرآن مذمت شده است گفت: مقصود شعرهایی است که بدآموزی داشته و شعری که توام با نصیحت و پند باشد مورد نکوهش نبوده ولی شعرهایی که مداحی صاحبان زر و زور را بدون استحقاق بیان کند مورد مذمت است که شاعران این اشعار به ˈشعر فروشانˈ معروف هستند.

یادواره ادبی علامه سید ˈمرتضی عسگریˈ با عنوان مرزدار بیدار شب گذشته با حضور اندیشمندان، فرهیختگان، ادبا، شعرا و نویسندگان برگزار شد.

روز دوشنبه هجدهم جمادی الثانی 1332 (هـ. ق) مطابق با بهار 1293 (هـ. ش) در شهر سامراء در جوار ملکوتی بارگاه دو امام همام حضرت هادی وحضرت عسکری (ع) کودکی از خاندان علم و سیادت پا به عرصه وجود گذاشت که نامش را سیّد مرتضی نهادند.

آثار نبوغ وبزرگی در چهره این کودک نمایان بود؛ اما هنوز چند ماهی از عمرشان نگذشته بود که گرد یتیمی بر چهره ایشان نشست و پدری عالم و عابد و خدمتگزار را از دست داد وپس از آن در دامان جد مادریش حضرت آیت اللَّه میرزا محمّد شریف عسکری تهرانی معروف به خاتمة المحدثین (که عالم بزرگ سامرا بودند) پرورش یافت.

حضرت آیت‌الله سید مرتضی عسکری پس از عمری پر برکت در راه شناخت مکتب حقیقی اسلام که همان مکتب ناب اهل بیت است، سرانجام در شامگاه چهارم رمضان المبارک سال 1428 ه‍.ق مطابق با 25 شهریور ماه 1386ه‍.ش دیده از این جهان فرو بست و شیعه را رخت عزا بر تن نمود.

بدن پاک ایشان پس از تشییع از مقابل نماد علم و دانش، دانشگاه تهران به قم منتقل شد و در کنار بارگاه ملکوتی فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شده.ک/2

688/ 699

انتهای پیام /*