نگاهی به مقام حضرت یوشع نبی(ع) در دل یکی از غارهای شمال لبنان

بیروت - چند کیلومتر بعد از شهر طرابلس، شهر شمالی لبنان در شهرستان ˈالمنیه الضنیهˈ مقام حضرت یوشع(ع) در داخل غاری با قدمت چندین قرن قرار دارد.

کد خبر: 30402320 | تاریخ خبر: 04/03/1390 - 11:11

به گزارش ایرنا از بیروت، شواهدی از نوشته هایی بر روی قبر در عصر مملوکیان و عصر عثمانی نشان از ترمیم قبر به دست سلاطین و وزرای قدیم دارد. بنای این مقبره که در داخل یک غار قرار دارد، به بیش از چند هزار سال قبل برمی گردد و از تمامی ادیان افرادی را برای زیارت به اینجا می کشاند و تنها شرط ورود آن است که طهارت و نظافت رعایت شود. در حال حاضر تعداد زائران این مقام به دلیل ناشناخته بودن این مکان خاص و اندک هستند.

در منطقه المنیه و اطراف آن 50 مسجد و نمازخانه قرار دارد ولی مسجد نبی یوشع که در منطقه نبی الله یوشع قرار دارد از ویژگی و شکل خاصی برخوردار بوده و از جایگاه خاصی در دل ساکنان منطقه و زائران آن برخوردار است.

در مسیر رسیدن به مقام، برکه عمیقی قرار دارد که اطراف آن از سنگ های مربعی شکل ساخته شده و ساکنان منطقه آن را چشمه بزرگ می نامند که در کنار آن آرامگاه جدید قرار دارد و با فاصله 100 متر از آن برکه، مسجد نبی یوشع در بلندی 9 متر قرار دارد که با پله بلندی می توان وارد آن شد و از خارج مسجد گویی که به شکل معماری جدید ساخته شده ولی از داخل وضعیت برعکس دیده می شود.

داخل مسجد نزدیک محراب در کوچکی قرار دارد که از طرف راست به سمت یک اطاق کوچک سپس به مقام نبی یوشع ختم می شود که آن مقام داخل یک غار به طول 15 متر و با عرض 5 متر و نیم قرار دارد.

این مقام دارای طولی به ارتفاع 7 متر و عرضی حدودی یک متر و نیم است و در طرف راست غار، یک غار کوچک دیگر در قلب آن قرار دارد که قبر خدمتکار نبی یوشع در آن است.

در دو طرف مقام از سقف قطره هایی از آب می چکد و اهالی نیز با قرار دادن ظروفی زیر آن این آب را برای شفا می برند.

زوار نبی یوشع که معمولا از اهالی منطقه و از کشورهای سوریه و ترکیه هستند کمک هایی ارائه می دهند که این کمک ها صرف محافظت از این مقام و کمک به مستضعفان می شود.

دلایل و شواهد واقعی وجود دارد که نشان می دهد این مقام همان قبر نبی یوشع است ولی در حال حاضر به دلایل نامعلومی این مکان در راهنمای جهانگردی لبنان قرار ندارد.

یوشع بنا به کتاب مقدس وی از پیامبران بنی اسرائیل و جانشین موسی(ع) بود. عبور بنی اسرائیل از رود اردن تحت فرماندهی وی انجام شد و صحیفه یوشع نیز منسوب به اوست. او از نسل افرایم فرزند یوسف بود و جزء 12 نفری بود که موسی برای بازرسی سرزمین موعود فرستاد و پس از بازگشت به همراه کالیب تنها کسانی در میان بنی اسرائیل بودند که آماده جنگ برای فتح سرزمین موعود شدند ولی چون قوم از جنگ برای خدا ترسیدند و از دستور خدا سر باز زدند و قصد سنگسار آنها و موسی را کردند، خدا آنها را چهل سال در صحرا سرگردان کرد. البته در برخی احادیث اسلامی یوشع بن نون از جمله کسانی است که در زمان ظهور حضرت مهدی(عج) رجعت کرده و مانند حضرت عیسی(ع) در کنار او خواهد بود.

مقام دیگری از حضرت یوشع بن نون در اردن و در نزدیکی شهر امان وجود دارد که گفته می شود بدن وی در همین مکان مدفون است.

خاورم*2021**1030**1431

انتهای پیام /*