چشمه های معدنی دره گشایش مراغه تفرجگاهی درمانی برای گردشگران است

مراغه – چشمه های معدنی دره گشایش مراغه ، تفرجگاهی مناسب برای گردشگری و مکانی برای درمان امراض پوستی است.

کد خبر: 30427827 | تاریخ خبر: 22/03/1390 - 13:12

به گزارش ایرنا ، آب این چشمه ها از لابه لای صخره های سنگی این دره و از کف رودخانه با فشار خارج شده و به رودخانه مردق چای می ریزد و از دیرباز بومیان منطقه از این آب ها برای درمان بعضی بیماری ها بویژه پوستی استفاده می کردند.

هم اکنون شهرت درمانی این آب ها از منطقه مراغه فراتر رفته و گردشگران و علاقه مندان به طب سنتی ، از آن استقبال زیادی می کنند بطوری که روز به روز بر اهمیت و ارزش آن در بین گردشگران افزوده می شود.

دره گشایش در حد فاصل روستاهای گشایش و امیر واقع شده و کوه های سر به فلک کشیده صخره ای ، آنرا به آغوش کشیده اند.

طول این دره حدود شش کیلومتر بوده و رودخانه خروشان ، چشمه های معدنی و مناظر بکر طبیعی و دیدنی آذین بخش طول مسیر این دره است.

وجود باغات و مزارع سرسبز پوشیده از درختان میوه در ابتدا و انتهای دره گشایش منظره ای دیدنی را برای گردشگران به تصویر می کشد و از دیرباز تاکنون این دره در بهار و تابستان با دامنی گسترده از گل های رنگارنگ ، صدای چهچهه پرندگان وحشی و بوی علوفه های معطر از علاقه مندان به طبیعت استقبال می کند.

دره گشایش مراغه را می توان نگینی بر نقاشی نگارنده طبیعت در این منطقه دانست و از دیدن مناظر طبیعی آن به عظمت خالق هستی پی برد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی گفت: مجموعه چشمه های دره گشایش با محوریت شور سو با اقمار موجود ساری سو و قرپالچق دارای قابلیت ایجاد مجتمع خدماتی آب درمانی است.

تراب محمدی، افزود: چشمه های معدنی که از دل صخره های سنگی و کف رودخانه بصورت فوران می جوشد سالانه طبیب هزاران نفر برای رفع برخی از امراض پوستی بوده که از این آب های معدنی بصورت ابتدایی و دست نخورده استفاده می کنند.

وی اضافه کرد: این مجموعه بدلیل قرار گرفتن در دامنه باغات و جاری بودن دایمی رودخانه مردق چای از بین دره و وجود کوه های سرسبز گشایش ، اهمیت توریسم طبیعی این منطقه را چند برابر افزایش داده و خرداد ماه بهترین فرصت برای استفاده از ظرفیت های ویژه این دره توسط گردشگران است.

وی افزود: در انتهایی ترین قسمت این دره، باغات، روستاها و آثار تاریخی طبیعی کهن به صورت رینگ قرار گرفته که برای دیدن از این منطقه فقط کافی است از یک قسمت آن وارد و از قسمت دیگر آن خارج شد.

وی ادامه داد: غار هامپوییل از دیگر پتاسیل های گردشگری در این منطقه بوده که در اواسط این دره قرار گرفته و قدمت آن توسط باستان شناسان 120 تا 200 میلیون سال تخمین زده شده و در سال های اخیر غارنوردان نزدیک به دو کیلومتر از این غار را شناسایی کردند.

محمدی اضافه کرد: این غار از جاذبه های تاریخ طبیعی و دیدنی در منطقه دره گشایش بوده و به اهمیت ، زیبایی و جذابیت این منطقه گردشکری می افزاید.

وی افزود: ایجاد زیر ساخت های گردشگری در غار هامپوییل از سال 86 آغاز شده و هم اکنون نیز این عملیات ادامه دارد که بعد از اجرای کامل ، این منطقه به یکی از مناطق مهم جذب گردشگر و توریست در منطقه تبدیل می شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی گفت: با توجه به اهمیت گردشگری دره گشایش ، این منطقه به عنوان منطقه ویژه گردشگری به ثبت رسیده است.

شهرستان مراغه با 250 هزار نفر جمعیت در 147 کیلومتری جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

7483/590/593

انتهای پیام /*