دوازدهمین جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویان با معرفی برگزیدگان پایان یافت

تهران - دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی دانشجویان با معرفی برگزیدگان بخش جنبی و نیز برگزیدگان سه بخش اصلی مشتمل بر کودک ونوجوان، خیابانی و صحنه ای بزرگسال پایان یافت.

کد خبر: 30671273 | تاریخ خبر: 29/08/1390 - 9:26

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، در آیین اختتامیه این جشنواره که شب گذشته(شنبه) در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد، علاوه بر مسوولان، پیشکسوتان و استادان حوزه تئاتر و دانشجویان هنر، ˈژاک ترودوˈ رییس یونیمای بین المللی نیز حضور داشت.

در این مراسم، ˈزینب لکˈ دبیر دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی دانشجویان، یادداشت ˈبهروز غریب پورˈ از استادان و هنرمندان نمایش عروسکی را برای حاضران قرائت کرد.

غریب پور در این بخشی از این یادداشت آورده بود: انگار همین دیروز بود که دلمان می خواست جهان را پر از عروسک و نمایش عروسکی کنیم و عالم و آدم را با این هنر آشنا کنیم و هیچکدام مان از آمدن نسل های بعدی دغدغه ای نداشتیم و برای آنها کِل می کشیدیم تا به خانه بخت بروند و در جهان نمایش عروسکی، عاملی برای پیوند صداقت و احساسات بین جهان عروسک با دنیای ما انسان ها باشند.

غریب پور در بخش دیگری از این یادداشت ابراز امیدواری کرد که امروز هم آنهایی که مانع به خانه بخت رفتن نمایشگران عروسکی هستند، یاد بگیرند تا زیر پای آنها را آب و جارو کنند و قدر آنها را بدانند و ای کاش این آرزویی دست یافتنی باشد.

در ادامه این مراسم، برگزار کنندگان این جشنواره، با اهدای تندیس به مرکز فرش ایران، سرپرست و قائم مقام مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر تالار هنر، رییس انجمن نمایش عروسکی مبارک - یونیمای ایران و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به عنوان حامیان برگزاری جشنواره دوازدهم تقدیر کردند.

سپس برگزیدگان بخش جنبی شامل عکس، پوستر و بروشور و همچنین نفرات برتر ماسک، ماکت و عروسک به شرح زیر معرفی شدند:



** بخش عکس، پوستر و بروشور

در این بخش الهام حسینی و عبدالرضا محفوظی نژاد برای نمایش ˈصندوقچه ماه منیرˈ با دریافت لوح تقدیر به عنوان رتبه سوم بخش عکس و پوستر دست یافتند.

رتبه دوم به امیر رضایی برای نمایش ˈدر انتظار آسمان برفیˈ رسید و علی معتمدیان با دریافت لوح تقدیر و تندیس جشنواره به عنوان نفر اول این بخش برای نمایش ˈونسان هلندیˈ انتخاب شد.

همچنین در بخش پژوهش نیز لوح تقدیر و تندیش جشنواره به ˈمیترا خواجه ییانˈ برای نگارش اثر پژوهشی پیرامون نمایش عروسکی اهدا شد.



**بخش ماسک، عروسک و ماکت

هیات داوران در این بخش بدون تعیین اولویت، دیپلم افتخار و تقدیرنامه خود را به ˈوحیدرضا قرائتیانˈ برای ساخت عروسک ˈژوریتˈ، ˈعلی اعتصامی فرˈ برای ساخت عروسک های ˈشلیˈ و ˈچایکوفسکیˈ و بهناز نظافتی برای طراحی و ساخت عروسک ˈدختر افسرده کبریت فروشˈ اهدا کرد.

همچنین تشویق نامه ویژه این بخش به ˈنسیرن خنجریˈ برای طراحی و ساخت مجموعه عروسک های نخی تعلق گرفت.



** تقدیر از پیشکسوتان

پیش از معرفی برگزیدگان سایر بخش ها، حاضران در این آیین با یک دقیقه سکوت، یاد مرحوم جواد ذوالفقاری از هنرمندان تئاتر عروسکی کشور را گرامی داشتند و تندیس جشنواره را به همسر این هنرمند اهدا کردند.

تجلیل از ˈایرج محمدیˈ و ˈمرضیه برومندˈ از پیشکسوتان حوزه تئاتر عروسکی از دیگر بخش های جنبی اختتامیه جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویان بود که با اهدای لوح تقدیر و تندیس جشنواره انجام شد.

ایرج محمدی پس از دریافت لوح و تندیس خود در سخنان کوتاهی گفت: اگر انسان هنرمند به دنبال ماندگاری کار هنری است، باید تلاش خود را از چشم داشت مالی عاری کند و برای رسیدن به هدف پشتکار و جدیت داشته باشد.

وی تاکید کرد: دانشجویان با شهامتی که در درونشان دارند باید با جسارت بدنبال هدف خود باشند تا اثر آنها هنری ماندگار باشد.

ˈمرضیه برومندˈ نیز پس از دریافت تندیس و لوح تقدیر جشنواره گفت: کودکان دیروز و امروز همواره به من لطف دارند و این افتخار من است که برای سه نسل از کودکان و نوجوانان این سرزمین اثر نمایشی تولید کردم.

وی افزود: همین دلگرمی و تشویق آنها است که من را برای ادامه راه مصمم تر و مسوولیتم را سنگین تر می کند.

پیش از معرفی برگزیدگان سه بخش مسابقه ای این جشنواره، نفرات اول تا سوم بخش نمایشنامه نویسی عروسکی معرفی شدند؛ بر این اساس، ˈسپهر شریف زادهˈ برای نگارش نمایشنامه ˈروکش انسانیˈ، نسرین خنجری برای نگارش ˈمهمان جوان دهˈ و ˈبابک یوشادرˈ برای نمایشنامه ˈکرگدن غصه نخورˈ به عنوان نفرات سوم تا اول این بخش معرفی شدند.

برگزیدگان سه بخش مسابقه کودک و نوجوان، خیابانی و نمایش های صحنه ای بزرگسال دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی دانشجویان به این شرح است:



الف) نمایش های کودک و نوجوان

** بازی دهندگان عروسک

هیات داوران در این بخش برگزیده سوم نداشت و لوح تقدیر خود را به مریم افراز و رعنا گیوه وند برای نمایش ˈفلوت سحر آمیزˈ اهدا کرد و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار این بخش به فرشته شفیعی برای نمایش ˈیک نقاشی از عروسک دخترˈ تعلق گرفت.



** طراحی و ساخت عروسک

در این بخش لوح تقدیر نفرات سوم و دوم به ترتیب به مرضیه ایمان خوانی برای نمایش ˈفلوت سحرآمیزˈ و عادله متکی یایی برای نمایش ˈیک شب طولانیˈ اهدا شد و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به فرشته شفیعی برای نمایش ˈیک نقاشی از عروسک دخترˈ تعلق گرفت.



** طراحی نور

در این بخش با نظر هیات داوران، تنها وحیدرضا قرائتیان برای نمایش ˈچوب های مقدسˈ لوح تقدیر دریافت کرد.



** طراحی صحنه

لوح تقدیر نفرات سوم و دوم به ترتیب به آزاده بهاریان برای نمایش ˈفلوت سحرآمیزˈ و وحیدرضا قرائتیان برای نمایش ˈچوب های مقدسˈ اهدا شد و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به فرشته شفیعی برای نمایش ˈیک نقاشی از عروسک دخترˈ تعلق گرفت.



** موسیقی

ˈعرفان متکی یاییˈ برای نمایش ˈیک شب طولانیˈ و ˈطاها خوش نیتˈ برای نمایش ˈچوب های مقدسˈ با دریافت لوح تقدیر به ترتیب به عنوان نفرات سوم و دوم انتخاب شدند و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بابک عزیزی برای موسیقی نمایش ˈفلوت سحرآمیزˈ اهدا شد.



** بازیگر

هیات داوران تنها جایزه این بخش را به گروه بازیگران نمایش ˈاین و مثل اینˈ اهدا کرد.



** بروشور

آرش عزیزی برای نمایش ˈچوب های مقدسˈ و پروین فرخی نژاد برای نمایش ˈیک شب طولانیˈ با دریافت لوح تقدیر به عنوان نفرات سوم و دوم این بخش انتخاب شدند و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار نفر اول این بخش به مجید حسین زاده برای نمایش ˈیک نقاشی از عروسک دخترˈ اهدا شد.



** کارگردانی

هیات داوران در این بخش برگزیده سوم نداشت و با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی از وحیدرضا قرائتیان برای نمایش ˈچوب های مقدسˈ تقدیر کرد و جایزه نفر اول را با اهدای تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به فرشته شفیعی برای نمایش ˈیک نقاشی از عروسک دخترˈ اهدا کرد.



ب) نمایش های خیابانی عروسکی

** موسیقی

احمد کاووس معروف برای نمایش ˈشبی به بلندای یلداˈ لوح تقدی هیات داوران را از آن خود کرد و دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به علی جباری و محمدرضا مختاری برای موسیقی نمایش ˈمبارک وارونه می شودˈ اهدا شد.



** ساخت عروسک خیابانی

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به سمیرا براتی به عنوان طراح و سازنده عروسک های نمایش ˈشبی به بلندای یلداˈ اهدا شد.



** عروسک گردانی

لوح تقدیر و جایزه نقدی نفرات سوم و دوم این بخش به ترتیب به ندا وفایی برای نمایش ˈمبارک وارونه می شودˈ و گروه عروسک گردانان نمایش ˈشبی به بلندای یلداˈ اهدا شد و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به گروه عروسک گردانان نمایش ˈوفای عروسک هاˈ تعلق گرفت.



** طرح و ایده

لوح تقدیر و جایزه نقدی نفر سوم در این بخش به علی اصغر خطیب زاده برای نمایش ˈمبارک، شیفته طلاˈ اهدا شد و محمود فرخی نژاد برای نمایش ˈکوچه امیدˈ، به عنوان نفر دوم انتخاب شد.

همچنین تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به مهدی حبیبی برای نمایش ˈشبی به بلندای یلداˈ تعلق گرفت.



** کارگردانی

در این بخش ˈشاهد پیوندˈ برای نمایش ˈرسپیناˈ با دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی به عنوان نفر سوم، احد قاضیانی برای نمایش ˈکوک امیرˈ به عنوان نفر دوم و نرگس خاک کار برای نمایش ˈشبی به بلندای یلداˈ با دریافت تندیس جشنواره، جایزه نقدی و دیپلم افتخار به عنوان نفر اول انتخاب شد.



ج) نمایش های عروسکی صحنه ای

** نمایشنامه نویسی

لوح تقدیر و جایزه نقدی نفر سوم به ناهید وثیقی برای نمایش ˈیکی بود، یکی نبود، تو این شهر سرورˈ اهدا شد و مهدیه علی قلی زاده برای نمایش ˈسرزمین منˈ جایزه نفر دوم را گرفت. در این بخش هیات داوران برگزیده اول نداشت.



** طراحی صحنه

هیات داوران بدون اولویت، جوایز خود شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی را به محدثه محفوظی نژاد برای نمایش ˈپاپل هاˈ و الهام عابدی برای نمایش ˈگریلˈ اهدا کرد.



** کارگردانی

با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی نفر سوم بطور مشترک از هدایت رفیعی برای نمایش ˈسرزمین کهنˈ و رامین سرابی برای نمایش ˈدر انتظار آسمان برفیˈ تقدیر شد.

سیدمحمد صاحبی برای نمایش ˈونسان هلندیˈ جایزه نفر دوم را گرفت و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به افسانه اعیانی برای نمایش ˈآخرین نوار کراپˈ تعلق گرفت.



** طراحی و ساخت عروسک

جایزه نفر سوم این بخش بطور مشترک به گروه طراحی عروسک های نمایش ˈعروسک های قالیچهˈ و زهرا عظیمی نیا برای نمایش ˈپیرمرد و دریاˈ اهدا شد.

همچنین جایزه نفر دوم نیز به صورت مشترک به مهدی نعمتی مقدم برای نمایش ˈآخرین نوار کراپˈ و فاطمه عباسی برای نمایش ˈدرخت بخشندهˈ رسید و گروه طراح و سازنده مجموعه عروسک های نمایش ˈپاپل هاˈ با دریافت تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به عنوان گروه اول این قسمت معرفی شدند.



** طراحی نور

جایزه سوم این بخش با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به ˈشاهو خیرˈ برای نمایش ˈپیرمرد و دریاˈ و ˈامین سرابیˈ برای نمایش ˈدر انتظار آسمان برفیˈ تقدیم شد.

سیدمحمد صاحبی برای نمایش ˈونسان هلندیˈ جایزه نفر دوم را گرفت و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به امیر ترکمن برای نمایش ˈآخرین نوار کراپˈ تعلق گرفت.



** موسیقی

در این بخش ضمن تقدیر از ˈمحمدرضا صاحبیˈ برای انتخاب موسیقی نمایش ˈونسان هلندیˈ جوایز نفرات سوم و دوم با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به این شکل صورت گرفت.

ˈعلی سینا رضانیاˈ برای نمایش ˈماه منیرˈ و گروه موسیقی نمایش ˈپاپل هاˈ به عنوان نفرات سوم و سعید عباس زاده و احسان گوهری برای نمایش ˈگرنیکاˈ به عنوان نفرات دوم برگزیده شدند؛ در این بخش هیات داوران برگزیده اول نداشت.



** بازیگری

در این بخش با نظر هیات داوران تنها از داوود ترکاشوند برای بازی در نمایش ˈروی ریلˈ تقدیر به عمل آمد.



** بازی دهنده عروسکی

لوح تقدیر و جایزه نقدی نفر سوم به گروه بازی دهنده نمایش ˈدرخت بخشندهˈ اهدا شد.

همچنین گروه بازی دهندگان نمایش ˈآخرین نوار کراپˈ به عنوان دوم دست پیدا کردند و با اهدای تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی، دو گروه بازی دهندگان نمایش های ˈپیرمرد و دریاˈ و ˈپاپل هاˈ به عنوان نفرات اول این بخش انتخاب شدند.

در این بخش جایزه ویژه بهترین کار گروهی هماهنگ به گرون بازی هندگان نمایش ˈانسان و آرزوˈ تقدیم شد.



** کار برگزیده

همچنین نمایش ˈآخرین نوار کراپˈ به عنوان کار برگزیده این جشنواره انتخاب شد و علاوه بر معرفی به مرکز هنرهای نمایشی برای حمایت جهت اجرای عمومی، افسانه اعیانی کارگردان این اثر نمایشی از طرف مرضیه برومند نیز یک سکه بهار آزادی دریافت کرد.

دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی دانشجویان از 20 تا 28 آبان ماه در تهران برگزار شد.

فراهنگ ** ا.خ ** 1071

انتهای پیام /*