در آستانه ماه محرم/

جمعی از مردم استان البرز خواستار احیا سنت ˈ کرت امام حسین (ع) ˈ شدند

کرج - جمعی از مردم و فعالان مذهبی و فرهنگی ساوجبلاغ و نظرآباد در آستانه ماه محرم در نامه ای به ائمه جمعه این دو شهرستان ، خواستار احیای سنت فراموش شده ˈ کرت امام حسین (ع) ˈ شدند.

کد خبر: 30677206 | تاریخ خبر: 02/09/1390 - 10:3

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، در این نامه که به امضای 26 فعال مذهبی و فرهنگی ساوجبلاغ و نظرآباد رسیده آمده است: آیین فراموش شده کرت امام حسین (ع) و کرت حضرت ابو الفضل (ع) سنتی ارزشمند از گذشته های نه چندان دور این دو شهرستان به شمار می رود که احیای آن خواست مردم را تامین خواهد کرد.

کرت بندی به تقسیم بندی زمینهای کشاورزی در گذشته اطلاق می شد و شماری از زارعان هنگام کشت براساس یک رسم قدیمی یک کرت از آنها را به نام امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) نامگذاری می کردند و در زمان برداشت عواید حاصل از آن را در مناسبت های مذهبی بویژه عاشورا برای اجابت نذر و نیاز خود هزینه می کردند.

در این نامه تاکید شده است: زنده کردن این آیین زیبا و ارزشمند بین مردم این شهرستانها که محب اهل بیت (ع) هستند از سوی امامان جمعه و اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد امری ضروری و مورد خواست مردم است.

در این نامه همچنین با اشاره به اینکه چنین رسم و آیینی در برخی منابع مردم شناختی و فرهنگ عامه وجود دارد افزوده شده است: اصطلاح کرت بندی در همه کشورهای مسلمان رواج دارد و در کتاب دایره المعارف تشیع جلد چهارم درباره کرت امام حسین (ع) نوشته حسین عسکری نویسنده ساوجبلاغی و نظرآبادی اشاره شده است.

در پایان نامه ابراز امیدواری شده است: استفاده از توان تبلیغی سلسله جلیله روحانیت در ایام تبلیغی ماه محرم به احیا این سنت فراموش شده کمک شایانی کند و علاقه مندان برای امضا این نامه می توانند به وبلاگ ساوجبلاغ پژوهش مراجعه کنند. ک/1

2819/1027

انتهای پیام /*