ˈ اسکو ˈ شهر قنات های آذربایجان شرقی

اسکو، تبریز- شهرستان اسکو به عنوان یکی از باغ شهرهای مهم آذربایجان شرقی به لحاظ تعداد قنوات به شهر ˈ قنات ها ˈ معروف است.

کد خبر: 30679308 | تاریخ خبر: 03/09/1390 - 10:1

اگرازبلندترین نقطه مشرف به اسکو به سمت پایین نگاه کنی، تصویری از درختان انبوه و خرم را زیر آسمان شهر مشاهده می کنی که مانند حریری سبز زیر پایت چتر گسترانیده است.

این همه سرسبزی و خرمی حکایت از وجود آب صدها چشمه و قنات فعال در این شهرستان است.

جمعه گولی، پره کاب میلان، حمیزان خسرق، هول من دیز فسقندیس، صرافلار اسکو و جرینگ از جمله قنات های قدیمی و پر آب این شهرستان هستند که سال های سال مورد استفاده کشاورزان و باغداران بوده است.

این آب های جاری و زلال باعث سرسبزی، رونق کشاورزی و توسعه باغداری و حیات اقتصادی در منطقه شده است.

قدمت برخی از این قنات ها به بیش از یکهزار سال می رسد و آب مردم قبل از اینکه آب آشامیدنی به صورت لوله کشی به دست مردم برسد، از طریق این قنات ها به صورت آب انبار از زیر زمین خانه ها جاری می شد که بعضی از آنها همچنان فعال هستند.

با توجه به بروز خشکسالی و کاهش نزولات جوی ضروری است برای حفاظت از این کانال ها و قنات ها توجه جدی ازسوی دست اندرکاران انجام گیرد تا سرسبزی که در این شهرستان شاهد آن هستیم، از بین نرود.

محقق و پژوهشگر تاریخ دراین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: قنات سازی یکی از روش های استخراج آب در زمان های گذشته بوده است.

مهدی عارفی ادامه داد: ساکنان پیشین این منطقه در سخت ترین و دشوارترین شرایط زمانی و با استفاده از ابتدایی ترین وسایل با حفر کانال های زیرزمینی آب شیرین را از طریق قنات از مسافت خیلی دور جهت مصارف خانگی، کشاورزی و دامی به محل زندگی خود انتقال می دادند.

وی سطح عمق این قنات ها را در برخی از نقاط بین 10 الی 15 متر و در برخی جاها بین 200 تا 300 متر عنوان کرد و گفت: طبق شواهد و آثار به جا مانده مسافت این قنات ها از مبدا تا مقصد 10 الی 20 کیلومتر بوده است.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز به ایرنا گفت: دو هزار و 500 رشته قنات در استان وجود دارد که 500 رشته آن متروکه شده است.

سید خلیل هاشمی افزود: از این میزان قنات در استان بیش از 200 رشته قنات در اسکو واقع شده که 175 رشته آن دایر و بقیه متروکه می باشند.

وی گفت: عمده مصرف آب قنات ها در باغ ها و زراعت بوده و در پایاب آن نیز بهره برداران به پرورش ماهی مشغول هستند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز گفت: اراضی آبی کشاورزی و باغی اسکو حدود 13 هزار هکتار می باشد.

مسعود محمدیان افزود: از این میزان سه هزار هکتار آن توسط آب قنات آبیاری می شود.

وی گفت: خشکسالی ها و کم آبی های سال های اخیر موجب متروکه شدن قنات ها در استان شده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از منابع مهم تامین آب قنات ها، سفره های زیر زمینی می باشد، افزود: با افت سطح آب سفره های زیر زمینی طبیعی است که قنات ها بتدریج خشک شده و از بین بروند.

محمدیان تنها راه مقابله با خشکی و پایدار نگه داشتن پایاب قنات های موجود و همچنین آب کشاورزی را در لایروبی و مرمت آنها دانست.

وی افزود: با برآورد کارشناسی شده برای لایروبی و احیای قنوات موجود 130 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که متاسفانه در سال زراعی جاری حدود 350 میلیون ریال اعتبار تخصیص یافته که این میزان برای احیاء و لایروبی این قنوات بسیار ناچیز می باشد.

وی گفت: محاسن استفاده از آب این قنات ها نسبت به سایر منابع آبی در پایین بودن هزینه بهره برداری از آنها می باشد.

587/6120

انتهای پیام /*