به مناسبت روز بزرگداشت حکیم ایرانی؛

ˈخیامˈ در قلب سازمان های بین المللی در وین

وین - نزدیک به دو سال است که وین مقر سازمان های بین المللی با میزبانی ˈکوشک نخبگانˈ یا ˈچهار طاقیˈ که تندیس حکیم عمر خیام در یکی از طاق های آن جای گرفته، غنایی بیش از پیش یافته است.

کد خبر: 80138038 | تاریخ خبر: 28/02/1391 - 19:5

ˈکوشک نخبگانˈ یا ˈچهار طاقیˈ بنایی است تاثیرگذار و برخوردار از اسلوب معماری ایرانی که از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به مقر سازمان ملل در وین اهدا شده و همچون بنای تخت جمشید می درخشد.

هر روز بیش از شش هزار نفر از کارکنان سازمان های تخصصی در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در وین از کنار این یادمان گذر کرده و سالانه بیش از 50 هزار گردشگر از آن دیدن می کنند.

حدود دو سال پیش در مراسم باشکوهی با حضور مقامهای عالیرتبه سازمان ملل از این اثر منحصر به فرد در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در وین پرده برداری شد.

چهارطاقی در واقع هدیه ای فاخر به سازمان های بین المللی مستقر در وین است که نماد مشارکت مردمان ایران زمین در شکل گیری علم و دانش بشری به شمار می رود.

در زیر هر یک از طاق ها، یکی از مفاخر ایران زمین به چشم می خورد. ابوعلی سینا فیلسوف و پزشک، زکریای رازی پزشک، شیمیدان و کاشف الکل و اسید سولفوریک، ابوریحان بیرونی ریاضی دان و منجم و کاشف گردش زمین و عمر خیام شاعر و ریاضیدان.

ˈغیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوریˈ از بزرگترین فلاسفه، ریاضیدانان و شاعران مشرق زمین و از مفاخر ایران زمین است و امروز 28 اردیبهشت، روز بزرگداشت این شخصیت ایرانی است.

حکیم عمر خیام در قرن پنجم هجری قمری در نیشابور متولد شد و در دوران جوانی به دلیل هوش سرشار و حافظه قوی در فلسفه، نجوم و ریاضی پیشرفت فراوانی کرد و در طب نیز به مهارتهایی دست یافت و در ریاضیات،فلسفه،نجوم و شعر از بزرگان عصر خود بود.

کوشک نخبگان در قلب مقر اروپایی سازمان ملل در وین که تمبر یادمان آن نیز توسط سازمان ملل چاپ شده ، در حقیقت گویای آن است که حکیم عمر خیام به همراه سه دانشمند دیگر ایرانی ، یعنی ابوعلی سینا ، زکریای رازی و ابوریحان بیرونی ، در زیر چهار طاق ایران زمین پرورش یافته اند و از همانجا دانش خود را به چهار سوی عالم منتشر کرده اند.

علی اصغر سلطانیه سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر سازمان های بین المللی در وین که نقش مهمی برای قرار گرفتن نماد فرهنگ و تمدن ایران در مقر اروپایی سازمان ملل داشته ، معتقد است که این اثر فرهنگی ، پیام ملت فرهیخته ایران به جهان برای صلح و سعادت است.

معاون مدیرکل سازمان ملل در وین و رییس کمیته استفاده صلح جویانه از فضای ماورای جو هنگام پرده برداری از این اثر فاخر ایرانی تاکید کرد که چهار طاقی ارزشی بیش از یک اثر فرهنگی و تاریخی دارد.

پرفسور عثمان که یک محقق مالزیایی و یک ستاره شناس برجسته است افزود: ما در افلاک نمای مالزی بخش ویژه ای را به علوم اسلامی اختصاص داده ایم و دانشمندان ایرانی به ویژه این چهار دانشمند، جایگاه ویژه ای در آن دارند.

تنها پرفسور عثمان نیست که این نظر را درباره عظمت تاریخ و تمدن ایران دارد، سفرا و نمایندگان عالیرتبه کشورهای مختلف در مقر اروپایی سازمان ملل در وین نیز با او هم عقیده هستند.

نماینده یکی از کشورهای اروپایی در سازمان های بین المللی در وین که از سال 1990 تا سال 1993 به عنوان سفیر کشورش در ایران حضور داشته است نیز هنگام پرده برداری از کوشک نخبگان ضمن تجلیل از فرهنگ و تمدن ایران گفت: من به اصفهان و شیراز سفر کرده ام و تخت جمشید را از نزدیک دیده ام .

ˈگوکانˈ افزود: چهار طاقی ، بی درنگ فرد را به یاد بنای تاریخی تخت جمشید که یک میراث جهانی است ، می اندازد و مورد توجه همه علاقمندان فرهنگ و تاریخ است.

چهارطاقی مشهورترین عنصر معماری ایرانی است که از چهار طاق مدور قرار گرفته بر روی چهار ستون ایجاد شده است. در شرایط عادی یک فرد برای دیدن چنین بنایی باید هزاران کیلومتر سفر کند ولی اکنون این بنا در قلب اروپا، یعنی وین جای گرفته است و هر روزه علاوه بر سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف، دانش پژوهان و گردشگران از سراسر دنیای از این نماد فرهنگ و تمدن ایران بازدید می کنند.

نماینده دائم مصر در مقر سازمان های بین المللی در وین که ریاست جنبش عدم تعهد را بر عهده دارد نیز تاکید کرد که من از قرار گرفتن این اثر در وین احساس غرور می کنم.

وی خاطرنشان کرد: برای من که از مصر آمده ام، این اثر تاریخی مایه افتخار است.

نماینده دائم الجزایر در سازمان های بین المللی در وین نیز معتقد است که این اثر نشانگر مشارکت ارزنده ایرانیان در شکل گیری میراث جهانی از نظر علم و دانش، توسعه، پزشکی و نجوم می باشد.

همچنین نماینده دایم اتحادیه عرب در سازمان های بین المللی در وین با ابراز غرور از دیدن این اثر تصریح می کند که به عقیده او آنها بخشی از فرهنگ اسلامی هستند.

معاون مدیرکل سازمان توسعه صنعتی ملل متحد نیز با اشاره به اینکه یکی از دانشمندان قرار گرفته در این چهار طاقی، کاشف الکل و دیگری بوجود آورنده تقویم خورشیدی است گفت: ما در حال حاضر و در قرن 21 از دانش و خرد این دانشمندان ایرانی بهره می جوییم.

وی افزود: ما هر روز از کنار این اثر در مقر اروپایی سازمان ملل عبور می کنیم و این نماد نشان دهنده آن است که دانش و حکمت ورای مرزها است؛ نمادی که دفتر سازمان ملل در کنار رود دانوب را غنا بخشیده است.

اروپام.**1344**1740

انتهای پیام /*