مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی:

تولید گاز ازمیدان های تابناک و آغار افزایش می یابد

بوشهر- مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی گفت: برنامه ریزی لازم برای تولید پنج میلیون متر مکعب گاز از میدان های تابناک و آغار درسال جاری انجام شده است.

کد خبر: 80131121 | تاریخ خبر: 25/02/1391 - 12:16

به گزارش ایرنا، روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران روز دوشنبه به نقل از احمد سراجی افزود: براساس این برنامه ازهر یک از چاه های شماره 34 و 35 میدان تابناک یک میلیون مترمکعب گاز تولید می شود.

وی اضافه کرد: همچنین تولید 5/1 میلیون متر مکعب گاز ازهر یک از چاه های 13 و 15 میدان گازی آغار، تنها بخشی از برنامه های افزایش تولید گاز در این شرکت به منظور حفظ سقف تولید به میزان سال گذشته است.

سراجی یادآورشد: کارهای تعمیراتی شرکت زاگرس جنوبی از 22 فروردین ماه سال جاری آغاز شده و اکنون، خط 24 اینچ کنگان در دست تعمیر است.

وی ادامه داد: علاوه براین، کار جمع آوری تسهیلات سرچاهی چاه 18 کنگان به منظور استقرار دکل حفاری در دست اجراست.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی گفت: این شرکت درمنطقه گازی آغار و دالان مشغول تعمیر خط لوله مربوط به چاه های آغار یک و 10 است و کار تعمیر توربین های A و D ایستگاه تقویت فشار میدان گازی نار نیز در دست اقدام است.

سراجی افزود: مطالعات پروژه احداث ایستگاه تقویت فشار گاز میدان هما به پایان رسیده است و برنامه تعمیر خطوط لوله این شرکت نیز در تابستان طبق برنامه انجام خواهد شد.

میدان گازی تابناک در جنوب ایران در بخش شرقی تاقدیس عسلویه استان بوشهر قرار دارد، این میدان در سال 1963 کشف شد و لایه های دشتک، کنگان و دالان بالایی در این میدان حاوی هیدوکربور هستند.

میدان گازی کنگان در فاصله 160 کیلومتری جنوب شرقی بوشهر و در نزدیکی شهرکنگان واقع شده است و در زمره بزرگترین میادین گازی خاورمیانه است.

این میدان گازی در سال 1351 کشف و پس از آن 40 حلقه چاه در آن حفر شد که اکنون از 36 حلقه چاه این میدان بهره برداری صورت می گیرد.

میدان گازی نار در مجاورت میدان کنگان و در نزدیکی شهر جم در استان بوشهر قرار گرفته است، این میدان در سال 1353 کشف که در آن 28 حلقه چاه حفر شد که اکنون از 25 حلقه آن گاز برداشت می شود.

میدان های گازی آغاز، دالان و هما نیز در استان فارس واقع هستند. ک/1

539

انتهای پیام /*