مرکز موسیقی حوزه هنری آلبوم ˈ اورامان تا بادینانˈ را منتشر کرد

آلبوم موسیقایی ˈ اورامان تا بادینانˈ بر اساس موسیقی کردستان و سازهای کوبه ای به سرپرستی زکریا یوسفی توسط مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شد.

کد خبر: 80044556 | تاریخ خبر: 28/12/1390 - 9:17

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این آلبوم موسیقایی که ضبط آن در تهران و سلیمانیه عراق صورت گرفته قطعات اهورایی (قطعات هورامی) با آواز عثمان هورامی و محمدحسین کیمنه ای، چیروک ( مقام راست در منطقه گرمیان) با آواز شکر خیاط ، تارا ( قطعه ای برای کمانچه و کوبه ای )، هه رزالی ( ملودی منسوب به منطقه اردلان ) ، تیروژ ( ملودی منسوب به میردین در ترکیه )، حی امان ( براساس مقام لاووک گه نج خلیل ) با آواز عزیز شاهرخ، هوری لار ( براساس مقام هه ردی ) و شه مامه ( تصنیف کرمانجی ) با آواز زکریا یوسفی به علاقه مندان موسیقی عرضه شده است.

براساس این گزارش اردشیر کامکار نوازنده کمانچه ، ارسلان کامکار نوازنده عود و آلتو ، خلیل عبدالله نوازنده شمشال، فردین لاهور پور نوازنده نی ، صابر نظرگاهی نوازنده دیوان ، هومن مهدویان نوازنده سه تار ، محسن پور بخت نوازنده سنتور ، جلال رحیمی نوازنده ویولون و زکریا یوسفی نوازنده بندیر ، دف ، تمبک ، دهل ، کوزه ، دو طبله و ضربی های باس هنرمندانی هستند که درتولید این آلبوم که مدیریت آن برعهده رضا مهدوی بوده حضور داشتند .

در یادداشتی که به مناسبت اتنشار این آلبوم موسیقایی منتشر شده ، آمده است: اگر کسی بخواهد به موسیقی ناحیه ای کردستان مراجعه کند، لازم است ساعت ها موسیقی را تهیه کرده بشنود لذا اثر حاضر که به همت و ذوق سلیم هنرمند ارجمند جناب آقای زکریا یوسفی که خود از نوازندگان توانمند دف و دیگر سازهای کوبه ای است ، دستیابی به این امر را تا اندازه ای فراهم نموده است.

مجموعه پیش رو به نام ˈ اورامان تا بادینان ˈ داعیه دار آشنا کردن مخاطبان با موسیقی نواحی مختلف کردستان است و همانطور که از عنوانش پیداست نمونه های بکری از موسیقی کردستان را می نمایاند البته ممکن است در مرحله اول تدوین و عدم ارتباط درونی قطعات به گوش دقیقه یاب شنوندگان حساس و هنرمندان صاحب نظر غریب بیاید اما انتخاب موتیف های در خور تامل ˈ از لحاظ تنوع ریتم و جذابیت ملودیک ˈ این شوریدگی را جبران کرده است.

در ادامه این یاداشت امده است: گذشته از آن حضور پر رنگ اساتید نامی و صاحب سبکی چون استاد شکر خیاط ( مقام خوان برجسته )، استاد عثمان هورامی ( هورامی خوان قدرتمند ) و هنرمند شهیر کرد استاد عزیز شاهرخ و از دیگر سو هنرمندان بزرگ موسیقی معاصر موسیقی همچون برادران صاحب مقام کامکار و سایر هنرمندان عزیز جوان برغنای کار افزوده است.

بد نیست بدانیم اصالت و سابقه الحان هورامی به قدمت اسکان قوم ماد و حکومت ایشان برفلات ایران است که میراثی گرانبهاست و خوشبختانه تا امروز بنیان های اصلی آن دستخوش یغمای روزگار نگشته و لحنی اساطیری و باستانی دارد.

ویژگی دیگر این آلبوم الفت حالات مختلف موسیقی قوم کرد است از سوگ تا سور و از سماع صوفیانه تا حماسه های دلاور مردان و بهادر زنان آن دیار است و این از جنبه های خوب این اثر است در چنین حالتی امکان دسترسی آسان تر پژوهندگان و علاقه مندان موسیقی گوشه کنار ایران میسر است.

533

انتهای پیام /*