یک مسوول: پیش نویس چرخه استقرار بهره وری در سازمان ملی بهره وری ایران تدوین شد

یزد - ایرنا - رئیس سازمان ملی بهره وری ایران با بیان اینکه پیش نویس چرخه استقرار بهره وری در این سازمان تهیه شده گفت: 12 استان برای تدوین سند استانی این بخش اعلام آمادگی کرده اند.

به گزارش ایرنا، علی اکبر اولیا شنبه شب در نشست شورای معاونین سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد که با هدف بررسی وضعیت بهره وری استان و دستیابی به راهکارهای ارتقاء بهره وری تشکیل شد افزود: سازمان برنامه و بودجه کشور بخاطر کمبود منابع، بیش از پیش به مقوله بهره وری حساسیت نشان می دهد چون این رخداد، فرصت مناسبی برای ترویج برنامه های بهره وری در کشور و استانهاست.
وی با یادآوری مواد چهار و پنج قانون برنامه ششم توسعه درخصوص 'تأمین حداقل دو و هشت دهم درصد از رشد هشت درصدی اقتصاد از محل ارتقای بهره‌وری کل عوامل تولید' و 'تکلیف دستگاه های اجرایی به استقرار چرخه مدیریت بهره‌وری' اظهار امیدواری کرد تا مجموعه اقدامات در طول سال های برنامه پنجساله ششم توسعه به پیشبرد این احکام منجر شود.
رئیس سازمان ملی بهره وری با بیان اینکه عمق فرهنگ یزد با بهره وری گره خورده است، اضافه کرد: اجرایی کردن بهره وری در دستگاه های اجرایی نیازمند یک ادبیات مشترک است که تحقق آن با همت سازمان مدیریت و برنامه ریزی میسر است.
وی همچنین با یادآوری اینکه تامین یک سوم رشد اقتصادی کشور از محل بهره وری نیازمند ترویج این مقوله در بخش های غیردولتی است، تاکسی های اینترنتی را یکی از مصادیق این مهم توصیف کرد که شرکت های دانش بنیان با بکارگیری فناوری اطلاعات توانسته اند قیمت تمام شده خدمات را تا 50 درصد کاهش دهند.
رئیس سازمان بهره وری یکی دیگر از رویکردهای این سازمان را اجرایی نمودن طرح به اصطلاح 'بهره وری به شرط چاقو' عنوان کرد و از بکارگیری ظرفیت نخبگان برای ارائه مشاوره به دستگاه ها و بخش خصوصی خبر داد.
اولیاء همچنین درخصوص ارتقای بهره وری، شکل گیری ستاد هماهنگی و پایش بهره وری استان را پیشنهاد داد.

** بخش خصوصی، نیازمند ارتقای بهره وری
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد نیز در این جلسه، بکارگیری آموزش و تکنولوژی های نوین را در بخش خصوصی راهکاری برای ارتقای بهره وری و کاهش قیمت تمام شده کالا و خدمات عنوان کرد.
حمیدرضا نصیری زاده گفت: بخش خصوصی استان، نیازمند داشتن قدرت رقابت در قیمت برای باقیماندن در بازار و به دست آوردن بازارهای صادراتی است که تحقق این مهم نیازمند گسترش بهره وری است.
وی با اشاره به اینکه همگام با کشور، استان یزد یکی از کارگروه های ستاد اقتصاد مقاومتی را به موضوع بهره وری اختصاص داده است، گفت: ریاست این کارگروه در سال اول بر عهده شرکت آب منطقه ای و در سال دوم فعالیت به اتاق بازرگانی گذارده شد.
نصیری زاده، یکی از اقدامات پیش نیاز برای پیگیری امور مرتبط با بهره وری را تقسیم کار در سطوح ملی و استانی عنوان کرد و گفت: این سازمان از برگزاری دوره های آموزشی ویژه مدیران و کارکنان دستگاه ها استقبال می نماید.
وی همچنین بر بهره گیری از اطلاعات حساب های منطقه ای بمنظور سنجش و رصد بهره وری تاکید نمود.
در بخش دیگری از این جلسه اعضای شورای معاونین و سیدمحمد المدرسی از کارآفرینان و مدیران باسابقه استان به اظهارنظر پیرامون مقوله بهره وری پرداختند.
1968/ 6197 خبرنگار: محمود رحمانی**انتشار: محمدحسین فلاح

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال