جنگ اقتصادی علیه حزب الله در آمریکای جنوبی/مطالعات در دانشگاه تل آویو

بیروت – ایرنا - فصل جدیدی از جنگ سازمان یافته رسانه ای و قضائی علیه بنیه اقتصادی لبنانی های مقیم پاراگوئه شروع شده و مهمترین آن وارد کردن اتهام هائی به بازرگان لبنانی به بهانه وابسته بودن به حزب الله و بکارگیری موفقیت های اقتصادی خود به نفع مقاومت لبنان است.

به گزارش ایرنا، روزنامه لبنانی الاخبار نوشت: این جنگ جدید با هدایت آمریکا علیه پایگاه مردمی حزب الله از داخل لبنان شروع شده و تکانه های آن بنیه اقتصادی لبنانی های مهاجر و مقیم خارج را به ویژه در مناطقی که نفوذ تجاری دارند مانند مثلث مرزی بین برزیل، پاراگوئه و آرژانتین، هدف گرفته است.
بازرگانان لبنانی پیشتر هم در این منطقه به بهانه های سیاسی بازداشت شده بودند اما این بار بازرگانان و شرکت های تجاری فعال در بازار آزاد شهر سیداد دل استی پاراگوئه به بهانه فعالیت اقتصادی به نفع حزب الله تحت فشار قرار گرفته اند.
دراین چارچوب گزارش های امنیتی محلی که با هدایت و مدیریت «ایمانوئل اتولینای» استاد علوم سیاسی و عضو موسسه دفاعی دموکراتیک در واشنگتن تهیه شده به محور مباحثه های طولانی در کنگره آمریکا تبدیل شد.
گزارش اتولینای همان پایان نامه تحصیلات مقطع دکترای او در دانشگاه عبری تل آویو و سخنرانی او در مرکز آکسفورد برای زبان عبری و مطالعات یهودی می باشد که به برخی ادعاهای امنیتی در خصوص وجود یک شبکه اقتصادی مرتبط با حزب الله لبنان مستند است.
در این گزارش نام چند بازرگان لبنانی و خارجی بدون ذکر جزئیات و اثبات حقیقت فعالیت های آنها ذکر شده است.
براساس آنچه در پایگاه الکترونیکی کنگره آمریکا آمده است، « گزارش کارشناس سیاسی ایمانوئل اتولینای» نخستین تعرض به فعالیت های رسانه ای دو شبکه المیادین و المنار در آمریکای لاتین است و آنها در این گزارش مروج و مبلغ رسانه ای حزب الله خوانده شده اند.
در گزارش اتولینای به فعالیت های گسترده المیادین در خصوص تحولات آمریکای لاتین مانند راه اندازی شبکه خبری به زبان اسپانیائی استناد شده است.
در صفحه های پانزدهم و شانزدهم این گزارش سی و دو صفحه ای با اشاره به آنچه خطر اقدامات رسانه ای « علی فرحات» و « یاسین حجازی» خوانده شده، آمده است که این دو روزنامه نگار برای حزب الله کار و منافع آن را تبلیغ می کنند.
اتولینای در گزارش خود به فعالیت های عرب ها و لبنانی های مقیم خارجی به نفع مقاومت لبنان در شبکه های ارتباط اجتماعی اشاره و آنها را به دلیل انتشار تصاویری از شهدای مقاومت و «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله متهم کرده است.
همزمان با ارائه گزارش اتولینای ، برخی شبکه ها و روزنامه ها متولی یک حمله گسترده رسانه ای علیه حزب الله شده تا نسبت به افزایش حامیان حزب الله در آمریکای لاتین به ویژه مثلث مرزی هشدار بدهند.
روزنامه الاخبار به نقل از منابع خاص نوشت که این حمله در آینده نزدیک حدود یکصد شرکت را که اغلب تحت مدیریت بازرگانان لبنانی هستند، هدف می گیرد تا بر پایگاه مردمی حامی مقاومت لبنان فشار آورند و آنها را مجبور کنند از همبستگی و تایید مقاومت دست بردارند و یا دست کم محصور و محدود شوند.
الاخبار به نقل از منابع خود افزود: این حمله گسترده را برخی دستگاه های امنیتی که ارتباط های مستحکمی با سفارتخانه های خارجی و عربی دارند، هدایت می کنند.
این حمله بر ایجاد رعب و وحشت در منطقه از طریق درز برخی اطلاعات به رسانه های محلی متمرکز است تا به ایجاد شبکه ای جاسوسی درمیان لبنانی های مقیم به منظور خبرچینی از کسانی که حزب الله را تایید و با آن ابراز همبستگی می کنند، منجر شود.
الاخبار نوشت که سفارتخانه یک کشور عربی در این حمله نقش گسترده دارد و در این خصوص چندین جلسه با حضور عناصر سیاسی و امنیتی برگزار کرده است.
این روزنامه لبنانی به نقل ازمنابع خود نوشت: این حمله سازمان یافته دارای ابعاد سیاسی داخلی در پاراگوئه مطابق با انتظار های خارجی به ویژه آمریکائی است که تلاش می کند پایگاه مردمی حزب الله را در همه مناطق جهان هدف بگیرد.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال