کد خبر: 80024638 (ایرنا) | تاریخ خبر: 15/12/1390 | ساعت: 14:54|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

به مناسبت سال جهاد اقتصادی ،

دستاوردهای اقیانوس شناسی ایران در سال 1390

تهران - جمهوری اسلامی ایران درسال 90 ، سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان ˈجهاد اقتصادی ˈ نامگذاری شد ، دستاوردهای بزرگی را در عرصه دریایی کشور به دست آورد.

این درحالی است که فعالیت ها و تلاش های علمی ، آموزشی و تحقیقاتی پژوهشگران ایرانی در عرصه آبها تنها منحصر به دریاهای کشور نیست و این فعالیت ها اقیانوس های جهانی را نیز در برمی گیرد .

گشایش دو مرکز ˈ داده های اقیانوسی ˈ و ˈ پیش بینی و هشدارمخاطرات دریایی ، پذیرش دانشجو در مقطع دکترا ، افزایش ایستگاه های تحقیقاتی موسسه ملی اقیانوس شناسی و پیشنهاد طرح تاسیس پایگاه تحقیقاتی دائمی ایران در جنوبگان از جمله مهمترین فعالیت های موسسه ملی اقیانوس شناسی در سال 90 بوده است .

ˈوحید چگینی ˈ رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی در این مورد گفت: این موسسه به عنوان متولی تحقیقات و پژوهش در زمینه دریاها و اقیانوس ها اقدامات و فعالیت های متنوعی در سال 90 انجام داده است.

وی خاطرنشان کرد : تاسیس مرکز ملی داده های اقیانوسی و دریایی اواخر سال 89 در هیات امنای موسسه ملی اقیانوس شناسی مطرح شد و پس از تصویب این طرح ، مراحل مقدماتی راه اندازی این مرکز آغاز شد.

چگینی در مورد مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی اظهارداشت: این مرکز نه تنها نیاز تحقیقاتی موسسات ، نهادهای دریایی ، دانشگاه ها و دانشجویان را برطرف می کند بلکه برای مدیریت و پیش ‌بینی حوادث غیرمترقبه در حوزه‌های آبی و ستاد مدیریت بحران کشور کاربرد زیادی دارد.

وی ادامه داد: مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی مرکزی مهم برای ارایه خدمات در بخش دریایی به نهادها است از جمله خدمات این مرکز شبیه سازی امواج خلیج فارس ، دریای عمان و خزر ، مطالعات سونامی در مکران ، مطالعه جریان های شکافنده به خصوص در شمال کشور ، پهنه بندی مخاطرات دریایی ناشی از جریان های شکافنده در سواحل شمالی و جنوبی کشور ، مطالعه در زمینه پدیده کشند قرمز و توفان های حاره ای است .

چگینی افزود: موسسه ملی اقیانوس شناسی به کمک بانک دریایی که در این موسسه راه اندازی شده و با همکاری مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی آمادگی ارایه خدمات در زمینه های مرتبط را به نهادها و سازمان های دریایی کشور دارد.

رییس موسسه اقیانوس شناسی تاکید کرد: متاسفانه هنوز از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بودجه ای برای مرکز پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی اختصاص نیافته و تاکنون موسسه اقیانوس شناسی در حد توان خود هزینه کرده این در حالی است که این مرکز به 20 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

*** پذیرش دانشجو در مقطع دکترا

رییس موسسه اقیانوس شناسی افزود: همچنین امسال برای اولین بار پنج دانشجو در مقطع دکترا به روش پژوهش محور پذیرفته شدند . این دانشجویان از بهمن ماه امسال تحصیلاتشان را آغاز کردند . در این دوره 2 دانشجو در رشته فیزیک دریا، 2 دانشجو در رشته سازه‌‌های دریایی و یک دانشجو در رشته محیط زیست پذیرفته شدند .

چگینی افزود: همچنین موسسه ملی اقیانوس شناسی قصد دارد تعداد ایستگاه های تحقیقاتی و پژوهشی خود را از سه به هشت برساند که این ارتقا در دو مرحله انجام می شود ، در مرحله اول دو ایستگاه در گیلان و بندرعباس راه اندازی می شود .

وی ادامه داد: در مرحله بعدی ایستگاه های بندرعباس در شهر جاسک ، استان خوزستان در شهر آبادان ، هرمزگان و استان گلستان راه اندازی خواهند شد که این کار جزو برنامه های 10 سال آینده موسسه ملی اقیانوس شناسی است.

*** تهیه سند توسعه آموزش عالی کشور در حوزه علوم دریایی و اقیانوسی

چگینی گفت: همچنین برنامه های با عنوان ˈ برنامه راهبردی توسعه علوم و فنون دریایی ˈ با همکاری اتحادیه دانشگاهها و مراکز پژوهشی ساحلی ، دریایی و گروه علوم و فنون دریایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تهیه شده که در حال طی مراحل نهایی است.

وی افزود : همچنین موسسه ملی اقیانوس شناسی در حال حاضر سه پروژه کلان در خلیج فارس ، دریای عمان و خزر دارد که هدفش جمع آوری داده های مربوط به خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی ، زیست شناختی و زمین شناختی این سه حوزه آبی است .

چگینی اظهارداشت: این داده ها می توانند به عنوان منبع و مرجع خوبی در اختیار مراکز پژوهشی دریایی ، دانشگاه ها و دانشگاهیان قرار گیرد که در کنار این سه پروژه ، گشت ها و پایش های تحقیقاتی را نیز در ایستگاه های موسسه اقیانوس شناسی آغاز شده است .

*** ارایه پیشنهاد طرح تاسیس پایگاه تحقیقاتی دائمی ایران در جنوبگان

چگینی درادامه بر ایجاد مرکز ملی تحقیقاتی جنوبگان و پایگاه تحقیقاتی ایران در قطب جنوب تاکید کرد و گفت: طرح ایجاد این پایگاه به وزارت علوم ارایه شده است ، اکنون باید این طرح به شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری (عتف ) ارایه شود و بعد از موافقت اعضای این شورا ، این طرح برای تصویب به دولت فرستاده شود.

وی افزود : برای اینکه بتوانیم در جنوبگان حضور داشته باشیم نیازمند داشتن یک کشتی به طول 100 متر و مجهز به یخ شکن هستیم ولی پیش از این نیز می توانیم از یکی از پایگاه های تحقیقاتی کشورهای دوست استفاده کنیم و در منطقه حضور داشته باشیم .

وی گفت : در حال حاضر 48 کشور به معاهده جنوبگان پیوسته اند و در قطب جنوب پایگاه تحقیقاتی دارند. ایران برای داشتن کشتی و برپایی ایستگاه تحقیقاتی در قطب جنوب به 110 میلیارد تومان اعتبار اولیه نیاز دارد که بیشترین درصد این اعتبار برای ساخت کشتی مورد نیاز است.

رییس موسسه اقیانوسی شناسی در مورد روند پیشرفت ساخت کشتی تحقیقاتی اظهارداشت: این کشتی به طول 50 متر است و به 20 بخش تقسیم شده است و به طور همزمان ساخت هشت قسمت آن آغاز شده است . پیش بینی می شود اگر به همین روال پیش رود در زمان مقرر که پایان سال 91 است ، این کشتی به بهره برداری برسد .

*** محاسبه و برآورد انرژی تجدید پذیر دریای عمان و خلیج فارس

چگینی گفت : در حال حاضر طرح مطالعاتی نصب توربین های تولید انرژی به پایان رسیده و امکان تولید انرژی از بادهای دریای عمان نهایی شده است . در این طرح چند نقطه در چابهار برای نصب توربین های مخصوص تولید انرژی مشخص شده است .

وی اظهار داشت: در حال تهیه پیش نویس این طرح هستیم که تهیه و تدوین آن تا پایان امسال به اتمام می رسد و بعد از نهایی شدن ، این طرح برای دریافت بودجه به سازمان ها و نهادهای مختلف مانند سازمان انرژی های نو نهاد ریاست جمهوری و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ارایه می شود .

وی گفت: اجرای پایلوت این طرح حدود یک میلیارد تومان و اجرای کامل طرح به حدود 10 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

وی یادآور شد : استفاده از بادهای دریا برای تولید انرژی در دنیا علم جدیدی است و کشورهایی مانند نروژ، دانمارک و امریکا از این علم بهره مند هستند و کشورهای هلند و انگلیس نیز در حال تحقیقات برای نصب توربین های تولید انرژی از باد در دریاها هستند.

چگینی خاطرنشان کرد: مطالعات نشان می دهد که بادهای دریاها نسبت به باد در خشکی پتانسیل بیشتری برای تولید انرژی دارند و پیش بینی می شود انرژی تولید شده از این توربین ها انرژی مورد نیاز صنایع کوچک و مناطق ساحلی را تامین کند.

رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی گفت: در واقع تحقیقات برای نصب توربین های بادی برای تولید انرژی در راستای استفاده از سوخت پاک و دوستدار محیط زیست است که می توان از باد ، موج ، جریان آب و جزر و مد انرژی به دست آورد.

وی درباره مزایای معلق بودن این توربین ها در دریا گفت: معلق بودن این توربین ها این امکان را فراهم می کند که بعد از تست یک منطقه از نظر نیروی باد و تولید انرژی ، توربین ها به منطقه دیگری منتقل شوند و از این طریق می توانیم مزرعه توربین های بادی دریایی را طراحی کنیم.

چگینی افزود : تمام مراحل نصب و تولید انرژی از توربین به جز خرید توربین ، بومی است و توسط محققان و مهندسان ایرانی انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد : هم اکنون مطالعات اجرای این طرح در دریای عمان انجام شده است و امکان استفاده از این توربین ها برای تولید انرژی در خلیج فارس و دریای خزر نیز وجود دارد .

*** تهیه پیشنهاد طرح صنایع بزرگ اقیانوسی مکران

چگینی افزود: طرح صنایع بزرگ اقیانوسی چندی پیش به وزارت علوم ارسال شده است تا در شورای عتف مطرح و بعد از بررسی، نتیجه نهایی اعلام شود.

رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی تاکید کرد: با توجه به این که امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال جهاد اقتصادی نامگذاری شده و ایشان تاکید فراوان بر پیشرفت شهرهای جنوبی کشور و سواحل عمان دارند ، این طرح تعریف شده است.

چگینی افزود: با استفاده از عمق زیاد آب می توان با به کار گیری سیستمی خاص ، انرژی مورد نیاز صنایعی که امکان راه اندازی آنها در منطقه است ، تامین کرد . مطالعات اولیه ای که دراین منطقه صورت گرفته امکان اجرای این طرح را تایید می کند .

وی ادامه داد: رقمی حدود600 میلیون تومان اعتبار برای بخش مطالعاتی این طرح پیش بینی شده است که در صورت تامین اعتبار ˈ مطالعات نهایی آن آغاز می شود.

چگینی تاکید کرد : اجرای این طرح در آبادانی سواحل دریای عمان بسیار موثر خواهد بود و می تواند سواحل عمان را از نظر اقتصادی پررونق کند و رفاه و آسایش را برای مردم آن منطقه به همراه داشته باشد.

به گفته وی منطقه آزاد چابهار ، دانشگاه علوم دریایی چابهار ، شیلات چابهار و فرمانداری چابهار می توانند حامیان مالی و تحقیقاتی این طرح باشند.

علمی **9014** 1581

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
موضوع از شما گزارش از ما:
سخن شما با مسئولین:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال