لزوم توجه به بومی سازی تولید در شرایط تحریم

تهران- ایرنا- عضو بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان گفت: بومی سازی تولید اقدامی مناسب در شرایط تحریم است و با تحقق این مهم، صنایع پایین دستی نفت و پتروشیمی، صنایع فرآوری معادن و خدمات بستری مناسب برای ایجاد مشاغل جدید هستند.

کارآفرینی یکی از راهکارهای مهم برای توسعه اشتغال و موتور رشد اقتصادی است و بدون آن رشد بهره‌ وری و خلق مشاغل جدید بسیار دشوار است.
برپایه گزارش شاخص جهانی کارآفرینی، جمهوری اسلامی ایران در سال 2018 با ارتقای 13 پله ای در بین 137 کشور در رتبه 72 جهان در مقوله کارآفرینی قرار گرفت و در این دوره امتیاز آن 4.7 بهبود یافت.
همچنین ایران در بین 14 کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) جایگاه یازدهم را داراست.
در این زمینه، «ابراهیم جمیلی» عضو بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان به ایرنا گفت: اکنون شرایط سختی داریم و باید تدابیری ویژه بیاندیشیم؛ البته به این معنی نیست که همه راه ها بسته شده و هیچ امیدی نداشته باشیم.
وی افزود: شرایط دشوار کنونی، فرصتی برای توسعه اشتغال است؛ برای نمونه با وجود تحریم های ظالمانه، بهترین اقدام بومی سازی تولید و توسعه داخلی سازی است.
عضو بنیاد توسعه کارآفرینی اظهار داشت: با توجه به ممنوعیت ورود کالاهای مشابه داخلی و گران تمام شدن آنها، در صورت بومی سازی می توان به بازارهای خوبی دست یافت.
وی تاکید کرد: این مهم با رفع موانع و مشکلات میسر می شود، در این راستا دولت باید علاوه بر تامین سرمایه یا سرمایه در گردش، حاشیه های جانبی همچون اتخاذ تصمیمات آنی و نادرست یا سنگ اندازی ها در مسیر را کاهش داده و تدابیر ویژه ای برای آنها بیاندیشد.
جمیلی با تاکید براینکه شرایط سختی است اما نباید ناامید شد، گفت: اشتغال، اولویت کشور است و علاوه بر خلق مشاغل جدید باید اشتغال های موجود را حفظ کرد.
عضو بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان به سیل اخیر و خسارت 30 هزار میلیارد تومانی آن اشاره کرد و افزود: خرابی ها نیازمند بازسازی و در عین حال فرصتی برای ایجاد اشتغال است که با برنامه ریزی بهینه می توان از این تهدیدها به عنوان فرصت استفاده کرد.
جمیلی تاکید کرد: باید در حد توان شغل ایجاد کرد، زیرا با شرایط موجود خدمت به کشور با خلق شغل است و در این زمینه فقط نباید از دولت انتظار داشت.
توانمندسازی همه بخش های راهبردی، از بندهای اقتصاد مقاومتی است.بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال 1392 ابلاغ شد.
سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال 1396 نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» بود و رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال 1397 را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند.
امسال نیز سال «رونق تولید» نام دارد.
اقتصام*9132**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال