از منازعات ایران و آمریکا تا جنگ روانی غرب علیه ایران

تهران-ایرنا-راه اندازی جنگ روانی آمریکا و شایبه اقدام نظامی علیه ایران، رسانه های داخلی را بر آن داشت تا به تحلیل و بررسی جنجال تبلیغاتی غرب بپردازند و آینده منازعات میان ایران و آمریکا را مورد تحلیل قرار دهند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی عصر روز سه شنبه در دیدار سران قوا، مسؤولان و کارگزاران نظام، جمعی از مدیران ارشد دستگاه ‌های مختلف، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و عناصر فعال سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، تصریح کردند:گزینه‌ قطعی ملت ایران، مقاومت در مقابل آمریکاست و در این رویارویی، آمریکا وادار به عقب‌نشینی خواهد شد.رهبر انقلاب اسلامی با بیان اینکه این رویارویی، نظامی نیست؛ چون بنا نیست جنگی انجام بگیرد، افزودند: نه ما دنبال جنگ هستیم، نه آنها؛ که می دانند که به نفعشان نیست. این برخورد، برخورد اراده‌هاست و اراده‌ی ما قوی‌تر است؛ چون علاوه بر اراده‌ی خود، توکل به خدا را هم داریم.
تاکید رهبر انقلاب اسلامی بر مقاومت ملت ایران و عقب نشینی ناگزیر آمریکا در رویارویی با جمهوری اسلامی بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی داشته است و در تیتر نخست بسیاری از روزنامه های صبح امروز جای گرفت. برخی از روزنامه های اصلاح طلب با پرداختن به سخنان مهم رهبر انقلاب در جمع کارگزاران نظام، 'گزینه قطعی ملت ایران مقاومت است' و 'مذاکره سمّ است؛جنگ هم نمی شود' را برای عناوین این خبر برگزیدند و تیتر برخی از روزنامه های اصولگرا نیز به ' هیچ ایرانی باشعوری دنبال مذاکره نیست' و موضوع ' مقاومت ' اختصاص یافت.
رسانه های اصلاح طلب وضعیت منازعات میان ایران و امریکا را به مثابه آونگی تحلیل کردند و نوشتند: بعید به نظر می‌ رسد آمریکایی‌ها بتوانند دست به آتش بازی تازه‌ای در منطقه بزنند، چون ایران توان تدافعی بسیار بالایی دارد و آمریکایی‌ها از توان پاسخگویی تهران به خوبی مطلع هستند
رویکرد ایران در برابر یکجانبه گرایی واشنگتن؛ شایعه اعزام نظامیان آمریکایی به خاورمیانه؛ بازتاب تنهایی پمپئو در رسانه‌ها؛ میانجی گری عراق میان ایران و آمریکا؛ احتمال اخراج جان بولتون از کاخ سفید؛ کشورهای قربانی ترامپ از دیگر محورهای مورد توجه رسانه های اصلاح طلب است.
رسانه های اصولگرا نیز جنگ روانی غرب علیه ایران را تحلیل کرده و نوشتند: قدرت ایران برای آمریکا نگران کننده است با این وجود اقدامات آن‌ها در حد جنگ روانی بوده و ما نباید مرعوب این تهدید‌ها شویم.
ابزار بازدارنده ایران در قبال غرب؛ تحلیل سخنان اخیر رهبر انقلاب؛ توانمندی های نظامی ایران؛ شکست پروژه یک ‌ساله فشار حداکثری آمریکا؛ تاثیر تنش میان روابط آمریکا و چین بر روابط ایران و چین از دیگر محورهای رسانه های اصولگرا است.

رسانه های اصلاح طلب
.................................
** آینده منازعات ایران و آمریکا
حسین شیخ‌ الاسلام، مشاور اسبق وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با آرمان در پاسخ به این نظر که 'برخی از کارشناسان با توجه به افزایش تنش میان تهران-واشنگتن بر این نظرند که آمریکا به دنبال به ‌راه انداختن آتش بازی تازه در منطقه است' گفت: بعید به نظر می‌ رسد آمریکایی‌ها بتوانند دست به آتش بازی تازه‌ای در منطقه بزنند، چون ایران توان تدافعی بسیار بالایی دارد. آمریکایی‌ها از توان پاسخگویی تهران به خوبی مطلع هستند. بنابراین فقط لفاظی می‌کنند. همگان باید بدانند اگر آمریکایی‌ها به دنبال جنگ با ایران بودند ناو هواپیمابرشان را وارد منطقه نمی‌ کردند. چون ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن خیلی هدف در دسترس و بزرگی بوده و اصطلاحا سیبل است. اگر آمریکایی‌ها می‌خواستند جنگ به‌ راه اندازند ناوشان را می‌بایستی به بیرون از خلیج فارس می ‌بردند. پس انتقال ناو هواپیمابر در منطقه خلیج فارس به معنای آغاز جنگ از سوی آمریکایی‌ ها نیست. با توجه به توان دفاع موشکی بسیار بالای ایران و همچنین آسیب‌پذیر بودن ناوگان آمریکایی‌ها در خلیج فارس امکان آتش بازی از سوی آمریکایی‌ها بسیار ضعیف است.

هدایت‌ا... آقایی تحلیل گر روابط بین‌المللی در گفت و گو با آرمان در پاسخ به این پرسش که تنش با ایران در نهایت در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا به سود ترامپ خواهد بود یا به ضررش؟ گفت: هنوز 18ماه تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان باقی مانده و در طول این مدت اتفاقاتی رخ خواهد داد که ممکن است در سرنوشت دونالد ترامپ در انتخابات تعیین کننده باشد. هدف اصلی ترامپ در تحریم ایران این بود که ایران را تسلیم کند و دوباره به پای میز مذاکره بکشاند. ترامپ گمان می‌کرد می‌تواند با این اقدامات در ایران تغییر رفتار ایجاد کند و با مذاکره مجدد با ایران در محتوای برجام تغییر ایجاد کند. مواضع مسئولان جمهوری اسلامی نیز نشان می‌دهد که به هیچ عنوان حاضر نیستند شرایط ترامپ را بپذیرند. اگر ترامپ بتواند ایران را پای میز مذاکره بکشاند یک برگ برنده بزرگ انتخاباتی برای خود فراهم کرده و در مقابل اگر این اتفاق رخ ندهد شرایط به شکلی دیگری برای وی رقم خواهد خورد. به هر حال بسیاری از متحدان اروپایی آمریکا در این مدت ضررهای زیادی متحمل شده‌اند و در صورتی که ترامپ نتواند به اهداف خود دست پیدا کند فضای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا به ضرر ترامپ خواهد بود.

اعتماد در یادداشتی با عنوان ' آینده منازعه ایران و امریکا' نوشت: دولت ترامپ طی دو سال اخیر علاوه بر ترک توافق هسته‌ای از ابزارهای مختلفی نظیر بازگشت تحریم‌های یکجانبه امریکا و تشدید آنها در مورد صادرات نفت ایران (تلاش برای صفر کردن صادرات نفتی)، تهییج کشورهای منطقه علیه تهران، تلاش برای ایجاد ناتوی عربی و... برای فشار بر ج.ا.ایران استفاده کرده است....در مجموع، با توجه به سه الگوی حداکثرسازی تنش و نمایش قدرت و مذاکره، الگوی مذاکره تاکتیکی و الگوی متغیرهای ناخوانده ،می‌توان وضعیت منازعه میان ایران و امریکا را به مثابه آونگی تحلیل کرد که بین این سه حالت در رفت و آمد است اما باید در نظر داشت که هرچند الگوی اول و دوم به ترتیب در اختیار امریکا و ایران است و از ابزارهایی برای عمل در چارچوب آن برخوردارند اما الگوی سوم شاید از اختیار یکی یا هر دوی آنها خارج باشد و آنها را به سمت وضعیت‌های ناخواسته‌ سوق دهد .

به گزارش ایسنا، خبرگزاری العهد نیوز عراق در گزارشی به قلم 'محمود المفرجی الحسینی' تحت عنوان' آمریکا شرط بندی اش درباره ایران را باخت و اعلام کرد که جنگی رخ نمی‌دهد' نوشت: جهان امروز صبح چشمانش را باز کرد و دو اظهارنظر مهم را دید، اولی از زبان آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و دیگری از زبان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که هر دو تاکید می‌کنند 'هیچ جنگی رخ نخواهد داد'.در این گزارش آمده است: این دو اظهارنظر به بحث و جدل در رابطه با امکان وقوع جنگ در خاورمیانه میان آمریکا و ایران پایان داد و آمریکا علیرغم ارسال تجهیزات نظامی به خلیج (فارس) به منظور ایجاد فشار بر ایران اهداف خود را محقق نکرد زیرا ایران تسلیم این تهدیدات نشد .نویسنده در ادامه به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان عالی رتبه کشور پرداخت و نوشت: رهبر معظم ایران مذاکرات با آمریکا در این شرایط را به 'سمی کشنده' توصیف کرد و اعلام کرد که گزینه نهایی ملت ایران مقاومت است.در ادامه گزارش این رسانه عربی آمده است: پس از این اظهارات مهم از سوی ایران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ظاهر شد و سخنانی ایراد کرد که مفاد آنها عدم وقوع جنگ است...نویسنده می‌گوید: علاوه بر این دو اظهار نظر، اظهارنظر دیگری را نیز می‌توان به آنها الحاق کرد که به طور واضح نشان دهنده موضع آمریکا است و آن اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از مسکو است؛ پمپئو اعلام کرد که آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست.

**رویکرد ایران در برابر یکجانبه گرایی واشنگتن
هرمیداس باوند، کارشناس ارشد روابط بین‌الملل و استاد تمام روابط بین‌الملل در گفت و گو با روزنامه آرمان در پاسخ به این سوال که 'تهران در برابر یکجانبه‌گرایی واشنگتن دست به چه اقدامات احتمالی می‌تواند بزند؟' گفت: ایران باید کارت‌های مورد ادعای واشنگتن را از دستش بگیرد. همچنین تهران باید افکار عمومی جهانی را به نفع خودش بسیج کرده و هم زمینه را برای کشاندن مسأله به یک داوری حقوقی بین‌المللی فراهم نماید. تهران می‌بایست برخی از زندانیان را آزاد کرده تا بهانه‌های حقوق بشری واشنگتن را خنثی کند. زمانی که ایالات متحده اعلام می‌دارد ما به‌دنبال آن هستیم که صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم، توده مردم ایران از این مسأله متضرر می‌شوند. این اقدام یکجانبه ایالات متحده درست برخلاف حقوق بشر مورد ادعای واشنگتن، معیشت مردم ایران را هدف گرفته و با خطر جدی مواجه کرده است، لذا هدف اصلی واشنگتن آن است که جمهوری اسلامی را براساس آنچه که مدعی آن است به زانو درآورد و مطرح‌کردن مسائلی همچون حقوق بشر بهانه‌ای بیش نیست.

عصر ایران در یادداشتی نوشت: آمریکا با علم به اینکه نمی‌تواند به سمت جنگ نظامی با ایران برود بر کوس جنگ می‌کوبد اما هدف اصلی‌اش را در جنگ اقتصادی دنبال می‌کند.به جز عربستان و اسرائیل و یکی دو کشور عربی حوزه خلیج فارس، هیچ کشوری در جهان موافق حمله نظامی آمریکا به ایران نیست. آنها می‌دانند جنگ آمریکا و ایران یعنی یک بحران تمام عیار بین‌المللی به خاطر همین تلاش می‌کنند این بحران شکل نگیرد.آمریکا به خوبی نظر کشورهای اروپایی، روسیه و چین را در مورد جنگ با ایران می‌داند، به خاطر همین از درخت نظامی می‌خواهد میوه اقتصادی بچیند.آمریکا همه کشورهای جهان را تهدید کرده است که اگر با ایران معامله کنند هدف خشم او قرار خواهند شد....ایران باید در این بازی دیپلماسی حواسش به دوستان خود باشد. نباید دوباره در موضع انزوا قرار بگیرد و تبدیل به کشوری تنها در عرصه بین‌المللی شود.ایران حق دارد به کم‌کاری‌های اروپا و دیگر کشورها اعتراض کند و از آنها بخواهد به تعهدات خود در قبال برجام عمل کنند اما تصمیم‌های تهران نباید زمینه ساز تنهایی ایران در برابر آمریکا و روسای ماجراجویش شود.رابطه ایران و امریکا در وضعیتی است که هر حرکتِ نسنجیده می‌تواند هزینه‌های زیادی برای دو کشور داشته باشد به همین دلیل نقش دیپلماسی و گفت‌وگو بیش از هر زمان دیگری به چشم خواهد آمد.

آرمان در یادداشتی نوشت: اظهارات و مواضع تازه رئیس‌جمهوری آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران نیز افزودن برگ سیاه دیگری بر دفتر پر غلط سیاست خارجی آمریکا است. ملت صاحب تمدن و دلاور ایران در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود اثبات کرده است که تهاجم هیچ بیگانه‎ ای را برنمی‌ تابد و اجازه توفیق و سلطه قدرت‌های خارجی و نظامی را در صحنه ایران به احدی نمی‌ دهد. امروز نیز مردم ایران، به رغم همه دشواری‌ ها، سختی‌ ها و اختلاف سلایق موجود در عرصه سیاست و حتی برجام، در برابر تهاجم هر بیگانه‌ای و جسارت هر دولتی از جمله آمریکا صف‌های آهنین خود را مستحکم‌ تر از گذشته برپا خواهند کرد و اجازه عبور از سد استقلال و آزادی خویش را به احدی نخواهند داد. دل بستن به ایجاد شکاف و اختلاف و اعتراض در جامعه پرنشاط، پویا و متنوع ایران و سوءاستفاده از آن برای شرارت ‌طلبان خیال خامی بیش نخواهد بود. ملت بزرگوار ایران که همواره صلح و امنیت و عدالت را برای ملت‌ها به ویژه همسایگان خواسته است، در برابر بیگانگان جان خود را تیری می‌نهد که هریک کار صدها هزاران تیر را می‌کند. ملت رشید ایران اسلامی و عموم گروه‌های مرجع جامعه، متحد و یکصدا در دفاع از حریم استقلال و آزادی ملک و ملت ایستاده و اعلام می‌دارد که مواضع تازه رئیس‌جمهوری آمریکا که فشار حامیان رژیم صهیونیستی و دلارهای حاکمان مستبد عربستان و امارات در پشت آن نمایان است، تهدیدی علیه صلح و امنیت جهانی است و ضروری است همه ملت‌های حق‌طلب وآزاده جهان در برابر این آتش‎افروزی و بی‎خردی بایستند و اجازه ندهند این اندیشه ناصواب بر جهان غالب شود که زور و تهدید و ثروت حاکم اصلی بر دنیاست و اندیشه جنگ طلبانه را در دنیایی که بیش از هرچیز به صلح و دوستی و مدارا محتاج است، طرح کنند.

** شایعه اعزام نظامیان آمریکایی به خاورمیانه
روزنامه شرق نوشت: شایعاتی مبنی بر تصمیم پنتاگون مبنی بر اعزام نیرو به سمت خلیج فارس، به ‌سرعت در فضای رسانه‌ای باز‌نشر شد. روز دوشنبه روزنامه نیویورک ‌تایمز خبر داد که طرحی در کاخ سفید در دست بررسی است با این محتوا که اگر ایران به نیروهای آمریکایی حمله کند یا فعالیت هسته‌ای «به ‌سوی ساخت بمب اتم» را تسریع ببخشد، آمریکا 120 هزار نفر از نظامیان خود را راهی خاورمیانه می‌‌کند...مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، در برنامه‌ای به این ادعا پاسخ داد. مجری برنامه شبکه خبری سی‌ان‌ان پرسید: پنتاگون به شورای امنیت ملی طرحی ارائه داده است تا در صورت حمله ایران به منافع آمریکا در منطقه خلیج فارس، 120 هزار نیرو اعزام کند. واکنش شما به این مسئله چیست؟ سفیر ایران در سازمان ملل متحد پاسخ داد: این یک جنگ روانی است. به نفع ما نیست که بخواهیم در همسایگی خود درگیری ایجاد کنیم؛ چرا‌که هیچ کسی از این درگیری به‌ویژه برخی از آنهایی که در واشنگتن هستند و برخی در منطقه ما، سود نمی‌برند. او تأکید کرد: طرح اعزام نیروهای آمریکایی به منطقه خلیج فارس یک جنگ روانی است.

تارنمای عصرایران به نقل از یورونیوز نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌ شنبه 14 مه، گزارش روزنامه نیویورک تایمز درباره طرح اعزام 120 هزار سرباز به خاورمیانه درصورت حمله ایران به نیروهای این کشور یا نزدیک شدن تهران به ساخت سلاح هسته‌ای را تکذیب کرد. ترامپ در نشستی خبری در کاخ سفید اعلام کرد: «فکر می‌کنم این یک خبر جعلی است. اوکی؟ حالا، آیا من می‌توانم آن را انجام دهم؟ قطعا. اما برای آن برنامه‌ریزی نکرده‌ایم.»وی ابراز امیدواری کرد که نیازی نباشد برنامه‌ای در این رابطه داشته باشند اما در عین حال گفت: «اگر هم بخواهیم چنین کاری کنیم، خیلی بیشتر از این نیرو می‌فرستیم.»

** بازتاب تنهایی پمپئو در رسانه‌ها
اعتماد در یادداشتی با میان تیتر 'بازتاب تنهایی پمپئو در رسانه‌ها' نوشت: دونالد ترامپ در سیاست‌ هایش برای تشدید تنش با تهران تنهاست و بهترین مصداق برای این ادعا جلسه روز گذشته در بروکسل بود. کناره‌گیری امریکا از توافق هسته‌ای با ایران برخلاف آنچه واشنگتن تصور می‌کرد نه‌تنها منجر به انزوای تهران و جلب اجماع علیه این کشور در صحنه بین‌المللی نشد، بلکه امریکای ترامپ را به عنوان عضوی غیرقابل اعتماد در مذاکرات به جهان معرفی کرد و البته فرصت ترامپ برای جلب اجماع علیه ایران در سایر پروند‌ه‌های غیربرجامی مانند حقوق بشر، فعالیت‌های منطقه‌ای و آزمایش‌های موشکی را هم از کاخ ‌سفید گرفت. همین انزوا روز دوشنبه در بروکسل و زمانی که مایک پمپئو در جامه مهمان ناخوانده خود را به جلسه اروپایی‌ها درباره ایران رساند، نمود پیدا کرده و اتفاقا به چشم رسانه‌های غربی هم آمد. واشنگتن پست در این باره نوشت: مایک پمپئو، وزیر خارجه خود را به جلسات اروپایی‌ها در بروکسل تحمیل کرد تا شاید بتواند پرده‌ای از اتحاد فراآتلانتیکی علیه ایران و برنامه هسته‌ای این کشور را به نمایش بگذارد که موفق نشد. اروپایی‌ها بیمناک تنش نظامی میان ایران و امریکا هستند، لذا ترجیح می‌دهند فاصله خود را با چنین نمایشی حفظ کنند.

** میانجی گری عراق میان ایران و آمریکا
به گزارش ایسنا یک نماینده عراقی با اشاره به سفر قریب الوقوع وزیر خارجه کشورمان به بغداد گفت که عمار حکیم به نخست وزیر این کشور و امیر کویت پیشنهاد داده است تا میان تهران و واشنگتن میانجی گری کنند. 'حسن فدعم' نماینده جریان حکمت ملی عراق که ریاست آنرا عمار حکیم برعهده دارد در گفت وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: عمار حکیم، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی در پارلمان عراق ابتکار عملی در رابطه با تنش میان آمریکا و تهران ارائه داده و از دولت عراق خواسته تا اقداماتی عملی برای میانجیگری میان واشنگتن و تهران اتخاذ کند.وی افزود: در رابطه با پیشنهاد عمار حکیم اتفاق نظر سیاسی وجود دارد تا جایی که این ابتکار عمل به موضع رسمی عراق تبدیل شده است و عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق این پیشنهاد را با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیرش به بغداد مطرح کرد. این نماینده عراقی با اشاره به اینکه بغداد می‌تواند میان تهران و واشنگتن نقش میانجی‌گر ایفا کند افزود: عمار حکیم همچنین از امیر کویت خواسته که با توجه به روابط خوب این کشور با ایران و آمریکا از موقعیت خود استفاده کند و میان این دو کشور میانجیگری کند.

**احتمال اخراج جان بولتون از کاخ سفید
به گزارش ایلنا به نقل از «نشنال اینترست»، منابع آگاه خبر دادند که ترامپ خواهان اخراج جان بولتون است. بر اساس این خبر، افزایش تنش با ایران، یکی از دلایلی است که ترامپ را قانع کرده‌ است تا جان بولتون را اخراج کند. البته ترامپ تاکنون این موضوع را صریحا بیان نکرده است. حتی بارها از علاقه شخصی خود به بولتون صحبت کرده است.ترامپ اخیرا در مصاحبه‌ای در مورد بولتون گفت: بولتون مواضع شدید و جنگ‌طلبانه‌ای دارد و من مدام باید او را متعادل کنم. وی هم‌چنین در مورد علاقه خود به بولتون گفت: من جان بولتون را عمیقا دوست دارم.اما این اطمینان دادن‌های ترامپ شایعه اختلاف بین ترامپ و بولتون را از بین نبرده‌است و اکنون بین ترامپ و بولتون اختلاف وجود دارد و در واقع جان بولتون است که سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکا به ویژه در زمینه ایران را هدایت می‌کند.

**کشورهای قربانی ترامپ
روزنامه شرق در یادداشتی با عنوان 'صف بلند قربانیان ترامپ'، نوشت: استراتژی جهانی آمریکا در سه دهه گذشته بر این تعلق گرفته بود که مرکز فرماندهی سیاسی، نظامی و امنیتی خود را از خاورمیانه به خاور دور منتقل کند تا به مهار چین بپردازد؛ اما امروز آمریکای دونالد ترامپ سعی دارد با عقب‌زدن رقبایی مانند ایران خود را در صف اول صادرکنندگان نفت به خاور دور قرار دهد؛ یعنی رقابت را از سطح جهانی به سطح منطقه‌ای کشانده است. آمریکای ترامپ به جای رقابت در سطح یک ابرقدرت، درصدد یارگیری در خاورمیانه و جهان با کشورهای بدنام است تا در ایام فترت، متحدان او به شمار آیند؛ زیرا اروپایی‌ها متحدان قابل اعتماد چنین آمریکایی نیستند. به عبارت دیگر آمریکا به جای پیشروی، تصمیم گرفته قبل از اینکه دیر شود، با سرکوب رقبا، درصدد حفظ جایگاه خود برآمده که مرحله‌ای محافظه‌کارانه در سلسله‌مراتب مدیریت جهان است... اگر امروز ایران زیر ساطور آمریکاست، قدرت‌های بزرگ شکی نباید داشته باشند که نوبت آنها هم رسیده و در ساختار ترامپی هیچ جایگاهی برای آنها جز تضعیف بیشتر تعریف نشده است. تعجب‌آور است که این قدرت‌ها به‌ویژه روسیه و چین هنگامی که بر سر میز مذاکره با آمریکا می‌نشینند، به جای اتخاذ روشی برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و مهار آمریکای ترامپی، درصدد برمی‌آیند با کارت ایران صرفا بخشی از مشکلات خود را حل کنند.

رسانه های اصولگرا
............................
** جنگ روانی غرب علیه ایران
جهان نیوز نوشت: اعزام ناو آمریکایی آبراهام لینکلن به خلیج فارس در ابتدا با بیانه‌ای که «جان بولتون» مشاور جنگ طلب امنیت ملی آمریکا منتشر کرد مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. این موضوع اسباب یک جنگ روانی تمام عیار علیه کشورمان را بوجود آورد، جنگی که بی بی سی فارسی به عنوان پیشانی این جبهه دست به خبرپراکنی در آن زد. این موضوع سبب شد تا به نوعی در کشورمان مسئله جنگ با آمریکا مطرح شود اما جالب اینجاست که پیام‌ها و اخباری که درخصوص واکنش رسانه‌ها و برخی سیاستمداران آمریکایی درز پیدا کرد نشان می داد که بیشتر از اینکه ایرانیان نگران این خبرپراکنی مسموم باشند، خود آمریکایی‌ها بودند که اعلام کردند این آتشی است که جان بولتون جنگ طلب به پا کرده است و به هیچ وجه ماموریت ناو آمریکایی جنگی نیست. در همین زمینه برخی از رسانه‌ها‌ تاکید کردند که اعزام آبراهام لینکلن به خلیج فارس یک برنامه بلند مدت بوده و از یک ماه پیش این برنامه چیده شده است و اصلا ارتباطی به موضوع امروز ندارد. اما نکته جالب دیگر بازی برخی از رسانه‌های داخلی در پازل بی بی سی فارسی و جان بولتون است.

حمیدرضا قائم پناه، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در گفت وگو با خبرگزاری دانشجو با بیان اینکه شکست دشمن در همه عرصه‌های سیاسی و نظامی در مقابل جمهوری اسلامی موجب شده تا به تهدید روی بیاورند، افزود: دشمن از قدرت دفاعی ایران باخبر است؛ با این وجود تحرکات و اقدامات اخیر آن‌ها و حرف‌هایی که می‌زنند بیشتر جنبه روانی دارد. دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان گفت: واقعیت این است که جنگی در کار نیست و آمریکا نیز در جایگاهی نیست که جنگی را آغاز کند. در هر حال قدرت ایران برای آمریکا نگران کننده است. با این وجود اقدامات آن‌ها در حد جنگ روانی بوده و ما نباید مرعوب این تهدید‌ها شویم.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیته هسته‌ای مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به حضور ناو آمریکا در خلیج فارس گفت: این اقدامات صرفاً گرد و خاک‌های سیاسی و تهدیدات آمریکا برای اخذ امتیاز است وقطعاً آمریکایی‌ها دست به این اقدام نمی‌زنند. وی با اشاره به حضور ناو آمریکایی در خلیج فارس، گفت: قطعاً آمریکا چنین ریسکی نمی‌کند که با ایران وارد جنگ نظامی شود چرا که ما بازدارندگی خود را بالا برده ایم و فرمول سود و هزینه را به ضرر آمریکا تغییر داده ایم. وی تأکید کرد: قطعاً اگر آمریکا علیه ایران حمله نظامی کند، این اقدام بی پاسخ نمی‌ماند و بیش از آنکه به ایران ضربه بزنند، از طرف ما ضربه خواهند خورد... وی خاطرنشان کرد: با توجه به هزینه‌ای که برای شروع جنگ برای دشمن درست کرده ایم، قطعاً آنان هم دست به این کار نخواهند زد و این اقدامات صرفاً گرد و خاک سیاسی و تهدیداتی برای گرفتن امتیاز است و همه اطمینان داشته باشند که جنگ نظامی میان ایران و آمریکا رخ نخواهد داد.


روزنامه جوان نوشت: به گزارش نیویورک‌تایمز در دولت ترامپ اختلاف‌نظر عمیقی درباره چگونگی واکنش به ایران در صورت افزایش تنش‌ها وجود دارد. شاناهان این برنامه عملی را در دیدار با دستیاران رئیس‌جمهور امریکا در امور امنیت ملی در روز 9 ماه مه معرفی کرد. برنامه جدید تحت فشار «شاهین‌ها» به ریاست جان بولتون مشاور دونالد ترامپ تهیه شده است. اما ساعاتی بعد ترامپ با جعلی خواندن این خبر گفت: خبر جعلی است ولی آیا من می‌توانم چنین‌کاری انجام دهم؟ حتماً، ولی در حال حاضر برای این کار برنامه‌ریزی نکرده‌ایم. امیدوارم مجبور نباشیم برنامه‌ریزی کنیم، اما اگر این کار را انجام دهیم، خیلی بیشتر از این‌ها نیرو می‌فرستیم.

روزنامه وطن امروز هم نوشت: لاف جدید بولتون درباره اعزام نظامیان بیشتر به غرب آسیا هم مانند دیگر نقشه‌‌های او جدی گرفته نشد.... ماجراهای بولتون و اقدامات او علیه ایران به گونه‌ای شده است که تقریبا در محافل تخصصی سیاسی، یک فاصله معنادار میان رفتار بولتون و تصمیم نهایی هیات حاکمه آمریکا و بویژه کاخ سفید قائل می‌شوند. بویژه اینکه در دولت ترامپ، همواره نسبت به تندروی‌‌های بولتون هشدارهایی داده شده است. هشدارهایی که نشان می‌دهد در کاخ سفید نیز حالا دیگر همه بولتون را می‌شناسند و او را آقای بلوف می‌خوانند.

** ابزار بازدارنده ایران در قبال غرب
محمد جمشیدی، عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت و گو با فرهیختگان در پاسخ به این پرسش که آیا گزینه جنگ برای طرف مقابل جدی است؟ گفت: آمریکا به لحاظ راهبردی درگیر شدن در یک جنگ در خاورمیانه را خطا می‌بیند و برای همین است که به شرکا و متحدان منطقه‌ای وابسته شده و نیازمند حمایت آنهاست. وی گزینه جنگ را که برخی در داخل از آن سخن می‌گویند، یک گزینه تبلیغاتی و آدرس غلط دانست و ادامه داد: اگر شما قدری مطالعات راهبردی داشته و نبض واشنگتن را داشته باشید، خواهید دید که آمریکایی‌ها قطعا به دنبال درگیر کردن خود در خاورمیانه نیستند، چراکه امروز مساله آنها این است که چطور هزینه‌های خود را در خاورمیانه کمتر کنند . وی افزود: «درواقع مساله این است که اگر بخواهد اتفاقی رخ دهد، ایران می‌تواند این جنگ را به‌لحاظ زمانی و دامنه گسترش دهد. این مهم‌ترین ابزار بازدارنده است. مهم‌ترین ابزار بازدارنده ایران، توانایی در گسترش نامتقارن جنگ است. اتفاقا جنگ و اقدام نظامی مزیت مکفی جمهوری اسلامی است.

جوان در یادداشتی با عنوان 'اقتدار، تنها نسخه برای عقب‌نشینی دشمن' نوشت: مطالعه رخداد‌ها و حوادث در طول تاریخ، نشان دهنده آن است که کشور‌هایی که با قدرت در عرصه بین‌الملل رفتار کرده‌اند، همواره موفق بوده و توانسته‌اند نفوذ خود را حفظ کنند. ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست و رفتار‌های مقتدرانه ایران در عرصه بین‌الملل همواره باعث عزت، اعتبار و ارتقای جایگاه ایران شده است. از همین منظر است که امریکایی‌ها همواره تلاش داشته‌اند با طراحی یک سناریوی نخ‌نما، ایران را از جایگاه خود در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی دور کنند.

**تحلیل سخنان اخیر رهبر انقلاب
روزنامه رسالت در یادداشتی نوشت: سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب منشور مقاومت خردمندانه است. این سخنان باید مکرر، با روایت‌ها و در قالب‌های گوناگون، برای اقشار و گروه های مختلف، بازتعریف شود.مخاطب اول سخنان دیروز، مسئولان کشورند، چه این‌که این سخنان هم در جمع کارگزاران نظام مطرح شد. تأکید اصلی مقام معظم رهبری، با تحلیل دقیق فضای موجود بر آن بود که اساسا جنگی در کار نیست و دشمن برای حمله نظامی نه عزم دارد و نه توانی. اما تلاش دشمن بر این است که با ایجاد سر و صدا و با هوچی‌‌گری و دمیدن بر شیپور جنگ، برخی از مسئولان کشور را به ترس بیندازد و کاری کند که آن‌ها، دچار خطای محاسباتی شوند و آتش جنگ را واقعا نزدیک احساس کنند؛ در نتیجه با دستان خود، خویشتن را مهار کنند و از پافشاری بر نقاط قوت کشور یعنی عمق راهبردی در منطقه و یا توان دفاعی و موشکی کوتاه بیایند....مخاطب دوم سخنان رهبری مردمند. اما نکته دیگر دیدار روز گذشته رهبر معظم انقلاب با کارگزاران نظام، القای آرامش بود. «جنگ نمی‌شود و مذاکره نمی‌کنیم» ترجیع‌بند سخنان ایشان در یک‌سال گذشته بوده که دیروز با قطعیت تکرار شد...اما مخاطب سوم سخنان دیروز رهبری، خارج از ایران است. مستکبرین و در رأس آن ها آمریکا، دو سال است تمام تلاششان را برای ترساندن ملت و مسئولان ایران اسلامی کرده اند و هیچ چیز آن ها را به این اندازه خشمگین نمی کند که ببینند هیچ عاقلی در ایران، آن ها را جدی نمی گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، سیدمحمدعلی ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز در کانال شخصی خود با اشاره به حضورش در دیدار دیشب رهبر انقلاب با کارگزاران نظام اظهار داشت: دیدار رمضانی رهبری معظم با مسئولان نظام و دست اندرکاران حکومت، امسال در شرایط پر هیاهو و در اوج رجز خوانی آمریکا و توجه همه دنیا به ایران بسیار مهم بود. اعلام تصمیمات نظام در مورد مسایل اقتصادی به خصوص بخش پایانی آن که در مورد آمریکا وعدم مذاکره و نبود جنگ اعلام نظر کردند در این وضعِ سخت می‌تواند در داخل و خارج تکلیف همه را روشن کند و از سردرگمی و بلا تکلیفی و انتظار وترس بیرون آورد.

**توانمندی های نظامی ایران
کیهان در مطلبی به نقل از نشریه آمریکایی نشنال اینترست نوشت: ایران قدرت نظامی مرگبار و قدرتمندی دارد و می‌تواند ضربات جدی بر آمریکا وارد کند.نشنال اینترست در تحلیلی خاطرنشان کرد: واشنگتن و تهران در مسابقه ژئوپولیتیک درازمدتی در خاورمیانه به سر می‌برند و یک بن‌بست در این مسابقه ایجاد شده است.آمریکا رقابت مشابهی را نیز با چین سال‌ها برای نفوذ در مناطق آسیا، هند و اقیانوس آرام داشته است. ایران کشوری است که همانند چین احساس می‌کند که تاریخ نباید در دست غربی‌ها باشد. تهران درصدد ایجاد یک امپراتوری در سرتاسر خاورمیانه نبوده است. اما بر روی گسترش منافع و نفوذ خود در منطقه تمرکز کرده است؛ همانند هر قدرت رو به رشد دیگری که چنین سیاستی را دنبال می‌کند.

به گزارش کیهان نشریه آمریکایی فارین‌پالیسی نیز نوشت: ایران، سلاح‌های نظامی قدرتمند و بازدارنده‌ای در مقابل آمریکا دارد. تقریباً یک‌سوم نفت خام جهان معادل 18 میلیون بشکه هر روز از این تنگه که پهنایش 21 مایل است عبور می‌کند. همچنین 30 درصد کشتی‌های حامل گاز طبیعی از این مسیر برای تردد استفاده می‌کنند. پهنای مورد استفاده تنگه از این هم کمتر است چرا که آب‌های عمیق مورد استفاده نفتکش‌ها تنها دومایل پهنا دارند. ایران با حضور در خطوط ساحلی شمالی و تعدادی از جزایر مستقر در این منطقه، بر عبور و مرور از آن سلطه دارد.این حضور به نیروهای مسلح ایران و سپاه پاسداران امکان می‌دهد که یکی از حساس‌ترین گذرگاه‌های اقتصادی جهان را تهدید کنند و خسارت اقتصادی سنگینی به رقبا تحمیل کنند.

**شکست پروژه یک‌ساله فشار حداکثری آمریکا
روزنامه رسالت در یادداشتی نوشت: اگر قصد واکاوی نیت اصلی ترامپ از پیگیری فشار حداکثری را داشته باشیم بدون شک به این نکته پی خواهیم برد که تیم آمریکایی-صهیونیستی حاکم بر کاخ سفید قصد دارند تا ﺑﺎ اﻋﻤﺎل ﻓﺸﺎر شدید اﻗﺘﺼﺎدی به مردم ایران ﺟﺮﻗﻪ لازم را ﺑﺮای اجرای پروژه ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻧﻈﺎم یا “Regime Change” در ﮐﺸﻮرمان اﯾﺠﺎد ﮐﻨﺪ، هر چند که تجربیات چهار دهه گذشته اثبات می کند که این راهبرد آمریکایی سرانجام به نتیجه نخواهد رسید،زیرا هر چند هدف تیم ترامپ ﮐﺎﻫﺶ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻮﺟﻪ ﺻﺎدرات ﻧﻔﺘﯽ کشورمان است اﻣﺎ بنا بر داده ها و واقعیت های آماری این ﭘﯿﺮوزی ﭘﻮﺷﺎﻟﯽ هزینه های سنگینی را به مجریان و حامیان آن تحمیل خواهد کرد، زیرا جهان، چه آمریکا بخواهد و چه نخواهد تشنه منابع انرژی ارزان قیمت است لذا خریداران نفت ایران از جمله چین و ترکیه احتمالا بدلیل مخالفت با سیاست‌های اقتصادی یکجانبه آمریکا به هر شکل ممکن خرید خود را از طرق ممکن از جمله بهره گیری از شرکت های کوچک نفتی ادامه خواهند داد که این مسئله در نهایت منجر به شکست پروژه فشار حداکثری آمریکا می شود که البته یکی از مهم‌ترین تبعات آن بر آمریکا نمایش چهره ای شکست خورده از یک امپراتوری رو به افول در مقابل افکار‌عمومی جهان است، زیرا دنیا شاهد است که ایالات متحده با بهره گیری از تمام ظرفیت های سیاسی و اقتصادی خود نیز نتوانسته بر یک رقیب منطقه ای در قلب غرب‌آسیا مقابله کند!
از سوی دیگر باید توجه داشت که بزرگ‌ترین بازندگان کمپین فشار حداکثری آمریکا میراث داران آینده کاخ سفید هستند زیرا با توجه به سیاست های بی‌خردانه ترامپ در حوزه سیاسی و اقتصادی، کم‌کم دنیا و خاصه اروپا تصمیم به بازکردن پیوندها و جدا کردن راه خود از آمریکا گرفته است که میراث آن برای رهبران آینده آمریکا چیزی جز افول نخواهد بود!

** تاثیر تنش میان روابط آمریکا و چین بر روابط ایران و چین
صباح زنگنه، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت و گو با روزنامه رسالت در پاسخ به این پرسش که تنش میان روابط آمریکا و چین تا چه اندازه در روابط ایران و چین تاثیرگذار خواهد بود؟ اظهار داشت: چین در محاسبات خود در بخش‌های اصلی اقتصادی فعلا نمی‌تواند به یک مبارزه رودررو و جدی با آمریکا وارد شود اما راه‌های گریز از این محدودیت‌ها را می‌شناسد و می‌تواند آنها را به کار گیرد. او در پاسخ به این سوال که ایران باید مقابل این رفتار آمریکا چه واکنشی از خود نشان دهد، گفت: در ابتدا ایران باید دو برنامه زمان‌بندی‌شده داشته باشد. نخست برنامه زمان‌بندی شده برای فاصله‌های کوتاه یا یک ساله و دیگری برنامه زمان‌بندی شده (میان‌مدت و بلند‌مدت). ایران پیگیر ایجاد نظام اقتصادی محکم باشد.زنگنه افزود: آمریکا این رفتار خصمانه با ایران را حدود 40 سال داشته و دارد، بنابرین ایران باید برای پیاده‌سازی یک نظام اقتصادی محکم برابر آسیب‌های خارجی بیندیشد؛ ایران باید به دنبال یافتن پایه‌های اصلی این موضوع باشد تا اقتصاد یا تولید ویژه‌ای را دارا باشد که جهان اقتصادی به آن نیازمند باشد.
**گروه نشریات خبری
پژوهشم**1181**1025

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال