حضور دیپلمات‌های خارجی در جشنواره خوراک ملل تهران

تهران- ایرنا- مدیر کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از حضور دیپلمات‌های و دانشجویان خارجی در جشنواره خوراک ملل در تهران خبر داد.

محمد علی کیانی در نشست هم اندیشی مسئولان برگزاری نخستین جشنواره خوراک ملل در سازمان فرهنگی اکو گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان حامی معنوی و تسهیل گر حضور نمایندگانی از دیگر کشور ها در این جشنواره مشارکت دارد.
وی با بیان اینکه فرهنگ پل ارتباطی بین سیاست و اقتصاد است، افزود: غذا یکی از شاخه های فرهنگ است که می تواند سبب نزدیکی جوامع به یکدیگر شود.
کیانی افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از رایزن های فرهنگی سفارت ها در تهران، دعوت کرده و آنها نیز اظهار علاقه کردند.
وی اضافه کرد: برخی از این سفارتخانه ها برای غرفه گرفتن و معرفی خوراک و غذای کشور خود اظهار علاقه کردند و برخی بنیادهای غیر دولتی خارجی علاقمند شرکت در نخستین دوره خوراک ملل در تهران هستند.
کیانی از حضور 10 هزار دانشجوی خارجی در ایران خبر داد و افزود: این افراد نیز علاقمند به گرفتن غرفه غذا و شرکت در این جشنواره هستند.
رئیس نخستین جشنواره خوراک ملل از آغاز فعالیت کارگروه بین الملل این جشنواره خبر داد و افزود: علاقمندی زیادی از کشورهای خارجی برای حضور و شرکت در این جشنواره وجود دارد.
جلال ذکایی با اشاره به رونمایی از ثبت ملی سه غذای ایرانی در این جشنواره افزود: در این جشنواره سه غذای ایرانی ثبت ملی می شوند.
وی با اشاره به اینکه طعم چگونگی تهیه و مصرف غذا در کنار فرهنگ ملت ها شکل می‌گیرد، گفت: این ویژگی ها ما را به فرهنگ دیگر ملل نزدیک می کند به این ترتیب تجربه چشیدن غذا با فرایند حضور و درک آن همراه می شود.
رئیس نخستین جشنواره خوراک ملل گفت: غذا یک زبان مشترک و مهمتر یک حق جهانی است که مانند هر زبان دیگری برای ارتباط اشتراک در احساسات و عواطف و هیجان به کار گرفته می شود.
ذکایی افزود: خوراک موجب پیوند صمیمی میان تاریخ و فرهنگ مردم جامعه میزبان با دیگر جوامع و گردشگران و بازتاب دهنده فرهنگ یک کشور یا ملت در نظر گرفته می‌شود.
وی افزود: بنابراین غذا یکی از محصولات ایده آل برای ارائه به عنوان یک جاذبه در مقصد گردشگری ظرفیت‌های بسیاری دارد.
نخستین جشنواره خوراک ملل 20 تا 25 مرداد سال جاری در مرکز نمایشگاهی برج میلاد برگزار می‌شود. وزارت خارجه، وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی، سازمان ارتباطات اسلامی، سازمان اکو، شهرداری تهران و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از حامیان برگزاری این جشنواره هستند.
فراهنگ**3377**9157

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال