ماندن یا خروج از برجام در گروی اقدام های اروپا

تهران-ایرنا- با اشاره به اقدامات تقابلی ایران در برابر بدعهدی طرف‌های برجام، برخی از مقام های کشورمان اقداماتی را برای ادامه ی ماندن در برجام انجام داده اند.

به گزارش گروه نشریات خبری، در خصوص خروج از برجام 'بهروزکمالوندی' سخنگوی سازمان انرژی اتمی معتقد است که اگر موضوع هسته ای ایران به شورای امنیت برود، برجام باقی نمی‌ماند و هر گونه اقدامی از سوی ایران محتمل است.
از طرف دیگر 'سیدکمال خرازی' رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، نجات برجام را به تلاش اروپا طی دو ماه آینده (طبق ضرب الاجل اعلام شده) برای جبران تعلل گذشته خود در اجرای تعهداتش ضروری می داند.
بررسی امروز 25 اردیبهشت ماه روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای داخلی نشان می دهد که رسانه های هردو طیف سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا سخنان بهروز کمالوندی و اظهارات کمال خرازی در خصوص برجام را بازتاب داده اند.
رسانه های نزدیک به طیف اصلاح طلب علاوه بر آن، به محورهایی چون 'هدف ظریف از سفر به هند'؛ ' نیاز کشور به همدلی و اتحاد'؛ 'بازگشت احتمالی آمریکا به برجام'؛ 'انتقاد به جان کری به خاطر ارتباط با مقامات ایرانی'؛ 'نشست بروکسل'، 'پاس کاری برجامی اروپا' و 'آغاز توقف برخی تعهدات برجامی ایران' پرداخته اند.
رسانه های منتسب به جریان اصولگرا نیز خبر 'آغاز توقف برخی تعهدات برجامی ایران' را منتشر کردند. علاوه بر آن درباره 'تکذیب ادعای رویترز درباره ماندن در برجام از سوی ایران با شرط فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت '؛ ' سیاسی بودن عدم خرید نفت ایران توسط اروپا'؛ ' شرایط ماندن ایران در برجام' و 'بی نتیجه بودن اعمال فشار آمریکا بر ایران' مطالبی را منتشر کردند.

رسانه های اصلاح طلب
................................
** موضوع هسته ای ایران به شورای امنیت برود برجام باقی نمی‌ماند
به گزارش روزنامه ایران، 'بهروزکمالوندی'سخنگوی سازمان انرژی اتمی درگفت‌وگو با شبکه پرس‌ تی‌وی با تشریح اقدامات تقابلی ایران در برابر بدعهدی طرف‌های برجام افزود: ایران حداقل یک سال صبرکرد تا ببیند که کشورهای اروپایی چه واکنشی را در قبال خروج آمریکا از برجام در دستورکار قرار می‌دهند.آن‌ها در این مدت، وعده‌های زیادی دادند اما در عمل و درخصوص مواردی همچون سازوکار مالی SPV و یا اینستکس عزم جدی از طرف اروپایی‌ها مشاهده نشد. آنچه که ما به دنبال آن هستیم، چیزی جز برداشته شدن تحریم‌ها نیست و متأسفانه در طی این مدت، اقدامی جدی از سوی غربی‌ها در این زمینه صورت نپذیرفت.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که اگر اتحادیه اروپا موضوع هسته‌ای ایران را به شورای امنیت ببرد، برجام از بین خواهد رفت و هر واکنشی از سوی تهران محتمل است از جمله خروج از این توافق.

روزنامه آرمان نوشت: سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اگر اروپا موضوع هسته‌ای را به شورای امنیت ببرد، برجام از بین خواهد رفت، گفت: چنانچه اروپایی‌ها برای حفظ برجام کاری نکنند به غنی‌سازی اورانیوم پیش ازتوافق بازمی‌گردیم. بهروزکمالوندی درباره اظهارات حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان مبنی بر کاهش تعهدات برجامی ایران اظهار داشت: ما طی یک بازه زمانی 60روزه، برخی از تعهدات خود در برجام را به حالت تعلیق درمی‌آوریم و این فرصت را به کشورهای اروپایی می‌دهیم تا به تعهدات خود برگردند. در واقع، از این طریق سعی داریم تا علاوه بر رفع تحریم‌ها، به ثمرات برجام که تاکنون محقق نشده است، دست یابیم.

**نجات برجام درگروی جبران کم کاری از سوی اروپا
به گزارش ایسنا، دکتر'سیدکمال خرازی' رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در سفر به فرانسه و دیدار با 'ژان پیر رافارن' نخست وزیر اسبق این کشور و رئیس مجمع رهبران برای صلح با اشاره به تحولات برجام و تصمیم اخیر ایران در قبال این توافق اظهار داشت: نجات برجام بستگی به تلاش اروپا طی دو ماه آینده برای جبران تعلل گذشته خود در اجرای تعهداتش دارد. تسلیم اروپا در برابر فشارهای آمریکا تبعات ناگواری برای اروپا در پی خواهد داشت.

**هدف ظریف از سفر به هند
ایران نوشت: ایران بعد از بازگشت تحریم‌های هسته ای آمریکا می‌کوشد برای فرار از دام تحریم‌ها با ایجاد کانال‌های اقتصادی و شراکت با کشورهایی چون روسیه، چین و هند به روند تحمیل شده از سوی دولتمردان آمریکا پاسخ موثر بدهد.... وزیر خارجه ایران با هدف تقویت چنین همکاری‌هایی راهی هند شد و با مسئولان مختلف این کشور به گفت وگو نشست. ظریف پس از دیدار همتای هندی درباره موضوع این دیدار گفت: «در این جلسه بحث اهمیت اجرای برجام و اینکه ایران باید از منافع برجام بهره‌مند شود و اقدامات لازم در این راستا صورت بگیرد، توسط وزیر خارجه هند تأکید شد و ما هم تأکید کردیم که جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام اقدامات اخیر را انجام داده است.

**نیاز کشور به همدلی و اتحاد
روزنامه آرمان در یادداشتی با عنوان 'برگ سیاه دیگر آمریکا؛ ما ایستاده‌ایم' می نویسد: در این هنگام که کشور نیازمند همدلی و اتحاد و پرهیز از هرگونه تنش است، اظهارات و اقدامات برخی از دلواپسان درخصوص مقصر شناختن نیروهای داخلی در امر ورود و خروج ایران از برجام، نمی‌تواند در راستای تحکیم وحدت ملی و تقویت اقتدار ملی تلقی گردد، بلکه موجب دلسردی مردمی می‌شود که به خوبی به کفایت و دلسوزی این افراد و عمق قلدری و زورگویی سران مستبد فعلی آمریکا آشنایی داشته و آنان را خدمتگزاران صدیقی برای خود و ایران می‌دانند. تاکید می‌کنم، اکنون گاه آن فرارسیده است که حکومت به جای نفت به مردم تکیه زند و از ذخایر دانش، آگاهی و تجربه آنان بهره‌گیرد. بدون تردید اگر اداره امور جهان به صاحبان فرهنگ واگذار شود، دنیای امروز ما دنیای صلح و سلم و توافق و دوستی بوده و تحریم و عداوت و دشمنی که ریشه در بی‌فرهنگی دارد در آن جایی نخواهد داشت. در این صورت جهان، امروز شاهد ظهور اندیشه‌ای نبود که با زورمداری از برجام خارج و فریاد می‌زند: «یا منافع و زندگی من یا مرگ همه با من».

**بازگشت احتمالی آمریکا به برجام
روزنامه همدلی اظهارات جدید کارشناسان مبنی بربازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک را مورد بررسی قرار داد.
این روزنامه با تیتر'بازگشت به برجام آری، توافق جدید خیر' می نویسد: گرچه سیاست‌ها و واکنش‌های ترامپ غیرقابل پیش بینی هستند، اما برخی از کارشناسان سیاسی بر این باورند که ترامپ به برجام بازخواهد گشت. برای مثال'جیمز چارلز اسلتری' نماینده سابق کنگره و عضو شورای روابط خارجی آمریکا معتقد است که ترامپ به زودی به برجام باز خواهد گشت و به اهمیت این توافق در کسب منافع آمریکا پی خواهد برد. یا همچنین 'بن رودز' معاون مشاور امنیت ملی دولت اوباما، نیز این احتمال را پیش‌بینی می‌کند که 'این احتمال وجود دارد که با حضور یک رئیس جمهور دموکرات در کاخ سفید در سال 2020 آمریکا بار دیگر به این توافق ملحق شود. این امید وجود دارد که آمریکا به نسخه جدیدی از توافق اتمی ایران ملحق شود'.
'رابرت گیتس'، وزیر دفاع سابق آمریکا خروج دولت این کشور از برجام را 'اشتباه استراتژیک' خواند و گفت که این کار موجب انزوای آمریکا شده است.
وی در پاسخ به اینکه آیا رئیس جمهور بعدی آمریکا باید مجدداً به برجام بپیوندد، گفت: 'من بر این باورم که ما باید به توافق بازگردیم و آن را اصلاح کنیم. چیزی که به نظر می‌رسد در حال تلاش برای آن است اما موفق نبوده، چراکه آنها نباید انگیزه‌هایی را برای ایران ایجادکنند تا پای مذاکره بیاید و توافق را به موضوعات دیگری مثل موشک‌های بالستیک گسترش دهد، اما اکنون میان ایران و آمریکا تنشی وجود دارد که می‌تواند برای خاورمیانه پیامدهایی بسیار خطرناک به همراه داشته باشد.'
' علی بیگدلی' استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین المللی در گفت و گو با همدلی در این باره می گوید: 'در وضعیت کنونی در ارتباط با بقای برجام تصمیم خاصی از سوی دولت آمریکا گرفته نشده و با توجه به تحریم‌ها و اظهارات اخیر ترامپ و تیم سیاست خارجی او، حکایت از این دارد که ترامپ به دنبال بازگشت به توافق هست، اما دنبال بازگشت به برجام نیست'.

**انتقاد به جان کری به خاطر ارتباط با مقامات ایرانی
'گروه «بی» در برابر جان کری' عنوان تیتر نخست روزنامه آفتاب یزد در خصوص ارتباط جان کری با مقامات ایرانی است. دراین باره می خوانیم: برمبنای قانون لوگان هرگونه مذاکرات اشخاص غیرمجاز با طرف‌های خارجی ممنوع است. سناتور جمهوری خواه مارکوروبیو با ارسال نامه ای به ویلیام بار دادستان کل ایالت متحده آمریکا از اوخواسته تا درباره تماس‌های جان‌کری وزیر خارجه سابق آمریکا با مقامات ایرانی تحقیق کند و این یعنی همچنان متهم ردیف اول به اخلال در سیاست خارجی دولت ترامپ همچنان جان‌کری است. این نخستین بار نیست که یک مقام ارشد دولت اوباما در دوران میدان داری جمهوری خواهان زیر سنگین‌ترین انتقادات قرار می‌گیرد. جان‌کری بارها از سوی دولت ترامپ و شخص ترامپ متهم شده در تماس با مقامات ایرانی از آنها خواسته تا با دولت ترامپ مذاکره نکنند و از برجام خارج نشوند.کری هیچگاه تماس با مقامات ایرانی را انکار نکرده است اما می‌گوید این تماس‌ها صرفا با محمدجواد ظریف و پیش از خروج آمریکا از برجام بوده است، مسئله‌ای که هیچگاه از سوی جمهوری خواهان پذیرفته نشده است.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: روی دیگر سکه حمله جمهوری خواهان به جان‌کری توئیت معنادار محمدجواد ظریف خطاب به ترامپ است که نوشته بود گروه بی (بولتن، بنیامین نتانیاهو بن سلمان) خواهان به دام انداختن آمریکا در جنگی بدفرجام و دردسری بی‌انتها هستند، مسئله‌ای که چندان به مذاق گروه‌های تندرو سیاسی آمریکا لابی‌های صهیونیستی و حکام سعودی خوش نیامد.

** نشست 'بروکسل'
'مرتضی مکی' کارشناس مسائل اروپا در گفت و گو با آفتاب یزد در ارزیابی نشست اخیر وزرای خارجه اروپا در بروکسل در مورد ایران و برجام و اولتیماتوم شصت‌روزه ایران نسبت به خروج از برجام می گوید:
حضور و گردهم آمدن وزرای خارجه اروپا در بروکسل نشان داد آن‌ها به شدت نگران برجام هستند و تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا بتوانند راهی برای نجات برجام پیدا کنند، حتی در دیدارشان با مایک پمپئو نیز نشان دادند که آن‌ها نگران از رفتار خارجی آمریکا به ویژه در منطقه خلیج فارس هستند. هرچند مایک پامپئو به دنبال اسنادی برای اثبات چرایی سیاست این کشور بر ضد ایران است، اما شواهد نشان می‌دهد که اروپاییان همچنان به تلاش برای حفظ برجام تاکید دارند.
وی در پاسخ به این سووال که 'تصورتان آن است که اروپا با توجه به تهدیدهای ایران درمورد برجام ممکن است به سمت آمریکا جذب شود؟' گفت: البته اروپا مواضع خود را در برابر موشک‌های ایران مطرح کرده که نزدیک به آمریکاست، اما درمورد برجام وضعیت فرق می‌کند،آن‌ها مواضعی کاملا متفاوت با آمریکا دارند.... باید اذعان داشت نشست بروکسل هم جنبه عملی نداشت که بخواهد ایران را به این موضوع مجاب کند که در برجام بماند.
این کارشناس مسائل اروپا در این باره که 'چه قدراروپا اولتیماتوم ایران را جدی گرفته است؟' اظهار کرد: حقیقت اینکه آنچه باعث به تکاپو افتادن اروپا شده بیشتر از آنکه ضرب الاجل ایران باشد ورود منطقه به شرایط تنش است. این روزها همه از آتش جنگ می‌ترسند و می‌دانند شرایط فعلی تبعات بسیار منفی سیاسی نظامی و اجتماعی گسترده در منطقه و جهان دارد.

** ابراز امیدواری لاوروف نسبت به حفظ همکاری با اعضای اروپایی برجام
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه روسی آر تی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در دیدار خود با مایک پمپئو در شهر سوچی روسیه در محورهایی از این نشست که به ایران و توافق هسته ای مرتبط بود ضمن انتقاد از آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای در سال 2015 اظهارکرد که روسیه امیدوار است، بتواند با اعضای اروپایی برجام همکاری کند تا گفت‌وگو با ایران ادامه داشته باشد.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: وزیر امور خارجه روسیه همچنین با نامشروع خواندن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران تاکید کرد که ما می‌دانیم که جمهوری اسلامی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک پایبند خواهد ماند، اما این کشور از شرکای اروپایی‌اش انتظار دارد که وظایف خود در قبال این توافق را به اجرا بگذارند.

**تحریم های آمریکا علیه ایران
'جان تیرمن' استاد دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا با غیرقانونی دانستن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ترامپ را فردی دانست که به هیچ توافقی متعهد نیست و گفت: اختلاف ترامپ با کشورهای دیگر باعث اصطکاک این دولت می‌شود و به طور خاص به روابط تجاری آسیب می‌رساند و نقطه ضعفی برای دولت ترامپ به حساب می‌آید که می‌تواند آسیب جدی به این دولت وارد کند.
وی درباره اینکه گفته می‌شود هدف تحریم‌ها ملت ایران است و نه صرفا نظام این کشور تاکید کرد: در واقع هدف این تحریم‌ها تغییر حاکمیت فعلی ایران است. اما چیزی که مشخص است این است که این تحریم‌ها بیش از هرچیزی و به طور گسترده مردم عادی در ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در حال حاضر بیش از هرچیز تاثیر تحریم‌ها بر مردم عادی مشخص است نه حاکمیت آن.

**آغاز توقف برخی تعهدات برجامی ایران
تارنمای انتخاب به نقل از ایسنا نوشت: یک مقام مطلع در سازمان انرژی اتمی اعلام کردکه اجرای برنامه‌های مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تاکید شده آغاز شده است.
وی خاطرنشان کرد: توقف برنامه‌های مربوط به رعایت سقف تولید اورانیوم غنی شده و همچنین تولید بدون محدودیت آب سنگین در تاسیسات اراک که در دوره 60 روزه مربوط به گام اول بر انجام آن تاکید شده، برنامه‌هایی است که با جدیت دنبال می‌شود.

**پاس‌کاری برجامی اروپا
فرارو نوشت: اروپایی‌ها معتقدند که تداوم صادرات نفت، یکی از مطالبات اصلی ایران است که در برجام هم تضمین شده بود. با این حال، آنان در شرایط کنونی می‌گویند هند و چین مسئول خرید نفت ایران هستند نه اروپا. زیرا اروپا در حال حاضر مشتری نفت ایران نیست.
در بخش دیگری ازگزارش فرارو آمده است: درهمین رابطه یک دیپلمات بلندپایه اروپایی، به رویترز گفت: 'مشکل واقعی ایران، صادرات نفت است. اما این سوالی است که ایرانیان باید از چینی‌ها و هندی‌ها بپرسند. زنده ماندن این توافق، یک مسئولیت جهانی است و نه فقط مسئولیت اروپا؛ همانگونه که ایرانیان مدام ادعا می‌کنند... اگر ما بخواهیم توافق را نجات دهیم، چینی‌ها باید به خرید نفت از ایران ادامه دهند.' یک منبع دیگر نیز گفته است که اروپا کار چندانی در زمینه تضمین فروش نفت ایران نمی‌تواند انجام دهد.
ادعای سناتور تندرو آمریکایی: اگر جنگ شود با 2 حمله ایران را شکست می‌دهیم!

** پیام پمپئو به ایران
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز می نویسد: یک پایگاه خبری مدعی شده وزیر خارجه آمریکا در سفرش اخیرش به بغداد از طریق نخست‌وزیر عراق برای تهران پیام فرستاده است.
منابع آگاه مدعی شده‌اند 'مایک پمپئو'، وزیر خارجه آمریکا در سفرش به بغداد به 'عادل عبدالمهدی'، نخست‌وزیر عراق گفته که کشورش خواستار جنگ با ایران نیست.
به نوشته میدل‌ایست‌آی، او همچنین از نخست‌وزیر عراق خواسته این پیام را به تهران برساند که همه چیزی که 'دونالد ترامپ'، رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد یک توافق هسته‌ای جدید با ایران است که بتواند آن را توافق خودش بنامد.
یک منبع به میدل‌ایست‌آی گفت آنچه پمپئو به عادل عبدالمهدی گفت در واقع بسیار متفاوت بود و لحن پامپئو، نخست‌وزیر عراق را شگفت‌زده کرد.

رسانه های اصولگرا
..........................
**تکذیب ادعای رویترز درباره شرط ایران برای ادامه برجام
روزنامه وطن امروز به نقل از خبرگزاری مهر نوشت: ' سیدعباس موسوی' سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره ادعای رویترز مبنی بر گره‌زدن ماندن در برجام از سوی ایران با فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز، ضمن رد این خبرسازی اظهار داشت که نقطه نظرات و مطالبات به حق ایران در نامه 18 اردیبهشت رئیس‌جمهورکشورمان به سران کشورهای باقیمانده در برجام به وضوح و با صراحت بیان شده است. موسوی خاطرنشان کرد: پرداختن به اینگونه خبرسازی‌ها و گمانه‌زنی‌های ناقص و غیردقیق در فضای رسانه‌ای و عمومی نه تنها سازنده نیست، بلکه می‌تواند به تخریب فضای مورد نیاز برای یک دیپلماسی جدی در شرایط کنونی منجر شود.

**سیاسی بودن عدم خرید نفت ایران توسط اروپا
وطن امروز نوشت: 'سیدکمال خرازی' رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که به پاریس سفر کرده، با 'لوئی امبر' خبرنگار روزنامه لوموند گفت‌وگو کرد. خبرنگار لوموند با بیان اینکه اروپایی‌ها خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند و اینستکس نیز به شما اجازه می‌دهد فقط محصولات و اقلام بشردوستانه دریافت کنید، از خرازی پرسید آیا این برای شما کافی است؟ که وی پاسخ داد: شرکت‌های اروپایی هنوز هم می‌توانند از ایران نفت بخرند. برخی از آنان هیچ منافعی در آمریکا ندارند و لذا ترسی از تحریم‌ها ندارند. ایتالیا و یونان خریدهای نفتی‌شان را متوقف کردند، در حالی که آمریکا برای آنها معافیت‌هایی از تحریم‌ها قائل شده بود. این نشان می‌دهد این تصمیم (نخریدن نفت) سیاسی است.

روزنامه صبح نو به نقل از خرازی نوشت: حال زمان آن است که اروپا موضع خود را مشخص کند. اروپا یا باید کنار آمریکا باشد که در اقدامی خلاف عرف بین‌الملل از برجام خارج شد یا برای حفظ برجام با حمایت‌های عملی از آن، ایران را برای ماندن در برجام راضی کند. اروپا نمی‌تواند کنار آمریکا بایستد و از ایران بخواهد در برجام بماند. امروز دیگر زمان اجراست؛ زمان اجرای تعهدات و وعده‌های داده ‌شده و 60 روز هم برای آن کم نیست.

**شرایط ماندن ایران در برجام
روزنامه جوان درمطلبی با عنوان 'چگونه ایران در برجام می‌ماند؟'نوشت: انتظارات واقعی ایران از اروپایی‌ها چیست و اگر اتحادیه اروپا و سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه چه اقداماتی را انجام دهند، می‌توانند به حفظ برجام امیدوار باشند؟ پاسخ این سوال حداقل از دو منبع قابل‌استخراج است؛ اول آنچه حسن روحانی در جلسه هیات دولت هفته گذشته مطرح کرد؛ اظهاراتی که باید درکنار سخنان او در 18 اردیبهشت سال 97 قرار بگیرد تا تکمیل شود. حسن روحانی هفته گذشته متذکر شد که ایران انتظار دارد در مساله خرید نفت و امور بانکی، اروپا اقدامات موثری انجام دهد؛ همان چیزی که محور‌های اصلی برای تامین منافع ایران در برجام بود و حسن روحانی در روز خروج آمریکا از برجام به آن اشاره کرده بود.... به نظرمی‌رسد سطح اول انتظارات ایران از اروپا که باید در حدود دو ماه آینده برآورده شود، دو محور مهم را دربر بگیرد؛ محور اول خرید نفت ایران از سوی کشور‌های عضو اتحادیه اروپایی است. سوای اینکه ایران در گذشته و در ایام نبود تحریم، حدود یک میلیون بشکه نفت به کشور‌های اروپایی صادر می‌کرد، امروز برای اینکه مشکلات ناشی از خروج آمریکا از برجام مرتفع شود و برجام بتواند به حیات حداقلی خود ادامه دهد، لازم است مجموعه کشور‌های اروپایی همان رقم حدود یک میلیون بشکه نفت در روز را از ایران خریداری کنند.
ثانیا شرکت‌های اروپایی اقدام به بیمه محموله‌های صادراتی ایران کنند. مساله مهم و نهایی، اما بازگشت پول به ایران است؛ یعنی باید مسیری باز شود تا ایران بتواند این درآمد حاصل از این میزان فروش نفت را به کشور بازگرداند که البته این فرآیند میسر نخواهد شد مگر اینکه یک کانال بانکی باز و انتقال پول از طریق آن صورت پذیرد.

**بی نتیجه بودن اعمال فشار آمریکا بر ایران
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، 'دیمیتری پسکوف' سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری این کشور بر این عقیده است که اعمال فشار آمریکا بر ایران نتیجه‌بخش نخواهد بود.
پسکوف گفت: 'رئیس جمهور پوتین بارها عدم درک خود از سیاست اعمال حداکثر فشار را اعلام و با دلیل ثابت کرده که همواره با اجرای چنین سیاستی، تنها یکی از طرفین به گوشه رانده می‌شود. چنین سیاستی هرگز به نتیجه نخواهد رسید، بلکه به‌عکس، روند حل‌وفصل مشکلات به بن‌بست رسیده و کمکی به دستیابی به توافق نخواهد کرد'.
وی یادآور شد که روسیه و کشورهای اروپایی بارها بر ضرورت حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران تأکید کرده‌اند.

** آغاز توقف برخی تعهدات برجامی ایران
خبرگزاری مهر با اشاره به دستور شورای عالی امنیت ملی مبنی بر توقف برخی تعهدات برجامی ایران نوشت: اجرای برنامه‌های مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تاکید شد آغاز شده است.
پژوهشم**9054**1732

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال