پروفسور و خاورشناس روس در گفت وگو با ایرنا:

آمریکا در پی بی ثبات کردن خاورمیانه است

مسکو - ایرنا - پروفسور، خاورشناس و متخصص در علوم سیاسی، نظامی و اقتصادی روسیه اظهار داشت: افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه موجب تشدید تنش ها شده است و بویژه اینکه ترامپ برنامه های ضد ایرانی خود را دنبال می کند.

«ولادیمیر ساژین» روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه پاسخ ایران به اقدامات آمریکا علیه برجام منطقی بود، اظهار داشت: آمریکا در خاورمیانه حضور گسترده دارد، هرچند که ترامپ وعده داده بود نیروهای نظامی این کشور را کاهش دهد اما سربازان آمریکایی در سوریه و عراق حضور دارند و بعید نیست که نیروهای بیشتری به منطقه اعزام شوند.
صاحبنظر انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه اظهار داشت: خروج آمریکا از برجام وضعیت متشنج خاورمیانه را تشدید کرده است ضمن اینکه حضور آمریکا در خاورمیانه، بر فرآیندهای این منطقه تاثیر منفی دارد.

**روسیه مخالف اقدامات ضدبرجامی آمریکا است
کارشناس روس گفت: روسیه در یک سال اخیر مواضع صریحی در برابر اقدامات ضدبرجامی آمریکا اتخاذ کرده است.
وی افزود: روسیه فعالترین عضو گروه 1+4 در اجرای برجام بوده است و در مذاکرات وزیر امور خارجه آمریکا با مقام های ارشد روس نیز بر مخالفت با رویکرد ضدبرجامی واشنگتن و تبعات منفی رفتار آمریکا تاکید شد.
ساژین در همین حال گفت که اگر وضعیت پیرامون ایران متشنج شود روسیه موضع خنثی اتخاذ می کند و بسته به این که چه طرفی مناقشه را شروع کند محکوم خواهد کرد.
پس از خروج آمریکا از برجام در روز 18 اردیبهشت‌ماه سال 97 و بازگشت تحریم‌ها، ایران هفته گذشته به کشورهای باقیمانده در برجام 60 روز برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی فرصت داد و تاکید کرد: هر زمان که خواسته‌های ما تأمین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف‌ شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی مرحله‌ به‌ مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.
اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که برای پیاده‌سازی کامل برجام تلاش می‌کند.
در همین پیوند وزرای 28 کشور اروپایی به تازگی در نشستی در بروکسل درباره تصمیم ایران تشکیل جلسه دادند.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان این نشست ضمن تاکید بر پایبندی اروپا به اجرای کامل برجام ابراز امیدواری کرد: نخستین تراکنش سازوکار ویژه مالی اروپا و ایران ظرف چند هفته آینده انجام شود.
اروپام*391*1346*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال