فصل امتحاناتی سخت برای دانش آموزان سیلزده

خرم آباد - ایرنا - امسال فصل امتحانات در مناطق سیلزده پلدختر و معمولان درحالی آغاز می شود که اسکان در چادرهای بدون امکانات در گرمای منطقه ، پاسخ گویی به سئوالات را برای دانش آموزان سخت تر کرده است.

به گزارش ایرنا از دست دادن خانه و کاشانه از طرفی و مدفون شدن کتاب و جزوات در گل و لای سیلاب از طرفی دیگر دلواپسی امتحانات را برای دانش آموزان سیلزده دوچندان کرده بود اما حالا مشکل بزرگتر گرمای چادرها بدون هرگونه امکانات سرمایشی به این مشکلات اضافه شده است.
این دانش آموزان در حالی این روهای سخت را سپری می کنند که در سال های گذشته خانواده ها تلاش می کردند بهترین شرایط آسایش و آرامش را برای فرزندانشان در روزهای امتحان فراهم کنند.
در بازدید خبرنگاران ایرنا از مناطق سیلزده پلدختر ، فاطمه رحیمی دانش آموزی که در مقع متوسطه تحصیل می کند ، گفت: سپری کردن روزهای پایانی سال تحصیلی در شرایط کنونی در مناطق سیلزده بسیار سخت شده است.
وی افزود: در حالی که مدارس دچار خسارت و آسیب شده اند اما کلاس های درس در آنها برگزار شده است و تلاش می شود سال تحصیلی به پایان برسد اما تحمل گرمای چادرها بسیار مشکل است.
وی تاکید کرد: امکان مطالعه در این گرمای کلافه کننده بدون هرگونه وسیله سرمایشی غیرممکن شده است و گاهی به ناچار مجبور به کنار گذاشتن کتاب ها در این شرایط شده ایم.
فاطمه با بیان اینکه مجبور به شرکت در جلسات امتحان هستند ادامه داد: در چادرها داشتن حداقل امکاناتی مانند کلمن برای آب سرد و پنکه ضروری است.
الهه اسدی دانش آموز سیلزده دیگری است که در مقطع دوم متوسطه تحصیل می کند و شرایط مطالعه برای امتحانات را بسیار دشوار ذکر می کند.
وی به خبرنگار ایرنا گفت: کتاب و لوازم التحریر بیشتر دانش آموزان پلدختر را آب برده است یا از شدت گل و لایی که به خانه ها وارد شد این کتابها قابل استفاده نیستند.
وی افزود: برای مقطع راهنمایی کتب تهیه شده است اما دانش آموزان دبیرستانی اکنون کتاب ندارند و در این شرایط شرکت در جلسات امتحان فایده ای ندارد.
الهه با اشاره به گرمای طاقت فرسای چادرها گفت: ظهرها که از مدرسه برمی گردیم تحمل چادرها بسیار مشکل است و امکان مطالعه و یا حتی استراحت در چادرها وجود ندارد.
وی ادامه داد: شب ها نیز نور کافی برای مطالعه در زیرچادرها وجود ندارد.

** کتب و نوشت افزار 7532دانش آموز مناطق سیلزده لرستان از بین رفته است
مدیرکل آموزش و پرورش لرستان به ایرنا گفت: تجهیزات آموزشی، کتب و نوشت افزار هفت هزارو 532 دانش آموز مناطق سیلزده این استان از بین رفته است.
رضا زینی وند مقدم بیان کرد: در جریان سیل اخیر در این استان87 مدرسه در مناطق سیلزده به طور کامل تخریب شده که حدود 60 درصد آنها مدارس روستایی استان بوده و 520 مدرسه نیز دچار آسیب و خسارت شدند.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه کتب درسی بسیاری از دانش اموزان مناطق سیلزده از بین رفته است به تفکیک پایه درخواست کتاب های مورد نیاز به سازمان پژوهش ارسال شد.
زینی وند مقدم ادامه داد: در شهرستان پلدختر حدود 13 مدرسه غیردولتی با ظرفیت سه هزارو 500 دانش آموز به طور کامل تخریب شده است.
مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: امسال آزمون مقاطع تحصیلی مختلف شهرهای سیل‌زده لرستان از یکم تا 31 تیرماه بنا به برنامه زمان‌بندی‌شده برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: در سفر وزیر آموزش و پرورش به مناطق سیلزده استان در راستای پیگیری جدی وزارت‌خانه برای اختصاص سهمیه ویژه به کنکوری‌های سیل‌زده قول مساعد داده شد.

**520 مدرسه در لرستان دچار خسارت شد
مدیرکل آموزش و پرورش لرستان در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: از مجموع520 مدرسه دچار خسارت شده استان براثر سیل، 87 مدرسه تخریب شده است.
رضا زینی وند مقدم اظهار داشت: در این راستا استان های البرز، تهران، همدان، قم، مرکزی، کرمانشاه، عنوان استان های معین آموزش و پرورش استان انتخاب و اقدامات لازم در جهت کمک رسانی و حمایت آموزشی در مناطق سیلزده انجام شد.
وی افزود: در این راستا 100 کانکس، پنج هزار میز ونیمکت، و 50 میلیارد ریال برای اصلاح سیستم سرمایشی مدارس آسیب دیده از سیل جذب شد.
زینی وند ادامه داد: همچنین 24 هزار جلد کتاب درسی به این مناطق تاکنون ارسال شده و ایجاد مراکز مشاوره تحصیلی و روانشناسی و تاب آوری برای دانش اموزان مناطق سیلزده نیز انجام شده است.

** 682فرهنگی در مناطق سیلزده لرستان دچار خسارت شدند
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش لرستان نیز گفت: در برآورد های اولیه 682 فرهنگی در مناطق سیلزده لرستان دچار خسارت شدند.
خیرالله خیرایی بیان کرد: از این مجموع 80 نفر 100 درصد دچار خسارت شده اند که منازل مسکونی و وسایل زندگی آنها به طور کامل از بین رفته است.
وی افزود: 600 نفر از فرهنگیان مناطق سیلزده لرستان حدود 20 تا 70 درصد از وسایل زندگی را از دست داده اند.
خیرایی یادآور شد: تلاش می شود با همکاری اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران خدمات حمایتی به این فرهنگیان ارائه شود.

** 10 میلیارد ریال اعتبار به مدارس سیلزده لرستان اختصاص یافت
مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: 10 میلیارد ریال اعتبار از محل فصل پنجم کمک سرانه به حساب مدارس سیلزده این استان واریزشد.
رضا زینی وند مقدم بیان کرد: در بازیدهای صورت گرفته مشخص شده خسارات های بالایی به فضاهای آموزشی مناطق سیلزده استان گزارش شد.
وی افزود: تجهیزات آموزشی 139 مدرسه مناطق سیلزده دچارخسارت شد.
مدیرکل آموزش و پرورش لرستان اضافه کرد: در این راستا 100 کانکس، پنج هزار میز و نیمکت، 24 هزار جلد کتاب درسی و اختصاص و پنجاه میلیارد ریال جهت اصلاح سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مدارس به مناطق سیل‌زده استان ارسال شد.
6060/7274

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال