بازارسازی آمریکا و عربستان در بازار نفت

تهران- ایرنا- در حالی که انتظار می‌رفت حادثه در چند نفتکش در بندر فجیره باعث جهش قیمت نفت در این بازار شود اما دخالت آمریکا و عربستان در بازار نفت و کنترل اخبار مربوط به این حادثه، مانع رشد بیشتر قیمت‌ها در این بازار شده است.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، روز یکشنبه زمانی که چراغ معاملات نفتی در جهان خاموش بود، چند نفتکش در نزدیکی بندر فجیره دچار حادثه شدند. بیشتر صاحبنظران بازار انرژی منتظر بودند تا با این اتفاق تلاطم در بازار نفت بالا گرفته و قیمت نفت جهشی چند دلاری را تجربه کند اما تکذیب اولیه مقامات اماراتی و بعد از آن نیز عادی‌سازی اتفاق با تزریق قطره چکانی اطلاعات سبب شد تا اتفاقات فجیره آن گونه که انتظار می رفت بر بازار نفت تاثیر نداشته باشد.
از سوی دیگر تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت جهان که حالا نام آمریکا نیز در بین آنها به چشم می‌خورد، برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت وارد عمل شده و با بازارسازی و عرضه بیشتر نفت، رشد قیمت نفت را مهار کرد.
با این حال همزمانی این رویداد با تحریم‌های نفتی ایران، کاهش تولید نفت در ونزوئلا و جنگ تعرفه‌ای آمریکا و چین شکننده بودن بازار نفت را بیش از پیش به تصور کشیده است.
در همین زمینه، «حسن مرادی» استاد حقوق بین‌الملل انرژی دانشگاه تهران به خبرنگار ایرنا گفت: پیش بینی می شد حادثه نفتکش‌ها در بندر فجیره تاثیر عمیقی بر بازار نفت داشته باشد و قیمت‌ها را بالا ببرد.
وی ادامه داد: با این حال ممکن است در دراز مدت قیمت‌ها افت کند و نفت به روند نزولی باز گردد اما این اتفاق به تنهایی باعث بالا رفتن قیمت نفت خواهد شد.
مرادی با اشاره به اینکه آمریکا و کشورها غربی نمی‌خواهند قیمت نفت افزایش داشته باشد، افزود: بر همین اساس تمام تلاش خود را کردند تا خبر نفتکش‌ها را کنترل کرده و با کمترین تاثیر به خبرگزاری‌ها منتقل کنند.
وی دلیل تاثیر پایین اتفاق فجیریه بر بازار نفت را بازارسازی آمریکا و هم‌پیمانان آن در منطقه دانست و گفت: با کنترل خبرهای منتشر شده و عرضه و تقاضا در بازار نفت، قیمت‌ها رشد زیادی پیدا نکرد.
این استاد دانشگاه حوادث سودان و نیکاراگوئه و بالا رفتن تعرفه کالاهای چینی از دیگر عوامل تاثیرگذار بر بازار نفت عنوان کرد و افزود: تنش تعرفه‌ای بین چین و آمریکا حتی بر روی شاخص بورس این کشورها نیز تاثیر جدی داشت زیرا ابعاد این اتفاق بسیار بزرگ است تا آنجا که چین بر روی 80 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی تعرفه وضع کرده و آمریکا نیز 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی را مشمول تعرفه دانسته است.
به گزارش ایرنا، حادثه نفتکش‌ها در بندر فجیریه سبب شد تا قیمت نفت در روز گذشته حدود نیم درصد افزایش داشته باشد. با این حال کارشناسان معتقدند این اتفاق می‌تواند نقش بیشتری در بازار نفت داشته باشد.
اقتصام *4018*9189

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال