شریعتمداری:

تابعیت فرزندان زنان ایرانی مهر پایانی بر بی هویتی این کودکان است

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نامه ای به نمایندگان مجلس از تصویب لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی این اقدام را، گامی در جهت هویت یابی، برخورداری این کودکان از حقوق انسانی و رفع تبعیض میان آنان و سایرین دانست.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمد شریعتمداری» در این نامه نوشت: تصویب لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را مطابق با سنت دینی ما و از خواسته های بحق زنان ایرانی بوده که با معضل بی هویتی فرزندان خود مواجه هستند.
وی اظهار امیدواری کرد با اجرای این قانون در سال 1398، برای هزاران کودک شناسایی شده شناسنامه صادر و مهر پایانی بر بی هویتی این فرزندان شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تلاش فعالان، کنشگران مدنی، سیاسی و رسانه‌ ای، اساتید دانشگاه و سازمان‌های مردم نهاد که پیگیر حقوق اجتماعی و مدنی این کودکان بوده اند تشکر کرد.
به گزارش ایرنا، پیش از این اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری نیز گفته بود: «پیش از این تنها اعطای تابعیت ایرانی از پدر امکانپذیر بود، اما به تازگی لایحه‌ای را به مجلس فرستادیم که فرزندان بتوانند از مادر ایرانی نیز تابعیت دریافت کنند.».
سرانجام پس از سال ها مجلس گام جدی خود را برای اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی برداشت و این لایحه دیروز با 188رأی تصویب شد. در صورت تبدیل این لایحه به قانون، از این پس فرزندان پدران خارجی و مادران ایرانی‌، تابعیت ایرانی خواهند داشت.
اقتصام *9132 * 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال