فشارهای خارجی به دولت و انتقادات ناتمام رقبا

تهران-ایرنا- مدیریت شرایط کشور و مقابله با سیاست فشار حداکثری آمریکا امروز بیش از هر ارگان و نهادی برعهده دولت است. موضوعی که گاهی در انتقادهای داخلی و اختلاف افکنی های رسانه ای به عمد یا سهو نادیده گرفته می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران، اعمال تحریم ها در حوزه های مختلف، تلاش ناتمام ایالات متحده برای صفرسازی صادرات نفت ایران، دغدغه های معیشتی مردم از مهم ترین چالش های کشور در یک سال گذشته بوده است.اگرچه مواجهه با این شرایط با حداقل آسیب ها نیازمند همراهی و همکاری همه نهادها و ارگان های دولتی و غیردولتی و بسیج همه ظرفیت های موجود در کشور است با این حال نباید فراموش کرد که بر پایه قانون اساسی دولت در صف نخست حل و فصل این مشکلات و رساندن کشور به ساحل آرامش است.
اگرچه ممکن است نقدهایی از دولت در نحوه مدیریت این شرایط داشت با این حال این نقد باید با در نظر گرفتن مقدورات و محذورات پیش روی دولت مطرح کرد. با این وجود گاهی برخی تیتر رسانه ها و مباحث مطرح شده در تریبون های موجود فراتر از انتقاد بوده و به مرز حمله به دولت می رسد، بدون اینکه به تبعات و پیامدهای این رویه توجه داشته باشند.
رویکردی که برخی از رسانه ها در برابر دولت اتخاذ کرده اند هیچ تناسبی با آرایش مناسب مورد تاکید رهبر انقلاب در مواجهه با دشمنی های آمریکا و اذناب منطقه ای آن ندارد. در شرایط کنونی که کشور درگیر جنگ اقتصادی و روانی تمام عیار است، فرافکنی تمام تقصیرات داخلی و خارجی بر دوش دولت نه تنها قرار گرفتن در آرایش مناسب مد نظر رهبری نیست در بعد بدبینانه می توان آن را نقش آفرینی در پازل جنگ همه جانبه دشمن ارزیابی کرد.

**محورهای متنوع حمله به دولت
تصمیم دولت در کاهش تعهدات برجامی، گرچه مورد حمایت اکثریت جریان ها، اشخاص، تریبون ها و رسانه های سیاسی قرار گرفت اما منتقدان پس از این حمایت بار دیگر با بهانه ای تازه به انتقاد از دولت و دستگاه دیپلماسی پرداختند.
در خط مقدم این حمله «سید عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه بود. بخشی از سخنان عراقچی در تشریح تصمیم دولت، درباره افغانستانی های مقیم ایران و مسئولیت اروپا در این زمینه بود که با برداشت های سلیقه ای و جناحی به ابزاری برای حمله به این دیپلمات و وزرات خارجه تبدیل شد. دامنه انتقادات حتی به مستطیل سبز فوتبال هم کشیده شد و مربی یکی از تیم های لیگ برتری دلیل باخت خود را طرفداری عراقچی از یک تیم خاص عنوان کرد!
در قسمت دوم از سریال انتقاد از وزارت خارجه موضوع اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی بهانه انتقادات بود. گروهی وزرات خارجه را مخالف این لایحه دانسته و از فشار بر نمایندگان از سوی وزارت خارجه سخن گفتند. ادعایی که «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت خارجه آن را تکذیب کرد و گفت: «وزارت امور خارجه از بانیان و ارائه کنندگان اصلی این لایحه است که از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و کلیات آن با حمایت قاطع وزارت امور خارجه و رای بالای نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.»
اما این تمام ماجرای یک هفته گذشته در حمله به دولت نبود. فصل تازه سریال حمله به دولت پس از اتمام ضیافت افطاری رییس جمهوری با برخی فعالان سیاسی از جریان های مختلف در کشور برگزار شد.
این دیدار که به دعوت رییس جمهوری و با حضور چهره های برجسته دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب برگزار شد، حاشیه هایی در پی داشت. اظهارنظرهای متناقض درباره جلسه و اظهارات رییس جمهوری در رسانه های مختلف بازتاب یافت و در نهایت محفل انتقاد از دولت شد.
برخی از شرکت کنندگان در این نشست، مباحث مطرح شده در زمینه عملکرد دولت را بار دیگر در گفت و گوهای خود با رسانه ها تکرار کردند و عده دیگری سخنان رییس جمهوری را اعتراف پس از 6 سال دانستند. شماری این دیدار را صله رحم و برخی دیگر جلسه ای برای تایید دولت عنوان کردند.
با گذشت سه روز از این ضیافت، محتوای جلسه همچنان در توییت های حاضرین منتشر می شود اما آنچه میان تایید و تکذیب ها و تفاسیر متفاوت و حتی متناقض از جلسه اهمیت دارد، سخنان حجت الاسلام «حسن روحانی» درباره مشکلات پیش پای دولت در عرصه های مختلف بود.

**انتقادات ناتمام و ریشه های آن
گرچه رقابت سیاسی از الزامات نظام های مردم سالار در جهان امروز است اما آمیخته شدن این رقابت به خصومت و گسترده شدن آن تا مرزهای منافع ملی، نمی تواند در این نظام ها جایگاهی داشته باشد.
طبیعی است که با تداوم شرایط رقابت در دوران پساپیروزی، کارایی دولت مستقر با ابهاماتی از سوی رقبای سیاسی روبرو خواهد شد. به ویژه اگر این دوران با مشکلات داخلی و خارجی هم توام باشد. به نظر می رسد ریشه بسیاری از انتقادات تند علیه دولت هم همین رقابت های سیاسی بوده و در مسیر اجرای برنامه های دولت اگر چالش نباشند، ابهام آفرین خواهند بود.
منتقدان دولت تدبیر و امید به خوبی می دانند که ریشه بسیاری از دشواری های پیش روی کشور رویکرد خصمانه و زیاده خواهی های خارجی است و این میان رییس جمهوری و دولت برای مقابله با این زیاده خواهی ها تمام تلاش خود را به کار گرفته اند. اما دلیل تاختن بر قوه مجریه در شرایط کنونی و با آن آگاهی، نشانگر تاثیر رقابت ها و خصومت های سیاسی است.

**تبعات بهانه جویی
تریبون ها و رسانه های منتقد دولت در شرایط کنونی خواسته یا ناخواسته در موضع گیری علیه دولت در تکاپو هستند. این در حالی است که دود آتش اختلاف ها در گام نخست به چشمان رنجور منافع ملی خواهد رسید.تضعیف دولت در حالی که در صف نخست مبارزه با زیاده خواهی های خارجی و دغدغه های اقتصادی و سیاسی داخلی قراردارد، نه تنها کمکی به اصلاح و بهبود شرایط نخواهد کرد، بلکه این پیام را به بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای ارسال می کند که دولت ایران در داخل با فشار و انتقاد فزاینده ای روبروست بنابراین نباید از اعمال فشار خارجی بیشتر هم دریغ شود.
واقع امر این است که آمریکای ترامپ امید بسیاری به شکاف و تفرقه در صفوف داخلی بسته است. در این راستا یکی از اهداف دشمن در قالب سیاست فشار حداکثری ایجاد شکاف بین دولت و ملت و همچنین شکاف بین نهادها و طیف های مختلف سیاسی است.
در چنین شرایطی ارائه پالس های مبنی بر وجود چنین شکاف هایی از جبهه داخلی، آنها را در پیگیری این سیاست جری تر خواهد کرد. در حالی که اغلب طیف ها و گروه های سیاسی و آحاد ملت بر حفظ و تامین منافع ملی و مقابله با زیاده خواهی های دشمن وحدت نظر دارند. حرکت در این مسیر، انرژی های موجود در کشور را در یک مسیر قرار داده و هم افزا خواهد کرد.ارائه پالس های مبنی بر وجود شکاف در جامعه در شرایطی که کشور بیش از همیشه نیازمند وحدت است، توطئه گران را تهییج و تحریک خواهد کرد و مقابله با آن ها را دشوارتر از همیشه. به ویژه آنکه مقابله کننده که دولت است در مسیر این جنگ تمام عیار اقتصادی و روانی، با تریبون های تضعیف کننده داخلی هم روبروست و دولت هم انرژی خود صرف مقابله با بهانه جویی های داخلی کند.
‌سیام**9402**2021**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال