نایب رئیس کمیسیون بهداشت درمان مجلس:

عدم صدور مجوز واردات، قاچاق کالاهای سلامت محور را تشدید کرده است

تهران- ایرنا- نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: عدم صدور مجوز برای واردات برخی کالاهای سلامت محور و آرایشی باعث تشدید قاچاق این اقلام شده است.

«محمدنعیم امینی فرد» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره نشست امروز کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: این نشست به درخواست اتحادیه و صنف وارد کنندگان و تولیدکنندگان لوازم آرایشی - بهداشتی و با هدف بررسی مشکلات این اتحادیه با حضور نماینده سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت برگزار شد.
وی ادامه داد: باتوجه به اینکه ایران در مصرف لوازم آرایشی- بهداشتی بعد از عربستان سعودی رتبه دوم را دارد و بازار یک و نیم میلیارد دلاری مواد آرایشی در کشور، هم تامین نیازها و هم بحث واردات مهم است.
نماینده مردم ایرانشهر در مجلس دهم شورای اسلامی تصریح کرد: عدم صدور مجوز برای برخی اقلام باعث شد، تا کالاهای سلامت محور و کالاهای آرایشی دور از دسترس ارگان های نظارتی و به صورت قاچاق وارد بازار شود؛ البته این امر قبلا هم بود اما تشدید شده است.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت،درمان و آموزش پزشکی یادآورشد: در این جلسه قرار شد زمینه های تولید این اقلام در کشور فراهم، و بازارهای ایران و کشورهای همسایه با توجه به توانمندی های موجود بررسی شود.

** بیش از 96 درصد داروها ساخت داخل است
نایب رئیس دوم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: امروز همچنین سازمان غذا و دارو گزارش مختصری از وضعیت حاکم بر بازار دارو ارائه کرد و نمایندگان هم نگرانی های خود را درباره تجهیزات پزشکی مطرح کردند،
امینی فرد با بیان اینکه در بحث دارو مشکل جدی نداریم، گفت: بیش از 96 درصد داروها ساخت داخل کشور است و مشکلی در تامین داروی مورد نیاز مردم نداریم. علاوه بر این با وجود مشکلاتی که در نقل و انتقالات پولی وجود دارد اما مسئله جدی در رابطه با تامین دارو نداریم.
وی اضافه کرد: راجع به 3 تا 4 درصد حجم دارویی که بیش از 30 درصد ارزش پولی بازار را تشکیل می دهد باید چاره اندیشی کرد و در این شرایط بهترین کار این است که به توانمندی های موجود در کشور به و یژه در شرکت های دانش بنیان توجه داشته باشیم.
نماینده مردم ایرانشهر در مجلس همچنین درباره درخواست تحقیق و تفحص نمایندگان از نحوه عملکرد در تولید، فروش و توزیع تجهیزات پزشکی در کشور گفت: این موضوع درسال 96 در صحن علنی مطرح شد که رای نیاورد.
وی افزود: اگرچه وزارت بهداشت از شفافیت در رابطه با پرداختن به تخصیص سهمیه و ارز در سازمان غذا و دارو ابراز استقبال کرده است، اما با توجه به رد شدن درخواست تحقیق تفحص در سال 96 باید مجددا درخواست رسمی مطرح شود.
سیام** 7329 **2021**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال