اخبار استان های ایرنا در 24 ساعت گذشته

آمادگی کامل درحراست از مرزها،رشد مواد افیونی درافغانستان و عطر بهارنارنج دراردیبهشت

استان ها - ایرنا - آمادگی کامل برای دفاع از مرزهای کشور ،رشد 50 درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان، اخبار متنوع بازار قاچاق، افزایش سرعت پیری با حرکتی خزنده و زیر پوستی در جامعه و عطر خوش بهار نارنج ها در سپهر گردشگری دیار مازن، بخشی از عناوین اخبار و مطالب منتشر شده بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا در 24 ساعت گذشته است.

خروجی سراسری استان های ایرنا به عنوان ویترین اخبار مهم و ملی 31 سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی در 24 ساعت گذشته است که بیش از 120فرآورده خبری شامل خبر، گزارش و میزگرد باز نشر کرده که چکیده مهم ترین آنها هر روز برای آگاهی و بهره برداری مخاطبان ارائه می شود.

*آمادگی کامل برای دفاع از مرزها و منافع کشور
شروع خلاصه خبرهای امروز را با مطلبی به نقل از فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز می کنیم که دربندرعباس از آمادگی کامل برای دفاع از مرزها و منافع کشور در برابر هر تهدیدی خبر داد و گفت : تفاوتی نمی کند این تهدید از سوی آمریکایی ها یا هر کشور دیگری باشد.
امیر دریادار حسین خانزادی افزود : اعزام ناوگروه هواپیمابر آمریکا به خلیج فارس موضوع تازه ای نیست و مستکبران بسیار مذبوحانه تلاش می کنند سایه جنگ را بزرگ نشان دهند.

*رشد 50 درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان
اما فرمانده نیروی انتظامی در سفر به سیستان و بلوچستان و در بازدید از مرز میلک در نقطه صفر مرزی با اشاره به وضعیت خوب مرزها گفت: تولید مواد مخدر پس از حضور آمریکا در افغانستان تقریبا 50 درصد افزایش یافته است.
سردار حسین اشتری افزود : جمهوری اسلامی ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون چهار هزار شهید تقدیم نظام کرده است و میزان کشفیات مواد مخدر توسط نیروی انتظامی افزایش چشمگیری داشته است.

*بهره مندی مرزنشینان سیستان از منافع ترانزیت کالا
فرمانده نیروی انتظامی همچنین در این سفر با حضور در منطقه زابل و هنگ مرزی گفت: باید سهمی از منافع ترانزیت کالا در بازارچه های مرزی به مرزنشینان این منطقه تعلق گیرد.
وی پاس مرزی را از جمله درخواست های سران طوایف سیستان عنوان و ذکر کرد که تحقق این امر از وظایف وزارت امور خارجه است؛ هر چند نیروی انتظامی نیز موافق برپایی پاس مرزی است.

*آلودگی هفت برابر مجاز هوای زاهدان
با شروع بادهای 120 روزه سیستان؛ به گفته محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان وزش باد شدید و گرد و خاک در زابل سبب شد تا غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به 992 میکروگرم بر مترمکعب معادل هفت برابر حد مجاز برسد.

*جدال با گرما در مناطق سیلزده لرستان
با گذشت یک ماه و نیم از سیل شمال و غرب کشور در کنار دغدغه های متعدد مردم این مناطق این روزها موضوع گرمای هوا هم به عنوان مساله ای جدید دامنگیر سیلزده ها شده چنانکه در گزارشی با عنوان 'جدال با گرما در مناطق سیلزده که توسط مرکز لرستان بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا قرار گرفته به گرمای هوا بویژه در پلدختر و طاقت فرسا و نفس گیر شدن آن پرداخته است.

*بازگشایی آخرین جاده مسدود شده از سیل گلستان
اما خبری هم از گلستان به نقل از مهدی میقانی مدیرکل حمل و نقل و راهداری این استان حاکی از آن است که جاده یساقی - بندرترکمن در محدوده پل قره تپه در حوزه استحفاظی شهرستان کردکوی به عنوان آخرین مسیر مسدود شده به دلیل آبگرفتگی ناشی از سیل حدود 2 ماه قبل ، امروز بالاخره باز و تردد در آن برقرار شد.

*3/3 میلیارد تومان کمک غیرنقدی از کیش به سیلزدگان
در این میان، ارسال کمک ها به سیلزدگان همچنان ادامه دارد و در این راستا خبری از ارسال 2 محموله کمکهای غیرنقدی مردم کیش به ارزش 3 میلیارد و 300 میلیون تومان که امروز بارگیری و روانه مناطق سیل زده خوزستان شد بر روی ایرنا استان ها منتشر شد.
عبدالله علیخانی معاون جمعیت هلال احمر کیش در جریان بارگیری و انتقال این کمکهای غیر نقدی گفت: محموله اهدایی، مجموعه ای از کمک های اقشار مختلف مردم این جزیره و شامل پوشاک، اثاثیه منزل، مواد غذایی و لوازم بهداشتی است.

*انسداد راههای 41 روستای خراسان شمالی
اما در پی بارش های چند روز اخیر و جاری شدن سیل و سیل گرفتگی بخش هایی از شمال کشور بویژه خراسان شمالی، همچنان خبرها حاکی از بسته بودن راهها 41 روستای در منطقه راز و جرگلان این استان دارد.
محمد زارعی فرماندار راز و جرگلان گفته است: این مسیرها که بر اثر جاری شدن سیلاب 2 روز گذشته تخریب و قطع شده بود، همچنان بسته است و تلاش راهداران برای بازگشایی این محورها ادامه دارد.

*سرریز شدن سدهای لرستان
'سدهای لرستان پر شد ' هم عنوان خبری است که به نقل از احمد گودرزی سرپرست معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای لرستان طی 24 ساعت گذشته بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا قرار گرفت که در کنار تخریب ها و خسارت های سیل، روی دیگر آن و آثار مثبتی که با خود همراه داشته را نشان می دهد.

*از مخاطره بارش های سیل آسا سربلند بیرون آمدیم
در موضوع سیلاب های اخیر ، سحر تاجبخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی کشور در خبری که بر روی ایرنای استان ها منتشر شد، گفت: این سازمان با پیش بینی های دقیق و به موقع که طی روزهای نخست امسال ارائه کرد، توانست از مخاطره بارندگی های سیل آسا سربلند بیرون بیاید.

*سیل خوزستان بدون دخالت غیرمتخصصان مدیریت شد
اما در موضوع مدیریت سیلاب های اخیر هم فرهاد ایزدجو مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، دخالت سیاسی در مدیریت سیلاب در این استان را رد کرد و گفت: تمام تصمیم گیری های فنی در زمینه رهاسازی آب سدها با نظر شورای بحران خوزستان منطبق بوده است.

*245 روستای خوزستان در بستر سیلابی رودخانه ها
بروز سیلاب های اخیر تا حدی حساسیت ها نسبت به این موضوع و ضرورت تدبیر برای کاهش این خسارت ها و آسیب ها را در پی داشته است چنانکه حمیدرضا لشکری معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به ضرورت جابجایی روستاهای واقع در بستر رودخانه ها گفت: 245 روستای خوزستان در بستر سیلابی رودخانه ها قرار دارند که با توجه به آغاز بازسازی روستاها توسط بنیاد مسکن، ضرورت جابه جایی آنها وجود دارد.

*مسیر جریان آب در 39 نقطه استان تهران مسدود است
استاندار تهران هم در این رابطه گفت: در 39 نقطه از این استان مسیر جریان عبور آب مسدود و برای بازگشایی و رفع موانع آنها برنامه ریزی شده است.
انوشیروان محسنی بندپی افزود: بخشی از مساله، پیش بینی وقوع شرایط بحرانی اطلاعات هواشناسی است و البته دیگر بخش ها مربوط به دستگاه هایی می شود که موظف هستند مجوز غیرقانونی برای ساخت و ساز صادر نکنند و حریم و بستر طبیعی رودخانه ها را باز بگذارند.

* کشف 140 تن ماده معدنی قاچاق در خراسان شمالی
این روزها بازار قاچاق کالاهای مختلف به تناسب شرایط هر استان بویژه در مناطق مرزی نمودی مضاعف یافته است، چنانکه سردار علیرضا مظاهری فرمانده انتظامی خراسان شمالی در این رابطه گفت: از ابتدای امسال، 140 تن ماده معدنی سرب و روی که به صورت غیرمجاز از معادن آلبلاغ اسفراین برداشت شده بود، کشف شده است که با الاغ یا اسب از ارتفاعات به پایین منتقل شده و به دلالان فروخته می شود که در این رابطه 126 چهارپا شامل اسب، الاغ و قاطر توقیف و 48 نفر متخلف دستگیر شده است.

*کشف20 میلیارد ریال روغن خوراکی قاچاق و غیرمجاز درالبرز
سردار عباسعلی محمدیان فرمانده انتظامی البرز هم از کشف مقادیری روغن خوراکی قاچاق به ارزش 20 میلیارد ریال توسط ماموران انتظامی این استان در یک کارگاه بسته بندی غیرمجاز خبر داد .
کشف25تن برنج تقلبی توسط تعزیرات حکومتی استان البرزهم عنوان خبری دیگراز این حوزه است که بر روی استان های ایرنا انتشار یافته است و دو نفرهم در این رابطه دستگیر شدند.

*کشف 160 دستگاه استخراج پول مجازی در بوشهر
160کشف دستگاه استخراج پول مجازی در آب های این استان بوشهر که به نقل از سردار ولی الله رضایی نژاد فرمانده دریابانی این استان اعلام شده هم خبری از اخبار قرار گرفته بر روی خروجی استان های ایرناست که به گفته وی ، این دستگاه ها که براساس بررسی های کارشناسی هشت میلیارد ریال ارزش دارند، از یک فروند شناور کشف شده است.

*زنگ خطر گسترش مصرف مشروبات الکلی
اما گزارشی که به نوعی مربوط به حوزه اجتماعی و آسیب ها می شود و با عنوان ' زنگ خطر گسترش مصرف مشروبات الکلی' توسط مرکز تبریز بر روی اخبار استان های ایرنا قرار گرفته نیز جالب توجه می نماید.
چنانکه در شروع آن آمده است :' گسترش مصرف مشروبات الکلی به ویژه از نوع دست ساز و تقلبی و خسارات جانی و مالی آن بر جامعه، پدیده شومی است که کارشناسان معتقدند مقابله با آن در گروی آسیب شناسی، سیاستگذاری های واقع بینانه و اصولی و فرهنگ سازی و پرهیز از هر گونه پنهانکاری است.'

*جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران
در میان گزارش های 24 ساعت گذشته اخبار استان ها ، مطلبی لطیف با حال و هوایی بهاری آن هم عطر و بوی بهارنارنج از مرکز ساری منتشر شده است با عنوان ' جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران'که به جذابیت های بهار نارنج و شکوفه های زیبای آن به عنوان جاذبه ای گردشگری در این خطه پرداخته است و در مقدمه آن عنوان شده است : بهار در مازندران با جلوه های ویژه ای همراه است، یکی از این جلوه های ویژه، بهار نارنج است. عطر بهار نارنج در هوای مازندران جاری می شود و تنفس این عطر خوش بو، تنفسی در اندازه 'مفرح ذات' است.

*افزایش سرعت پیری، بحرانی خاموش در جامعه
'افزایش سرعت پیری، بحرانی خاموش در جامعه' نیز عنوان گزارش دیگری است که طی آن با استناد به آمار ثبت احوال مبنی بر افزایش میانسالان و کاهش موالید به موضوع بحران بزرگ پیری جمعیت و کاهش جمعیت مولد و پویا و راهکارها و تدابیر ضروری برای این موضوع پرداخته شده است.

*فرماندار سابق سراوان دستگیر شد
دستگیری فرماندار سابق سراوان هم خبری است که به نقل از حجت الاسلام علی موحدی دادستان عمومی و انقلاب زاهدان اعلام و عنوان شد که وی به جرم دریافت رشوه دستگیر و بازداشت شده است؛رشوه ای که به گفته وی ، فعلا سه میلیارد تومان است اما احتمال افزایش این مبلغ نیز وجود دارد.

* نظام آموزشی ایران گرفتار اختاپوسی به نام کنکور است
نظام آموزشی ایران گرفتار اختاپوسی به نام کنکور است هم تیتر خبری است که مرکز قزوین از قول معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور اعلام و تاکید کرده است که باید از بین برود.

* استیصال دانش بنیان ها از خود تحریمی ها
اما در شرایط تحریمی دشمن و تشدید فشارها بر ملت ایران، مطلب و گزارش جالبی هم از بندر عباس منتشر شد با عنوان ' استیصال دانش بنیان ها از خود تحریمی ها ' که به نوعی به موضوع تنگناهای موجود در این عرصه پرداخته و در مقدمه آورده است : شرکت های دانش بنیان از زمان رسیدن به محصول در پارک های علم و فناوری برای فروش و صادرات با اداره های دولتی سر و کار دارند که روندهای طولانی اداری موجب اتلاف وقت، انرژی و گاهی هم خستگی و استیصال فعالان این عرصه می شود.

*درگذشت بهنام صفوی خواننده پاپ
در حوزه فرهنگ و هنر هم از دیگر اخبار استان های ایرنا درگذشت بهنام صفوی خواننده پاپ جوان کشور بود که امروز صبح پس از سال ها مبارزه با بیماری سرطان در اصفهان درگذشت.

*بوشهر میزبان جشنواره ملی آوا‌ها و نوا‌های آیینی ایثار
میزبانی بوشهر برای جشنواره ملی آواها و نواهای آیینی ایثار هم خبری دیگر از حوزه فرهنگ و هنر است که از قول حجت‌الاسلام ابراهیم تشکری مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا قرار گرفت و قرار است این جشنواره شامل بخش‌های موسیقی نواحی سنتی و آیینی در بخش‌های مختلف مولودی خوانی، مرثیه خوانی، توسل خوانی و بیت خوانی باشد.

**************************************
این مطالب گزیده ای از اخبار 24 ساعت گذشته ایرنا در حوزه استان هاست که هر روز در قالب بسته خبری منتشر می شود.
1906

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال