دیدارهای رییس جمهوری؛ امیدآفرین و روشنگر

تهران- ایرنا - «دیدار و گفت و گوهای صمیمانه» گروه های مختلف از فعالان و نخبگان جامعه با رییس جمهوری در شرایطی که دشمن تفرقه افکنی و ناامیدسازی را تله گذاری کرده است، سنتی حسنه و راهبردی امیدآفرین و روشنگر برای طی کردن مسیر پیش روی دولت و ملت است.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، هر ساله در ماه مبارک رمضان طبق یک سنت حسنه نشست هایی برای بهره بردن از برکات این ماه با حضور مقامات ارشد نظام تشکیل می شود. در این نشست ها علاوه بر تاکید و توصیه و توجه به معنویات در این ماه، مهمترین مسائل روز کشور به فراخور مدعوین و میهمانان به طور صریح و دلسوزانه مطرح و مورد نقد و بررسی قرار می گیرد. مهمانانی از طیف ها و اقشار مختلف سیاسی، خواسته ها و دغدغه های خود را بیان می کنند و در یک گفت و گوی دو طرفه، تلاش می شود نگاهی روشن و امیدبخش به حل مسائل مشترک بوجود آمده و چشم اندازی برای آینده پیش روی کشور ترسیم شود.
نشست های صمیمی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری نیز به رسم هر سال از شب های نخست ماه رمضان آغاز شده است؛ جلساتی که معمولا فردای برگزاری، مورد توجه رسانه ها و افکار عمومی قرار می گیرد و حاضران هر کدام روایتی از دیدار و بحث های رد و بدل شده، بیان می کنند.
اگرچه کسانی که در این نشست ها شرکت می کنند،هر کدام از زاویه خاصی به شرایط کشور و راهکارهای مد نظر خود نگاه می کنند که در فضای رسانه ای هم این تفاوت نگاه ها، خود را نشان می دهد با این حال آنچه از فحوای مباحثی که در این نشست ها و بازتاب های آن در رسانه بیرون می آید این است که همگی دغدغه های مشترک و جدی نسبت به آینده کشور دارند و دلسوزانه به دنبال تحکیم انسجام و اتحاد در جامعه هستند.

** ناامیدی قابل تحمل نیست
نخستین دیدار صمیمانه ماه رمضان امسال رییس جمهوری به ایتام و مددجویان تعلق داشت؛ ضیافت و دیداری که به گفته رئیس جمهوری «بسیار لذت‌بخش و متفاوت‌تر از سایر افطاری‌ها» بود.
روحانی در دیدار با مددجویان با تاکید بر ضرورت «امیدواربودن به آینده» به سختی‌ها و دشواری‌هایی که ممکن است در زندگی هر فردی وجود داشته باشد، اشاره کرد و «ناامیدی» را غیرقابل تحمل و به معنای پایان زندگی دانست.
پیام روشن آن دیدار دعوت از همه مردم برای توجه به این گروه خاص، کمک رسانی به مردمی که به جبر روزگار یا طبیعت دچار مشکل شده اند، بود و این که با امید می توان مشکلات را پشت سر گذاشت و از بحران ها عبور کرد.

**صحنه کمک‌رسانی به سیل زدگان، غایب نداشت
فعالان و دست‌اندرکاران امداد و نجات و سیل، دومین گروه از میهمانان رییس جمهوری بودند، مجموعه ای از وزیران و مدیران فرماندهان نظامی و انتظامی و مسئولان ارشد و کارکنان سازمان های امدادی کشور که عموما عضو قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده هستند و از روزهای آغازین سال جاری و همزمان با وقوع سیل در برخی استان های کشور در آماده باش کامل قرار داشته و شبانه روز برای ساماندهی به وضعیت آسیب دیدگان در مناطق سیلزده و بازگرداندن آسایش مردم سیل زده، تلاش می کنند.
روحانی در نشست با امدادگران، ضمن قدردانی از تلاش همه نیروهای ایثارگر از جمله دستگاه‌های دولتی و نیروهای مسلح در جریان سیل اخیر، گفت که « اقدامات نیروهای ایثار گر جزء سوابق بسیار درخشان تاریخ امداد و نجات، کمک، تعاون و خدمت در کشور خواهد بود و موجب افتخار ملت است.»
در این مراسم همچنین رئیس جمهوری از خانواده شهیدان خدمت احمد عبدالحسینی، بهزاد تاتاری، تاج‌قلی جهانی، نازمحمد خالدی، عبدالعظیم نیانی و عبدالسلیم صوفیان که در جریان امدادرسانی به سیل زدگان در استان گلستان به شهادت رسیدند، تجلیل کرد.

**روحانی در دیدار با سیاسیون چه گفت
سومین نشست صمیمانه رییس جمهوری ترکیبی سیاسی داشت؛ فعالان احزاب و تشکل های سیاسی از طیف های مختلف، از اصولگرا تا اصلاح طلب، از مستقلین تا اعتدالیون، با نگرش ها و دیدگاه متفاوت به مسایل کشور، شرایط منطقه، برای ساعاتی دور هم جمع شدند تا با رییس جمهوری گفت و گو کنند، دیداری که در آن رئیس جمهوری برای تشریح اوضاع کشور گریزی به مقاطعی از تاریخ 40 سال گذشته کشور زد، روزهایی که هر کدام از حاضران در جلسه در آن دوران یا مسئولیت اجرایی داشته و یا در کسوت قانونگذاری در مجلس حضور داشته اند و تشابه و تفاوت های آن دوران را به شرایط کنونی، به خوبی درک می کنند.
برگزاری این نشست ها و دیدار با طیف های مختلف سیاسی کشور، در شرایطی که دشمن خارجی دندان تیز کرده و امید به شکاف درونی بسته است، و با نشان دادن چنگ و دندان به دنبال تسلیم کردن ایران است، می تواند باطل السحر کید بدخواهان ایران باشد. همچنان که روحانی در نشست با سیاسیون با عنایت به پشتوانه و اجماع گروه ها و جناح های سیاسی برای عبور از شرایط فعلی تاکید کرد که « تسلیم شدن با فرهنگ و دین ما سازگار نیست و مردم آن را نمی‌پذیرند، لذا نباید تسلیم بشویم و باید راه‌حل ها را پیدا کنیم»
درزمانی که دشمن آرایش جنگی به خود گرفته است، کینه توزان منطقه ای برای اختلاف و تفرقه در هر لایه و رده ای میان مسئولان و مردم برنامه ریزی و لحظه شماری می کنند، فقط یک منطق قابل قبول و مشخص وجود دارد، که شخصیت ها و فعالان متعلق به هر جریان سیاسی و فکری که باشند، دارای هر نظریه و برنامه اقتصادی برای اعتلای کشور و نظام باشند، همه در یک کشتی نشسته اند و چشم امید مردم به تصمیمات مسئولان و پشتیبانی همه نخبگان و جریان های تاثیرگذار از این تصمیمات است.

** به آینده امیدواریم
اگر نخبگان و کنشگران حوزه های مختلف در تبیین مسائل پیش روی کشور، تحلیل فضا و شرایط و راهکارهای برون رفت از آن ایده های خود را ارائه دهند و از راهکارهای پیشنهادی آنها استفاده شود، به عبارتی با پذیرش نقش آفرینی نخبگان در فرایند تصمیم سازی هم هزینه های کلان اداره کشور کاهش می یابد و هم سرمایه اجتماعی مورد نیاز کشور فراهم می شود؛ از سوی دیگر همدلی و اتحاد میان طیف های مختلف سیاسی کشور تاثیر زیادی در فضای روانی جامعه خواهد داشت همانطور که رئیس جمهوری در دیدارشنبه شب با فعالان سیاسی گفت:«اگر مردم احساس کنند که گروه‌ها و دستگاه‌های مختلف به هم نزدیک شده و با هم همدلی و هم‌افزایی دارند، امیدوارتر خواهند بود.»
روحانی تصریح کرد: امروز در شرایط سختی قرار داریم، اما در عین حال ناامید نیستم و به آینده بسیار امیدوارم و معتقدم می‌توانیم از این شرایط سخت عبور کنیم به شرط آنکه با هم باشیم و دست در دست یکدیگر بگذاریم.

** روحیه بخش، حامی و پشتیبان باشید
اما شب گذشته دکتر روحانی میزبان نشست صمیمی دیگری بود از جنس دولت؛ خانواده دولت افطار میهمان رییس جمهوری بود.
رئیس جمهوری در این نشست با خانواده مسئولان دولتی با قدردانی از وزیران و مدیران اجرایی و همچنین خانواده‌های آنها،تأکید کرد: همه اعضای دولت تدبیر و امید با روحیه بسیار بالا آماده خدمت‌رسانی بیشتر به مردم شریف ایران هستند و هیچ توطئه داخلی و خارجی نمی‌تواند این عزم و روحیه مسئولان را درهم بشکند.
روحانی توضیح داد که سال‌های 97 و 98 جزء سخت‌ترین سال‌ها طی 40 سال گذشته بوده و طرز برخورد و نقش خانواده ها در روحیه اعضای دولت با توجه به چنین شرایط مشکل و دشواری، بسیار مؤثر است.
رییس جمهوری صمیمانه و دلجویانه از اعضای خانواده های وزیران، اعضای کابینه و مسئولان دولت تدبیر و امید، بابت روحیه بخشی و حمایت کردن از آنها در طول این چند سال به ویژه سال گذشته و آمادگی برای عبور از شرایط ویژه در ماه های پیش رو قدردانی کرد و علت این حجم کار سنگین را، ناشی از مسئولیت و توقعی دانست که به عهده دولت قرار دارد.
دولت تدبیر و امید به خوبی می داند که مردم در فشار سخت و سنگین زندگی هستند، اما باید با تمام توان برای کاستن از رنج‌ زندگی مردم تلاش کند و چون این شرایط به فداکاری و خدمت بیشتر به مردم نیاز دارد، رییس جمهوری صمیمانه از خانواده مسئولان خواست روحیه بخشی و حمایت و پشتیبانی خود را از مسئولان در دولت برای ارایه خدمات بیشتر به مردم، افزایش دهند.

** فردای بهتری خواهیم داشت
شرایط کشور و نقشه هایی که دشمن برای آینده ایران ترسیم کرده است نشان می دهد که اتحاد، همدلی و وفاق و استفاده از همه ظرفیت‌های نظام برای حل مشکلات، چه از نظر راهبردی برای مدیریت کشور و چه از نظر انسجام ملی برای عبور از بحران، دارای اهمیت ویژه و همواره مورد تاکید مقامات ارشد نظام بوده است و البته برگزاری نشست های صمیمانه و رو در رو، گفت و گوهای مستقیم، صریح و مستمر با حضور اقشار مختلف جامعه، نخبگان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی، راهگشا است.
این سلسله نشست ها، برای یافتن راه ها و سازو کارهای کاهش وابستگی به نفت، و چگونگی رونق تولید ملی و افزایش صادرات غیرنفتی در بخش اقتصادی، تقویت اصول انقلاب و استفاده از ظرفیت همدلی مردم، تقویت ارتباط دولت با احزاب و تشکل ها در حوزه سیاسی و اجتماعی، حل مسائل و معضلات فرهنگی و اجتماعی کشور و انعکاس خدمات دولت به جامعه با تقویت حوزه رسانه‌ای و مقابله با جنگ روانی دشمن، می تواند تدوام و در سطوح مختلف جامعه گسترش یابد.
با تمام چالش و تهدیدهایی که وجود دارد،و اگر نخواهیم بدبینامه به شرایط نگاه کنیم، هر رویدادی می تواند منشا خیر و برکت برای امروز و آینده کشور باشد، و این نشست ها و گفت و گوهای مستقیم در قالب گفت و گوهای ملی نیز می‌تواند نماد وحدت و اتحاد باشد.
سیام**3070**2021**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال