وزیر کار اعلام کرد

ایجاد یک میلیون و 90 هزار شغل در صورت تامین اعتبار

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امسال 25 هزارمیلیارد تومان منابع مالی برای ایجاد یک میلیون و 90 هزار شغل در نظرگرفته شده که پس از تصویب طرح در شورای عالی اشتغال اختصاص می‌یابد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد شریعتمداری روز دوشنبه در نخستین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، گفت: نشست امروز مقدمه نشست شورای عالی کار است که پس از جمع بندی و نهایی شدن برنامه‌های اشتغال امسال در آینده نزدیک در نشست شورای عالی اشتغال با حضور رئیس جمهوری به تصویب می‌رسد.
وی افزود: در این نشست جمع بندی کلی از عملکرد برنامه‌های اشتغال دستگاه‌هایی اجرایی در سال گذشته ارائه شد و بر اساس گزارش ها با وجود فشارهای ظالمانه، سیاست‌های اشتغالزایی، سیاست‌های خوبی بوده است.
شریعتمداری ادامه داد: سال گذشته در حوزه کشاورزی و گردشگری میزان اشتغالزایی روند معقولی را طی کرده و در بخش کشاورزی 86 هزار شغل ایجاد شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: همچنین در بخش گردشگری، با ایجاد مراکز جدید گردشگری و قالب‌های مختلف همچون بوم گردی پیشرفت‌های خوبی داشتیم و 200 هزار شغل در این زمینه ایجاد شده است.
شریعتمداری گفت: امسال نیز برنامه‌ ای با مشارکت تمام دستگاه‌ها در دبیرخانه شورای عالی اشتغال تهیه شده است و از محل اعتبارات عمومی 2500 میلیارد تومان در قالب تبصره 18 قانون بودجه 98 کل کشور به عنوان یارانه سود تسهیلات برای آن در نظر گرفته شده است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: همچنین 25 هزار میلیارد تومان نیز از محل تسهیلات بانکی و صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در سال 1398 اختصاص می یابد.
وی تاکید کرد: شورای عالی اشتغال باید در زمینه مدیریت واردات کالاهای مشابه داخلی نیز دقت لازم را داشته باشد تا بتوانیم با رونق تولید، اشتغال را تثبیت و توسعه دهیم.
شریعتمداری افزود: برای توسعه اشتغال باید از ظرفیت مالیات برای توسعه مشاغل استفاده کنیم و سیاست های مالیاتی باید تولید محور و اشتغالزا باشد.
عضو کابینه دولت دوازدهم اظهار داشت: در کنار برنامه های ایجاد اشتغال باید نظارت دقیق بر اجرای طرح ها در دستور کار قرار گیرد و از نظارت مردمی هم استفاده کنیم.
وی افزود: در این خصوص روز گذشته برای شفاف سازی به انتشار اسامی همه دریافت کنندگان تسهیلات 4، 6 و 10درصد اشتغال روستایی اقدام کردیم تا مشخص شود چه افرادی برای ایجاد چه مشاغلی و در کدام استان ها تسهیلات دریافت کرده اند.
شریعتمداری گفت: از مجموع 1.5میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی، تاکنون بیش از هفت هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ‌های 4، 6 و 10 درصد بین متقاضیان توزیع شده است.
به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، 136 هزار شغل در اختیار مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار گرفته و این امر موجب شده تا 90 هزار نفر از مددجویان مستقل شوند و علاوه بر آن یادداشت تفاهمی بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت امور خانواده ریاست جمهوری برای ایجاد اشتغال 6 هزار زن امضا شده است.
اقتصام * 9132 * 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال