دولت آمریکا کانون تجمع ایران ستیزان

تهران-ایرنا- تنش سیاسی بین ایران و غرب در یک سالگی خروج آمریکا از برجام به اوج خود رسیده است. به باور تحلیلگران سیاسی اکنون که دشمنان جمهوری اسلامی ایران در قامت دولت آمریکا در پی توطئه هستند، سیاست خارجی ایران باید همچنان براساس عزت، حکمت و به طریق اولی مصلحت مسیر خود را طی کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، بررسی روابط ایران و غرب به ویژه آمریکا، در شرایط کنونی و همزمان با اعلام کاهش تعهدات برجامی ایران از مهم ترین سوژه های خبری و تحلیلی در رسانه های داخلی و خارجی است. ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت در بیانیه ای که از سوی شورای عالی امنیت ملی منتشر شد اعلام کرد دیگر خود را متعهد به رعایتِ محدویت‌های مربوط به نگهداری ذخائر اورانیوم غنی‌شده و ذخائر آب سنگین نمی‌داند.
اعلام مهلت 60 روزه به اروپا و تشریح گام های ایران برای حراست از حقوق و منافع خود از سوی رییس جمهوری هم نشان داد ایران یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و انفعال اروپا و طرف های دیگر توافق هسته ای عزم خود را برای تغییر شرایط جزم کرده است.
خبرنگار سیاسی ایرنا درباره این تصمیم دولت و نتایج و تبعات آن با «علی صوفی» وزیر تعاون دولت اصلاحات و فعال سیاسی و نیز «اسماعیل گرامی مقدم» سخنگوی حزب اعتماد ملی گفت و گو کرد.

** دولت آمریکا تجمعی از دشمنان قسم خورده ایران است
علی صوفی در این گفت و گو به نحوه شکل گیری توافق هسته ای اشاره کرد و گفت: برجام یک تعهد بین المللی و مستحکم چند جانبه بود که با حضور ایران و 1+5 صورت گرفت. ضمانت هایی هم از طریق شورای امنیت سازمان ملل داده شد و قطعنامه ای هم به عنوان پشتوانه تهعد صادر شد.
وی افزود: بر همین اساس نباید از کنار این تعهد با تساهل و تسامح بگذریم بلکه باید بسیار جدی با توجه به مفاد برجام با آن برخورد کنیم، مفاد این تافق یک دسته تعهداتی است که طرفین دارند و یک دسته تضامینی است که نشان می دهد در صورت تخلف از سوی هریک از طرفین چه واکنشی باید نشان داده شود.
این فعال سیاسی ضمن تشریح بدعهدی برجامی آمریکا و اروپا خاطرنشان کرد: تاکنون شاهد بودیم که آمریکا به صورت یک جانبه همه تعهدات خود را زیرپا گذاشت و از برجام خارج شد و از همان زمان تهدیداتی را برای کشور ما مطرح و آنها را به تدریج اعمال کرد اما آمریکا پس از این نقض مشمول موانع و مجازات هایی که برای متخلفین در برجام در نظر گرفته شده بود نشد.
صوفی یادآور شد: 1+4 لفظی از ایران حمایت کردند ولی در عمل نتوانستند حالت بازدارنده ای را که در برجام پیش بینی شده بود اجرا کنند. اروپا حتی نتوانست از ایران در برابر آمریکا بر اساس بندهای خود از توافق هسته ای حمایت کند.
وی افزود: از هشت جلسه با اروپا که چهار جلسه با معاونین وزیر خارجه و چهار جلسه هم در سطح وزرای امور خارجه بود، نتیجه ای حاصل نشد. از سوی دیگر تهدیدات آمریکا هم عملی شد و همین کشورهای اروپایی به فشارها و تحریم های آمریکا تن در دادند.
وی تاکید کرد: این فشارها در حالی است که هیچ گزارشی مبنی بر نقض تعهدات از سوی ایران دیده نشده و همگان دیدند که ایران کاملا پایبند تعهداتش بوده است
عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت: پس از یک سال وقتی تقابل جدی شده و ممکن است به تنش نظامی هم بیانجامد، ایران دیگر نتوانست ساکت بنشیند و به استناد مواد 26 و 36 همین برجام نامه ای نوشت و اولتیماتوم را اعلام کرد.
صوفی تصریح کرد: در مقطع کنونی چیزی به نام دولت آمریکا وجود ندارد، دولت آمریکا تجمعی از دشمنان قسم خورده ایران است که آمریکا را هدایت و زیر چتر این کشور نیات خود را پیاده می کنند. راهی که برای ایران باقی می ماند اعلام خطر جدی خروج گام به گام از برجام است.
وی با یادآوری این که اروپا و دیگر کشورها باید بدانند که با چنین شیوه ای نمی توان ادامه داد، افزود: نمی شود که همه دنبال منافع خود باشند و برای حفظ منافع خود تمام منافع متحد مقابل خود را زیر پا گذاشته و ایران را در معرض خطر جدی قرار دهند.
وزیر تعاون دولت اصلاحات تاکید کرد: ما در دیپلماسی خارجی بسیار عاقلانه عمل می کنیم و احساسات حاکم نیست. دولت، مجلس و در راس آن رهبر معظم انقلاب اسلامی به نحو صحیحی جریان را هدایت می کنند.

**مبنای سیاست خارجی ایران عزت، حکمت و مصلحت است
اسماعیل گرامی مقدم عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی هم به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: کاهش تعهدات هسته ای ایران در راستای مفاد برجام است که اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند؛ ایران هم می تواند بخش هایی از این تفاهم را نادیده بگیرد. این موضوع حق مسلم ایران است و در این زمینه هیچ تردیدی نیست.
وی افزود: از ابتدای انقلاب برای مذاکره و روابط بین الملل یک مبنای مشخص را پایه گذاری کردیم و آن مبنا بیشتر در تصمیم گیری های کشور تاثیرگذار است. مبنای تصمیم گیری ما بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت استوار است.
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی تصریح کرد: اگر قدری به شرایط کنونی دنیا و منطقه به صورت دقیق بپردازیم و تحلیل درست و به دور از احساس داشته باشیم، به نظر می رسد که مصلحت کشور این نیست که هرگونه آمریکایی ها خواستند ما همان اقدام را انجام دهیم.
وی تاکید کرد: خروج از برجام خواست عربستان، اسرائیل و آمریکاست. بنابراین مصلحت به ما این اجازه را نمی دهد که از برجام خارج شویم.
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی افزود: نباید فراموش کرد که چهار سال پیش ما تفاهم نامه ای را مورد تایید قرار دادیم که سازمان ملل بر آن مُهر تایید زد و اسرائیل و آمریکا گفتند این تفاهم نامه بدی است.
وی در ادامه به درخواست دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای تماس از ایران اشاره کرد و گفت: امروز مشاهده می شود که رییس جمهوری آمریکا نه تنها اعلام می کند منتظر تماس تلفنی از سوی ایران است بلکه شماره تلفن دفترش را هم به سفارت سوییس می دهد که با او تماس گرفته شود. اگر ذلت و تسلیمی است نه برای ما که برای آمریکاست.
گرامی مقدم تصریح کرد: مصلحت کشور بر این است که با عزت و حکمت مذاکرات را پیش ببریم تا بتوانیم در برابر زیاده خواهی های آمریکا و خواست اسرائیل و عربستان برای به انزوا کشاندن ایران ایستادگی کنیم.
‌سیام**9402**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال